Československo se zbavilo železné opony

/ /
Porevoluční ministr zahraničí Československa Jiří Dienstbier přestřihl dráty železné opony společně s německým ministrem zahraničí Hansem Dietrichem Genscherem.
Porevoluční ministr zahraničí Československa Jiří Dienstbier přestřihl dráty železné opony společně s německým ministrem zahraničí Hansem Dietrichem Genscherem.

23. prosince 1989

Porevoluční ministr zahraničí Československa Jiří Dienstbier přestřihl dráty železné opony společně s německým ministrem zahraničí Hansem Dietrichem Genscherem nedaleko Rozvadova.

Stejná sláva se konala o šest dní dříve na hranicích s Rakouskem, kde Jiří Dienstbier dráty přestřihl s rakouským kolegou Aloisem Mockem v městečku Laa an der Thaya kousek od českých hranic.

Padla tak železná opona, která od 11. července 1951 neprodyšně oddělovala země sovětského bloku od západních zemí. Tehdy komunističtí poslanci schválili zákon o ochraně státních hranic.

Do roku 1989 při snaze o její překonání zemřelo 280 lidí. Vedle československých občanů také 14 občanů Rakouska, 31 občanů Polska, 7 občanů poválečného Německa (do roku 1949), 10 občanů SRN, 13 občanů NDR, 4 občané Jugoslávie, 7 občanů Maďarska, 1 občan Francie a 1 občan Maroka.

Další statistické údaje z doby železné opony:

• Při pokusu o přechod československých hranic s Německem a Rakouskem bylo zastřeleno 143 lidí.

• Při pokusu o přechod československých hranic s Německem a s Rakouskem bylo usmrceno v „elektrickém zařízení k ochraně hranic“ 95 lidí.

• Při překonávání vodní československé hranice s Rakouskem a s Německem utonulo 11 lidí. V tomto počtu jsou zahrnuty pouze lidé, kteří prokazatelně utonuli při přechodu hranice. Při studiu archivního materiálu bylo zaznamenáno dalších zhruba 50 osob, které byly nalezeny utonulé v pohraničních řekách. Není však možné zjistit, kdo z nich zahynul při přechodu hranic a kdo z jiných příčin.

• Při pokusu o přechod československých hranic s Německem a s Rakouskem spáchalo sebevraždu z obav před zatčením 17 osob.

• Při pokusu překonat československé hranice s Německem a s Rakouskem zahynulo v důsledku sestřelení vojenským letounem, srážky s vojenským letounem nebo následkem havárie 5 pilotů letounů a rogala.

• Při pokusu překonat československé hranice s Německem a s Rakouskem zahynulo v automobilech při havárii způsobené pohraničními zátarasy 5 osob.

• Při pokusu o přechod československých hranic s Německem a s Rakouskem byly nastraženými minami umístěnými v ženijním zátarasu usmrceny 2 osoby.

• Při přechodu československých hranic s Německem zemřela 1 osoba na selhání organismu krátce po zatčení.

• Při přechodu československých hranic s Rakouskem byla 1 osoba roztrhána služebními psy.

Seznamte se s Příběhy železné opony na http://www.ironcurtainstories.eu/