Tichý protest Věry Čáslavské na olympiádě v Mexiku

/ /
Tichý protest Věry Čáslavské na olympiádě v Mexiku

20. října 1968 dala gymnastka Věra Čáslavská najevo nesouhlas s okupací Československa před milióny diváků na celém světě, když na olympiádě odvrátila hlavu při sovětské hymně.

Na stupních vítězů stála společně se sovětskou gymnastkou Larisou Petrikovou, které rozhodčí přidali body až poté, co Věra Čáslavská získala v prostných více bodů. Na tento moment vzpomínala v roce 2014 pro Paměť národa.

Hlavu sklonila i při předchozím ceremoniálu předávání medailí v disciplíně kladina, kde bylo vítězství velmi sporně přisouzeno její sovětské soupeřce Natalji Kučinské. 

Po triumfální návratu z letní olympiády v Mexiku, kde získala čtyři zlaté medaile a dvě stříbrné, následovalo mnohaletá perzekuce za nesouhlas s okupací a podpis prohlášení 2000 slov.

V roce 1971 byla sedminásobná olympijská vítězka, čtyřnásobná mistryně světa a nejlepší sportovkyně světa roku 1968 vyloučena z Československého svazu tělesné výchovy a sportu. Později jí bylo dovoleno vykonávat trenérskou činnost v Mexiku (1979–1981). 

Po sametové revoluce se stala poradkyní prezidenta Václava Havla, byla dlouholetou předsedkyní Českého olympijského výboru. 

V září 2015 napsala otevřený vzkaz české veřejnosti, v němž apelovala na solidaritu a pomoc těm, kteří prchají před válkou během uprchlické krize. Zemřela 30. srpna 2016.