Příběhy, které dokumentujeme, nás zavazují: agresivitě Ruska nesmíme ustupovat

/ /
Post Bellum - Paměti národa se podařilo díky vám dostat k obráncům Ukrajiny už přes osm tisíc neprůstřelných vest a mnoho dalšího ochranného materiálu.
zdroj: Post Bellum

Začala klíčová fáze bitvy o Donbas. Několik následujících týdnů rozhodne o osudu Ukrajiny. Díky vaší podpoře pomáháme obráncům už od začátku války a zatím jsme poslali vybavení za více než 260 milionů.

Pro přímé platby na účet lze použít: 123-6318620207/0100, pro případné platby ze zahraničí: IBAN: CZ76 0100 0001 2363 1862 0207, BIC/SWIFT kód: KOMBCZP

Dotazy, materiální pomoc: ukrajina@pametnaroda.cz+420 602 493 452

Finanční podpora: dary@pametnaroda.cz, +420 725 321 412

čtvrtek 21. 4.

středa 20. 4.  264 808 947 Kč

 

Jak vypadá zničený Mariupol?
Jak vypadá zničený Mariupol?

středa 13. 4.  263 582 946 Kč

sobota 2. 4.   260 674 079 Kč

úterý 22. 3.  184 586 611 Kč

Zajistili jsme nesmrtící vojenský a zdravotnický materiál určený obranným složkám a nemocnicím v hodnotě 130 milionů korun. Několikrát týdně vozíme tyto prostředky na Ukrajinu. Ukrajinská ambasáda nás denně informuje o tom, co je aktuálně nejvíc potřeba. 

Kromě neprůstřelných vest, přileb, vysílaček nebo dronů teď přicházejí žádosti o termovize, které pomáhají hasičům při hledání přeživších v troskách budov, a taky o protézy, kterých bude vzhledem k vážným zraněním vojáků i civilistů potřeba stále víc. Zdroje se vyčerpávají, ale válka trvá. 

Prosíme, podporujte i nadále naši sbírku.

Ukrajinská strana přebírá dodávky materiálu

pátek 18. 3.  182 451 124 Kč

Válka na Ukrajině kromě násilí a lidského utrpení přináší i otázky týkající se výchovy dětí. V pondělí 28. 3. se budeme v rámci naší debaty věnovat tématu Jak s dětmi mluvit o válce a jaký má tato válka (doslova v přímém přenosu) vliv na dětskou psychiku? Jaký dopad bude mít na ukrajinské a ruské děti? Nejen na tyto otázky se pokusí odpovědět pracovníci vzdělávacího oddělení Paměti národa a jejich hosté. Začínáme v 17 hod.

Jak s dětmi mluvit o válce?
Jak s dětmi mluvit o válce?

čtvrtek 17. 3.

pondělí 14. 3.  179 567 419 Kč

Můžeme tak nakupovat a odesílat materiál, který opravdu pomáhá. Pan velvyslanec Jevhen Perebyjnis a jeho manželka Olga se byli v pátek podívat v našem skladu, kde kompletujeme s pomocí dobrovolníků neprůstřelné vesty. Vše je možné jen díky příspěvkům ve sbírce http://ukrajina.pametnaroda.cz/.

Velvyslanec Ukrajiny v ČR Jevhen Perebyjnis
Velvyslanec Ukrajiny v ČR Jevhen Perebyjnis

pátek 11. 3.  167 882 629 Kč

Vzkaz primáře nemocnice v Charkově

čtvrtek 10. 3.  166 292 421 Kč

Ukrajinská teritoriální obrana, která stojí v první linii po boku pravidelné armády, urgentně potřebuje desítky tisíc neprůstřelných vest, přileb a jiných ochranných prostředků. Už dva týdny tento materiál ukrajinské straně dodáváme. 

Zdroje se bohužel velmi rychle vyčerpávají, a přitom Armáda ČR ve svých skladech disponuje obrovským množstvím starších, nepoužívaných, ale funkčních neprůstřelných vest. 

