Pokud padne Ukrajina, jsme na řadě my. Pomozte ve sbírce!

/ /
Podcast Dobrovský & Šídlo, Ukrajina
Podcast Dobrovský & Šídlo, Ukrajina

Probudili jsme se do jiného světa. Útok na Ukrajinu není jen pokusem zničit svobodnou zemi. Je to útok na západní civilizaci. U Kyjeva se bojuje i za Prahu a podle toho se chovejme. Podcast Dobrovský & Šídlo právě teď na vašich podcastových aplikacích a na youtube.

Podcast Paměti národa Dobrovský & Šídlo. 

 

Spotify

YouTube

Spolupracujeme s našimi partnery na Ukrajině, společně jsme spustili sbírku, ve které může přispět každý z nás: Pomozte Ukrajině s Pamětí národa. Vybrané prostředky poskytneme ukrajinské neziskové organizaci Повернись живим / Come Back Alive, která se dlouhodobě zabývá distribucí ochranných pomůcek a materiálního zabezpečení obráncům Ukrajiny. Děkujeme! 

 

Měli jsme pro vás připraveno vydání podcastu Dobrovský & Šídlo, nový díl se měl dnes zveřejnit. Místo toho jsme ale sedli a natočili po dvou dnech ruské agrese na Ukrajině naše postřehy k současné situaci.

Na úvod snad jen slova Jana Dobrovského: 

„Ukrajina není cílem, Ukrajina je bojištěm a prostředkem pro dosažení hranic bývalého vlivu Sovětského svazu. Tam patříme i my jako bývalí satelité a kolonie.“ 

„Jsme jako Česká republika jednou ze dvou zemí na seznamu nepřátel Ruska, to není jenom odplata za Vrbětice. Je to jasný prapor zapíchnutý do mapy, kde má končit ruský vliv.“

A Jindřich Šídlo k tomu dodává: „V roce 1999 jsme se dostali do NATO. Pro nás je to dnes přirozený pocit, ale neměl by být. ‚Proskočili‘ jsme oknem příležitosti. A to, co jsem ještě na počátku nultých let považoval za jisté,  tak se začalo postupnou a trpělivou prací Rusů hroutit.“

„Činy a slova části politiků a takzvané ‚mírové hnutí‘ okolo radaru v roce 2008 byly přímou pozvánkou Rusů zpět do hry.”

Jak naložíme s hybridní dezinformační válkou, ve které jsme? Jak udržíme jednotu Evropy v této těžké situaci a tváří v tvář různým zájmům evropských zemí? Co můžeme udělat pro obranu a svobodu Ukrajinců i naši vlastní? A jakou cenu zaplatila Ukrajina ve 20. století za přináležitost ke Svazu sovětských socialistických republik?

V podcastu se mimo jiné dozvíte, jak by mohla vypadat ukrajinská „normalizace“ a proč se válka, ve které zjevně jsme, nedá vyhrát bez obětí a sebezapření.

Jsme rádi, že čtete naše články!