„Náměstí ztichlo. Lidi čekali, co bude.“ Protest zastínil oslavy Prvního máje

/ /
Sokolka, u mikrofonu Tomáš Kábrt. Zdroj: archiv pamětníka
Sokolka, u mikrofonu Tomáš Kábrt. Zdroj: archiv pamětníka

Tomáš Kábrt v roce 1988 narušil v Sokolově Svátek práce provokativním protestem, který stranické funkcionáře zastihl naprosto nepřipravené.

Na konci 80. let byla na Sokolovsku tajně vypracována zpráva o špatném stavu životního prostředí. Tomáš Kábrt se k tomuto dokumentu dostal prostřednictvím své známé, sekretářky na národním výboru. „Kojenecká úmrtnost, vysoký výskyt rakoviny. To všechno ze zplodin z neodsířených elektráren,“ odhaluje obsah zprávy Kábrt.

Tomáš Kábrt vyrůstal v 60. a 70. letech v Sokolově, kde po absolvování vojenské služby pracoval jako zásobovač a závozník u dálkové přepravy. Už na střední škole se věnoval vydávání samizdatového kulturního časopisu Západočeskej průser a politicky orientovanému plátku Stres. Kromě novinářské činnosti založil také kapelu Luncheon Beat a pro skupinu Beatové družstvo psal texty, které často odrážely jeho názory na komunistický režim.

„S.O.S. – Dusím se!“

U Státní bezpečnosti si však Kábrt „udělal jméno“ především událostmi, které následovaly po odhalení obsahu zprávy o životním prostředí. Spolu se svými přáteli na Sokolovsku vyjádřili na zdech, ohradách a jiných místech pocity své generace, a to pouhými dvěma slovy – „dusím se“.

„V okresech se lidi jednoho rána probudili a všude po městě to bylo napsáno vápnem nebo omyvatelnými barvami, aby nás nemohli soudit za poškozování.“

Protest vyvrcholil během oslav Prvního máje v roce 1988, kdy se Kábrt objevil s nápisem „S.O.S. – Dusím se“ v kulturním domě na náměstí v Sokolově. Okresní tajemník, který pod Kábrtem na tribuně pronášel projev, neměl tušení, že byl okraden o svých patnáct minut slávy.

Jsme rádi, že čtete naše články!