Jakub Adam
Fotoalbum: Život pohraničníka. Syn živnostníka hlídá hranici se svobodným světem
Jak to v době začátku normalizace vypadalo na přechodu se západním Německem? Otci komunisté zavřeIi dílnu, jeho syn pak „strážil socialismus“ na hranicích se západním Německem. Pod článkem najdete jedinečné fotografie z jeho dvouleté vojenské služby.
Češi deportovaní na rumunskou Sibiř: z vrtulníku na ně dohlížela stalinistka
Historie české menšiny v oblasti rumunského Banátu sahá až do dob habsburské monarchie. Po druhé světové válce však byly české rodiny označeny za nepohodlné a vystěhovány na nevlídnou step. „Nebylo náznaku, že bychom se někdy vrátili…“
„Hrozné zvěrstvo.“ Jejich video s nárazy letadel do „dvojčat“ chtěla i FBI
Josef Hlava byl za komunismu „rebel“, mladší bratr Pavel se o politiku tak nezajímal. Oba se po „sametu“ vydali na přelomu tisíciletí za prací do USA. Shodou okolností zaznamenali největší tragédii moderních dějin Spojených států. Podívejte se na jejich svědectví.
„Kdybych zůstal pod vagónem…“ Nejtvrdší nálet na Ostravu přežil mezi králíky
V úterý 29. srpna 1944 proběhl velký nálet na Ostravu. Čtyři sta amerických bombardérů typu B-24 Liberator nad městem shodilo svůj náklad. Šestnáctiletý Jaroslav Ermis měl tenkrát ranní směnu. A okolo jedenácté začal běžet o život.
Stanislav Biler: Lidstvo se nesmí tak přeceňovat, vesmír existoval i bez nás
Stanislav Biler je sociolog, publicista a redaktor Alarmu, který mimo jiné natáčí pořad Všichni tady umřeme. Za román Destrukce získal v roce 2022 literární ocenění Magnesia Litera v kategorii próza.
Na vysočanském sjezdu (pomýlený) soudruh vedle... Za šest let ji vyhodil z práce
Učitelka Eva Kotková po roce 1968 neustoupila. Trvala na svém kritickém postoji vůči režimu, a proto jí o šest let později zakázali profesi vykonávat. Dozvěděla se to od tajemníka, který na tzv. vysočanském sjezdu seděl vedle ní.
Festival Paměti národa na Strahově pokračuje srpnovým programem
Stadion Strahov znovu ožívá. Na program Festivalu Paměti národa z konce minulého měsíce nyní navazují diskuze a projekce filmů, které se věnují novinařině a médiím.
Utekla z vězení v Užhorodu i z tábora Nováky. „Nevěděla jsem, kam mám jít.“
„Rodiče nás naštěstí vychovali jako chlapce, a proto jsme to nějak přežili, ačkoli ne všichni.“ Ani emigrace do Maďarska neuchránila Dalmu Špitzerovou od transportu. To však nebylo vše, čím si během druhé světové války musela projít.
Romští autoři nezačínají na nule, ale na minus deseti, říká Radka Patočková
Radka Patočková je ředitelkou nakladatelství KHER, které podporuje rozvoj romské literatury v České republice. V rozhovoru popisuje nejen situaci romských autorů a témata, kterými se zabývají, ale také sestupnou tendenci v užívání romštiny.
„Štefánik je pro mě pořád záhadný.“ Jak vznikal komiks o největším Slovákovi?
M. R. Štefánik byl jedním z hlavních iniciátorů vzniku samostatného Československa. Scénárista Michal Baláž a ilustrátor Václav Šlajch, spoluautoři komiksového románu Štefánik, ukazují v oceněném díle ale i další stránky jeho bohatého života.
- Předchozí stránka
- Aktuální stránka 1
- Stránka 2
- Stránka 3
- Následující stránka