Ladíme pro vás novou Paměť národa

Logo Paměti národa

Online sbírka vzpomínek Paměť národa má od začátku tohoto roku novou podobu. Součástí stránek je nově tento Magazín, který nabízí autorsky zpracované články, videa i fotografie vycházející ze sbírky vzpomínek pamětníků. V těchto dnech nové stránky i Magazín ladíme a prosíme proto o shovívavost do doby, než budou vypadat podle našich představ.

Reakce české veřejnosti na čin Jana Palacha

Tryzna za Jana Palacha. Foto Jiří Všetečka

Čin Jana Palacha českou společnost probudil, tak jak si přál. Ovšem jen na krátkou chvíli. Prohlédněte si fotografie z naší sbírky, které zachycují atmosféru po 16. lednu 1969, kdy se dvacetiletý student na Václavském náměstí upálil.

Fotografie Státní bezpečnost z chodby soudu

Proces s „vlasatci“ stvořil Chartu 77

Pokus o likvidaci nezávislých hudebních skupin skončila mezinárodním skandálem a vedla ke vzniku Charty 77, která přitáhla pozornost k nedodržování lidských práv v Československu.

Ján Bačík

Vánoční příběhy z fronty, vězení a z iglú

O Vánocích chceme být s blízkými a přáteli v hojnosti, bezpečí a teple. Ne každému se to poštěstí. Vojáci na frontách 2. světové války zpívali v zákopech koledy, političtí vězni v pracovních táborech fárali, za normalizace na cele vařili pudink.