V pondělí jsme oficiálně požádali generální štáb i Ministerstvo obrany České republiky o spolupráci, ale zatím nemáme žádnou odpověď. Přitom ochranné prostředky jsou potřeba ihned. Téměř každý den zavážíme tuny materiálu přímo na frontu v Kyjevě, Charkově apod. Je obrovká škoda, že nevyužívaný materiál armády zůstává dál ležet ve skladech. 

Prosíme: šiřte tuto výzvu. Ptejte se představitelů vlády, proč nejednají. Jde o čas.

středa 9. 3.  164 918 916 Kč

úterý 8. 3.  149 354 417 Kč

„Nejsme srabi. Pomáháme uprchlíkům, posíláme peníze a státy posílají zbraně. Není to málo. Jenom to není dost,“ říká Jan Dobrovský, protagonista našeho podcastu. Byl hostem Daniely Drtinové v DVTV Interview.

Včera se v Moravském divadle Olomouc konal Koncert na pomoc Ukrajině, na kterém vystoupili mimo jiné Karel Plíhal, Xindl X nebo kapela Mňága a Žďorp. Organizátoři výtěžek z koncertu věnovali do naší sbírky.

Xindl X na Koncertu pro Ukrajinu v Moravském divadle Olomouc. Foto: Aleš Spurný, Český rozhlas
Xindl X na Koncertu pro Ukrajinu v Moravském divadle Olomouc. Foto: Aleš Spurný, Český rozhlas
Z Ústí nad Orlicí jsme kromě příspěvku dostali 100 medailonků Panny Marie posvěcených místním panek farářem. Máme je vkládat do neprůstřelných vest...
Zdroj: Post Bellum
Z Ústí nad Orlicí jsme kromě příspěvku dostali 100 medailonků Panny Marie posvěcených místním panek farářem. Máme je vkládat do neprůstřelných vest... Zdroj: Post Bellum

pondělí 7. 3.

19:00

Zdravotní materiál dorazil i do porodnice města Ivano-Frankivsk
Zdravotní materiál dorazil i do porodnice města Ivano-Frankivsk

Díky sbírce podporujeme i nemocnice. Jednání přitom často probíhají za dramatických podmínek. Ředitelka nemocnice z města Sumy ležící 40 km od ruské hranice nemohla podepsat darovací smlouvu, protože dva dny pracovala z krytu. Pomoc jsme poslali i do ostřelovaného Mariupolu. Zdravotní materiál a výživa pro miminka scházely i na západě v porodnici města Ivano-Frankivsk, odkud nám s poděkováním českým dárcům přišly i tyto fotografie.

Zdravotní materiál a výživa pro miminka dorazily. Zdroj: Post Bellum
Zdravotní materiál a výživa pro miminka dorazily. Zdroj: Post Bellum
První tisíce neprůstřelných vest jsou na místě. Zdroj: Post Bellum
První tisíce neprůstřelných vest jsou na místě. Zdroj: Post Bellum

13:30

První tisíce neprůstřelných vest už jsou v rukách ukrajinských obránců. Z Kyjevské oblasti nám včera poslali fotografie. Všem dárcům vyřizují velké díky a my se připojujeme: Děkujeme, že jste ve sbírce s námi! Zachraňujete životy!

První tisíce neprůstřelných vest jsou na místě. Zdroj: Post Bellum
První tisíce neprůstřelných vest jsou na místě. Zdroj: Post Bellum

sobota 5. 3.

 

Téměř dva tisíce neprůstřelných vest, vybavení pro polní nemocnice za 17 milionů, několik set přileb, vysílaček, párů bot, spacáků, desítky dronů a další obranné vybavení. To vše jsme během týdne odvezli na Ukrajinu. Místo peněz rovnou posíláme vybavení, které zachraňuje životy. Zásilky se na ukrajinskou frontu dostávají v řádu hodin, nejpozději do druhého dne. Teď hlavně chceme, aby Ukrajinci ubránili svou svobodu, později se zapojíme i do humanitární pomoci.

