Příběhy

Speciály

Po stopách zmizelé Šumavy
/ /

Byli to naši sousedé… A pořád jsou

Na přelomu dubna a května se do šumavské Kvildy turisté nehrnou. Vleky stojí, na cyklistiku je ještě chladno. Letos bylo ale i tou dobou v nejvýše položené české obci živo. Díky jihočeské pobočce Paměti národa se tam postupně sešlo 150 středoškoláků.

5. března 2000, Rudé náměstí. I na přelomu éry Borise Jelcina a Vladimira Putina Stalinovi stoupenci na diktátora nezapomínali.
/ /

Velká vlastenecká…

9. květen Rusové tradičně slaví jako Den vítězství ve Velké vlastenecké válce nad hitlerovským Německem. Za víc než dvě desetiletí Putinovy vlády se právě Den vítězství proměnil v jakousi národní svátost, která všechny ostatní významné dny zatlačila do pozadí.

Podcasty

Prezident Václav Havel v Letech u Písku - 13. 5. 1995.
/ /

Když dostávala pieta na frak

13. května uplyne 27 let od odhalení památníku romského holocaustu v Letech u Písku. Dalších 23 let svádělo pietní místo nerovný souboj s úspěšně prosperujícím prasečákem. Jednu temnou kapitolu polistopadového vývoje přiblíží další díl podcastu Dobrovský & Šídlo

Stalo se

Bělská ulice v centru Mladé Boleslavi po náletu 9. května 1945
9. května 1945

Že by nás bombardovali Sověti? To bylo nepředstavitelné

Den po kapitulaci Německa 9. května roku 1945 začaly na Mladou Boleslav dopadat bomby. Šokované obyvatele tehdy většinou ani nenapadlo, že je bombarduje sovětská armáda. Mýty a utajování kolem této tragédie přetrvaly až do nedávných let.

Rozhovory

Autoři podcastu Paměti národa Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo. Foto: Post Bellum
/ /

Rok Podcastu Paměti národa: Jak se máme?

Dvojice přátel Paměti národa – podnikatel a filantrop Jan Dobrovský, předseda našeho Kolegia, a novinář Jindřich Šídlo, dlouholetý fanda Paměti národa – před rokem ve studiu ve Španělské ulici začali natáčet nový podcast… Podcast Dobrovský & Šídlo.

Místa