První povolená demonstrace na Škroupově náměstí v Praze 3

/ /
Demonstrace na Škroupově náměstí 10. prosince 1988
Demonstrace na Škroupově náměstí 10. prosince 1988

10. prosince 1988

Dne 10. prosince 1988 se na Škroupově náměstí v Praze konalo první povolené shromáždění od nástupu normalizace. Povolení bylo nezávislým iniciativám uděleno díky návštěvě francouzského prezidenta Françoise Mitterranda, který si vymínil, že během jeho pobytu nebude perzekvována opozice. Shromáždění pořádalo pět hnutí: Charta 77, Hnutí na obranu lidských práv, Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), Nezávislé mírové sdružení a České děti.

S projevy na něm vystoupili Václav Havel s požadavkem na propuštění politických vězňů, disidenti Ladislav Lis, Václav Malý, Petr Placák či Rudolf Battěk, který veřejně vyzval KSČ k ukončení jejího působení.

Václav Havel hovoří na demonstraci na Škroupově náměstí
Václav Havel hovoří na demonstraci na Škroupově náměstí

„Vážení přátelé, když jsem byl před třemi týdny, podobně jako mnoho mých přátel, na cele v Ruzyni, uvažoval jsem o různých věcech, například o tom, zda tam nezůstanu natrvalo. Kdyby mi tam někdo byl řekl, že za tři týdny budu snídat s francouzským prezidentem a den nato vystoupím na nezakázané manifestaci, myslel bych si, že žertuje. Což ale vůbec nezname­ná, že za pár hodin nemohu být opět na cele v Ruzy­ni,“ uvedl v úvodu svého projevu Václav Havel.

Shromáždění se zúčastnilo podle odhadů Státní bezpečnosti přibližně 5 000 lidí. Účastníci manifestace schválili deklaraci, která vyzývala k dodržování lidských práv, uznání činnosti nezávislých skupin a propuštění politických vězňů. Marta Kubišová na zazpívala hymnu. 

Mohlo se zdát, že komunistický režim se uvolňuje jako v sousedním Polsku či Maďarsku, komunisté se však chtěli jen vyhnout zahraniční kritice v souvislosti s právě probíhající návštěvou francouzského prezidenta.

Demonstrace se zúčastnilo asi 5 000 lidí
Demonstrace se zúčastnilo asi 5 000 lidí

 

François Mitterand byl prvním francouzským prezidentem, který oficiálně navštívil Československo a právě on si vymínil, že během jeho návštěvy nebude opozice perzekvována. 

I když manifestaci asistovaly zásahové jednotky Veřejné bezpečnosti a Lidových milicí a celou akci natáčeli příslušníci StB, nedošlo ke střetům na rozdíl od předchozích demonstrací v srpnu a říjnu 1988. Ačkoli byla oficiálně povolená, manifestaci o dva dny později odsoudilo Rudé právo, které napsalo:

"Řečníci demagogicky tvrdili, že občané nevěří státu a požadovali osvobození údajných politických vězňů." také tehdejší generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš kritizoval tyto "pokusy jednotlivců a skupin o konfrontaci, které nelze tolerovat".

Ladislav Lis při projevu na Škroupově náměstí.
Ladislav Lis při projevu na Škroupově náměstí.