Děkujeme za všechno,  co jste doposud pro Ukrajinu udělali. I přes obrovský úspěch sbírky se finanční prostředky ale  začínají vyčerpávat. Prosíme zvažte podporu.

Neprůstřelné vesty pro Ukrajinu. Zdroj: Post Bellum
Neprůstřelné vesty pro Ukrajinu. Zdroj: Post Bellum
Příprava zásilky pro Ukrajinu. Zdroj: Post Bellum
Příprava zásilky pro Ukrajinu. Zdroj: Post Bellum

pátek 4. 3.

Na jednom místě sdružujeme existující vzdělávací aktivity a materiály, které poslouží učitelům a rodičům pro edukaci ohledně války na Ukrajině. Rozcestník budeme průběžně aktualizovat. Na jednom místě najdete desítky vzdělávacích materiálů k ruské invazi na Ukrajinu i různé aktivity přímo do výuky.

 • Jak se vyznat v současné situaci, jaký je její historický a politický kontext? Ruská propaganda jede na plné obrátky. Kterým zprávám můžeme věřit?
 • Stovky tisíc lidí prchají kvůli válce ze své země. Jak jim můžeme pomoct? Jak učit o migraci?
 • Dění ve světě dopadá na psychiku dětí i dospělých. Jak s dětmi mluvit o válce?
 • Jak můžete ve škole podpořit Ukrajinu? Jak uspořádat happening nebo sbírku?
 • Jakým způsobem zapojit ukrajinské děti do procesu integrace na školách

  Součástí rozcestníku jsou různé metodiky, mediální zdroje a další. Postupně budou přibývat i aktivity, které si budou moci školy do hodin objednat živě (např. přednášky, debaty, workshopy).

  www.ukrajinanaskolach.cz
  www.ukrajinanaskolach.cz

  Záměrem také je vyvarovat se toho, aby žáci a studenti pod vlivem emocí a dezinformací hledali vinu za útok Ruska na Ukrajinu u svých spolužáků ruské nebo ukrajinské národnosti. Dostupné materiály zároveň zahrnují zdroje pro psychickou a emocionální podporu dětí a mladistvých.

  Za iniciativou stojí spolek Díky, že můžem a organizace Post Bellum (Paměť národa), poděkování patří všem organizacím, které se do projektu zapojily. 

  Pokud chcete svůj materiál připojit i vy, pošlete nám ho přes tento formulář.

   

  čtvrtek 3. 3.  112 364 070 Kč

  15:00

  Dobrovolníci na pomoc do našich skladů se mohou hlásit v TOMTO FORMULÁŘI

   

  07:45  

  Směr Kyjev, Mykolajiv a Charkov! Z našich skladů každý den odjíždí materiál na ukrajinskou frontu, nyní jde o vybavení pro polní nemocnici a ochranný materiál pro obránce  – především neprůstřelné vesty a helmy v hodnotě přes 30 milionů korun. Jednotlivci i firmy projevily obrovskou solidaritu, některé přispěly miliony korun. 

  Tým našich nákupčích pracuje prakticky nepřetržitě, celé dny a často dlouho do noci sjednává detaily nákupu a dodávky. Rozhoduje čas dodání, kvalita a cena, pořizujeme i spacáky a stany. 

  Kvůli nedostatku zboží jsme často nuceni nakupovat jen komponenty, na fotografiích níže se podívejte, jak probíhá kompletování v současnosti nedostatkových neprůstřelných vest z nosičů a ocelových plátů. Mezi dobrovolníky, kteří na kompletaci vest pracují, jsou i studenti Gymnázia Paměti národa nebo členové Klubu přátel Paměti národa. Zásilky jsou na ukrajinské frontě v řádu hodin, nejpozději do druhého dne. 

  Aktuální informace o potřebách obránců získáváme díky úzké spolupráci s ukrajinskou ambasádou. Část prostředků ze sbírky Paměti národa bude pravděpodobně od příštího týdne využita přímo na místě pro humanitární účely – pro nákup potravin a dalších věcí každodenní potřeby. Tuto pomoc budeme koordinovat s dalšími organizacemi působícími na místě, především s Člověkem v tísni.

