Protestujeme proti invazi vojsk Ruské federace na Ukrajinu

/ /
Ukrajinská vlajka. CC BY 2.0, zdroj: Oleksii Leonov

Ukrajina čelí bezprecedentní invazi vojsk Ruské federace. Ukrajina má právo na územní celistvost a svobodné rozhodnutí o vlastním směřování! S hlubokou účastí sledujeme odhodlání našich přátel bránit svoji vlast.

Obracíme se na českou veřejnost: v tuto tragickou chvíli nemůžeme pasivně přihlížet bezpráví páchaném na zemi, která čelí agresi svého souseda jen proto, že se rozhodla sdílet s Evropou hodnoty svobody a demokracie.

Ve spolupráci s našimi partnery na Ukrajině Paměť národa spouští sbírku, ve které může přispět každý z nás: Pomozte Ukrajině s Pamětí národa. Vybrané prostředky poskytneme ukrajinské neziskové organizaci Повернись живим / Come Back Alive, která se dlouhodobě zabývá distribucí ochranných pomůcek a materiálního zabezpečení obráncům Ukrajiny. Děkujeme! 

Obracíme se na vládu České republiky a na české zástupce v EU a NATO. Oceňujeme stanovisko, kterým se naše země jednoznačně postavila na stranu bojující Ukrajiny, ale náš příspěvek k její obraně považujeme za nedostatečný. S ohledem na naši trpkou historickou zkušenost je naší mravní povinností poskytnout Ukrajině maximálně účinnou pomoc.

Ukrajinská nezisková organizace Повернись живим / Come Back Alive
Ukrajinská nezisková organizace Повернись живим / Come Back Alive

Od roku 2020 se díky naší pobočce Paměti národa na Ukrajině podílíme na budování historické paměti této země. Organizujeme zde partnerskou síť dokumentaristů, kteří zaznamenávají rozhovory převážně s pamětníky 2. světové války a komunistických represí. Spoluorganizujeme vzdělávací projekty ve školách. V našich aktivitách na Ukrajině samozřejmě budeme i nadále pokračovat bez ohledu na agresi Ruska.

Jsme rádi, že čtete naše články!