Chci spravedlnost. Odpuštění mi nepomůže

Ileana Puig, koláž. Zdroj: Post Bellum
/ /

Svoboda je to nejcennější. Nemohla opustit vězněného manžela a emigrovat z Kuby. Dlouho pak neviděla děti, prarodiče s nimi totiž odjeli do USA. Ty pak v exilu už nezastihla… Mimořádně statečná žena chce své svědectví předávat dál. Za svobodu zaplatila mnoho.

Příběhy

Stalo se

Tobruk 1941, zdroj: archiv Františka Vavrečky
21. 10. 1941 - 10. 12. 1941

Hrdé „pouštní krysy“ uhájily Tobruk

V prosinci uplyne osmdesát let od konce bitvy o severoafrický Tobruk. V jedné z důležitých bitev druhé světové války sehrál svou roli i 11. československý pěší prapor pod velením Karla Klapálka. 

Památník Kurapaty u Minska
29. 10. 1937

29. října 1937 – Černá noc běloruských dějin

Severně od Minska se nachází les jménem Kurapaty, stěžejní místo běloruské národní paměti. Ve 30. a 40. letech 20. století zde byly v masových hrobech pohřbeny desítky tisíc obětí stalinských represí. Jejich připomínku chce stávající Lukašenkův režim zmařit.

Speciály

Novinařina na ostrově cenzury
/ /

Novinařina na ostrově cenzury

Sama Kuba je vězením – z ostrova nemůžete jen tak lehce utéct. Jenže dostat na něj tu nejcennější komoditu – informace – je téměř nemožné. V rámci projektu Paměť kubánského národa jsme se věnovali práci nezávislých novinářů na ostrově nesvobody. 

Místa

Pohlednice olomoucké synagogy – zdroj: Židovská obec Olomouc.
/ /

Zmizelá olomoucká synagoga

Synagoga byla v plamenech a hrnul se z ní štiplavý dým. Nocí se ozýval praskot a řinčení skel. Město zdobila téměř půl století. Byla noc z 15. na 16. března 1939, první noc a den nacistické okupace Československa.