  Finanční sbírku podporují velké firmy i jednotlivci. Desítky milionů poslal podnikatel Ondřej Tomek a jeho firmy. Tomáš Salomon, generální ředitel České spořitelny, přislíbil 5 milionů. Česká spořitelna také zahájila televizní a on-line kampaň. Milionové dary poslaly firmy Analogia, Nadační fond Zeměkvět, Tipsport, ADASTRA, Nadační fond 2091, Vojtěch Zikmund nebo Alza.cz.  

  Ve prospěch sbírky pořádané Pamětí národa se rovněž koná řada koncertů, dobročinných prodejů, studentských sbírek a na Ukrajinu vybírají i bary

  Na prosbu učitelů jsme ve spolupráci se spolkem „Díky, že můžem” a dalšími neziskovými organizacemi připravili vzdělávací web www.ukrajinanaskolach.cz. Na jednom místě metodici Paměti národa shromáždili desítky kvalitních vzdělávacích materiálů k ruské invazi na Ukrajinu i různé aktivity přímo pro výuku.

  Pokud padne Ukrajina, jsme na řadě my.

  Středa 2. 3.

  14:45 

  Na trhu docházejí neprůstřelné vesty, které jsou na Ukrajině tak potřeba. Skládáme je tedy z ocelových plátů a takzvaných nosičů. Dnes večer jich stovky odvážíme na frontu a zítra kompletujeme další. K tomu připojujeme zdravotní materiál za více než 10 milionů korun.

  Materiál můžeme nakupovat jen díky desetitisícům jednotlivců a firem, kteří přispívají na http://ukrajina.pametnaroda.cz

  Kompletace neprůstřelných vest z nosičů a ocelových plátů. Zdroj: Post Bellum
  Kompletace neprůstřelných vest z nosičů a ocelových plátů. Zdroj: Post Bellum

  Úterý 1. 3.

  7:45  

  To, co teď Ukrajinci potřebují především, je (vedle zbraní a munice) ochranný a zdravotnický materiál (helmy, neprůstřelné vesty, obvazy...). Právě nákup a distribuci tohoto materiálu financujeme z naší sbírky. Zásoby materiálu se tenčí každým dnem.

  Situace na Ukrajině je kritická, prosíme proto o finanční pomoc. Máme nakontaktované dodavatele i zajištěnou logistiku přímo do míst potřeby.

  Ohromně si vážíme desítek milionů, ktere firmy i občané posílají. Jak velká humanitární pomoci bude nakonec třeba, ale závisí na tom, jak dobře se Ukrajinci dokáží bránit právě teď.

  Ukrajinští partneři nám dali jasně najevo, že čas na dodávky ochranného vybavení pro obránce potřebují nejlépe okamžitě. Kvůli všeobecné mobilizaci ho potřebují obrovské množství. Další finanční pomoc je rozhodně zapotřebí. Pošlete dál. Rozhoduje každá hodina...

  http://ukrajina.pametnaroda.cz/

  Balení a odvoz zásilky na Ukrajinu. Zdroj: Post Bellum
  Balení a odvoz zásilky na Ukrajinu. Zdroj: Post Bellum

  Pondělí 28. 2.

  14:45  

  Od začátku okupace Ukrajiny se naše dny odehrávají podle velmi podobného scénáře: Ráno začínáme schůzkou, projdeme, co je nového, co je aktuálně potřeba. Poté se pouštíme do telefonování, objednávání materiálu. Kontaktujeme e-shopy, jednáme s českými i zahraničními výrobci a řešíme proplácení. Jsou to tisíce telefonů, e-mailů, bankovních transakcí a dalších zpráv pro dárce i ty, kteří hledají pomoc. Během dne se sváží vybavení, nakládáme jej. Skoro každý den odjíždí materiál k hranicím Ukrajiny. A druhý den začínáme znovu.

