Marek Kuchařík
Příběhy, které dokumentujeme, nás zavazují: agresivitě Ruska nesmíme ustupovat
Začala klíčová fáze bitvy o Donbas. Několik následujících týdnů rozhodne o osudu Ukrajiny. Díky vaší podpoře pomáháme obráncům už od začátku války a zatím jsme poslali vybavení za více než 260 milionů.
Den památky obětí holocaustu
Přesně před 77 lety osvobodila Rudá armáda asi nejtragičtější místo moderních dějin – tábor v blízkosti polského městečka Osvětim. Dnes si připomínáme památku 6 milionů obětí holocaustu, bylo mezi nimi i 78 tisíc Čechů a Moravanů.
Rusko zápasí o minulost. Ukrajina o budoucnost…
Podívejte se na záznam debaty o současné situaci na Ukrajině, účastnil se jí i zástupce sdružení Memorial v České republice, moderuje Jan Dobrovský. V článku najdete i film o organizaci, která byla na Putinův příkaz rozpuštěna.
Jak veřejnost reagovala na Palachův čin?
Prohlédněte si v článku fotografie z naší sbírky, které zachycují atmosféru po 16. lednu 1969, kdy se dvacetiletý student na Václavském náměstí upálil.
„Beznadějný grázl“ Ilja Hradecký dal Naději tisícům lidí
Stál u počátků charitativních projektů u nás, založil jednu z prvních neziskovek. Byl problematický mladík a je nenapravitelný optimista i vášnivý fotograf. „Hrdinové jsme nikdy nebyli, ale páteř jsem měl vždycky rovnou,“ říká ve svých vzpomínkách.
Javad aneb Cesta tam, a už ne zpátky. Afghánský uprchlík u nás našel nový domov
Javad Cihlář se narodil v Íránu afghánským uprchlíkům. Rodiče zemřeli, on zamířil do Turecka. Přežil plavbu po moři na přetíženém člunu i mnohahodinové skrývání na podvozku kamionu. Dojel kamsi do středu Evropy. Zjistil, že té zemi se říká Česká republika.
Kdyby tisíc fléten. Příběh Jindřicha Holase, který chce i v devadesáti dál a výš
Představte si, že by lidský život zněl jako soudobá klasická symfonie. Na pozadí rachotu šachetní klece byste slyšeli sólo na příčnou flétnu, znělo by bučení krav a do všeho by se mísil šum vysílačky. Hudebník, horník, zootechnik, radioamatér a nově i latiník Jindřich Holas se dnes dožívá 90 let.
Do vězení ho poslali nacisté i komunisté. Příběh Eduarda Zimmela
Rodák z Rapšachu u rakouských hranic se rozhodl, že nebude Čechem, ale odmítl bojovat v německé armádě. Za to ho Němci zavřeli do Dachau. V roce 1953 se ocitl v lágru znovu, pomáhal totiž lidem přes hranice.