  Z vybraných peněz na http://ukrajina.pametnaroda.cz se tak daří bezprostředně zajišťovat pomoc. Snad to některému z branců a vojáků na Ukrajině v krizový moment pomůže. Moc děkujeme všem, kteří v tom jedou s námi. 

  Neděle 27. 2. 

  21:29 

  Každou minutou přibývají na http://ukrajina.pametnaroda.cz/ dary, díky čemuž můžeme obratem pořizovat vybavení pro obránce. Co je právě třeba. A skoro denně odesíláme materiál na Ukrajinu. S penězi nám od dárců přicházejí často i vzkazy, které jsme o víkendu přeložili a poslali našim ukrajinským přátelům. Jsou dojatí a děkují. Vybrané vzkazy si můžete přečíst i vy: 

  Lukáš: "Díky za vaši odvahu bojovat proti zlu."

  Ludvík: "Jsem student a nemohu si moc dovolit, chtěl bych alespoň takhle obětovat peníze, které jsem si šetřil na pivo, aby se využily trochu lépe."

  Igor: "Jsem Rus, ale nesnáším tuhle agresi. Слава Украине! ❤️"

  Comunités a komunita Romů Liberecka: "Plno síly a pomoci Ukrajině."

  Radomír: "Nejste v tom sami, bratři a sestry. You are not alone, brothers and sisters."

  Vojtěch: "Hanba okupantům. Sláva hrdinům. Sláva Ukrajině!"

  Miroslav: "Pamatuji živě srpen 1968. Agresorovi je nutno odporovat neprodleně."

  12:16  

  Každý, kdo by mohl poskytnout neprůstřelnou vestu kategorie čtyři a výš, moc prosíme, dejte vědět na: ukrajina@pametnaroda.cz Bereme i nosiče plátů. Dokážeme vše dostat na Ukrajinu k armádě.

  Sobota 26. 2. 

  16:17  

  Na Ukrajinu posíláme vybavení pro obránce - helmy, neprůstřelné vesty, rukavice, drony atd. Díky všem, kteří pomáhají!

  Nakoupené drony
  Nakoupené drony

  Pátek 25.2.

  07:30

  Ukrajina zoufale potřebuje vojenské obranné prostředky – drony, zařízení pro noční vidění, neprůstřelné vesty, vysílačky, helmy a další a další a samozřejmě zdravotnické vybavení – seznam "co je třeba" je dlouhatánský. Firmy, co toto vyrábějí, souhlasily, že nám vše prodají za výrobní ceny. Jsme schopni získat i zmiňované vojenské prostředky. Děkujeme všem, kteří se na tom podílejí, jste frajeři!

  Situace je od včerejška pro Post Bellum - Paměť národa jiná v tom, že tento materiál sháníme my tady u nás, a víme, jak ho dopravit na Ukrajinu. 

  Velmi děkujeme. Omlouváme se, že nemůžeme být detailnější a konkrétnější, ale je to z důvodu bezpečnosti. Jsme v kontaktu s diplomaty, naším ministerstvem obrany i Ukrajiny, přes naše přátele na Ukrajině i s veliteli ukrajinských obranných jednotek, kteří hlásí aktuální potřeby. 

  Děkujeme za podporu Ukrajiny! Je jí teď opravdu třeba.

  Sláva Ukrajině! 

  Středa 23. 2.

  19:30

  Na účtu pro Ukrajinu je druhý den sbírky už 2 500 000 Kč. Moc děkujeme! Prosíme, pokračujme, šiřme sbírku dál, ať můžeme co nejvíce pomoci ukrajinské armádě s ochrannými prostředky a monitorováním provokací z ruské strany. 

  Dnes jsme volali s kolegy z ukrajinské neziskové organizace @Повернись живим Come Back Alive, kteří jsou dojati obrovskou podporou z Česka. Do konce týdne jim převedeme zatím vybrané prostředky. Peníze budou využity především k nákupu monitorovacích kvadrokoptér, díky kterým bude moci ukrajinská strana monitorovat případné provokace a lépe střežit hranice Ukrajiny. Zbytek částky bude využit na zdravotnický materiál.