Vánoce v komunistických vězeních

/ /

Milan Kolář strávil v brněnském vězení na Cejlu Štědrý den roku 1948, Ludmila Hermanová trávila svátky v nápravně pracovním táboře Želiezovce a Ivan Kieslinger v jáchymovském lágru Rovnost, kde si na něm bachaři „trénovali“ mlácení vězňů.

Milan Kolář z Valtic byl zatčen 21. prosince, když jel hrát na harmoniku v městském orchestru na Stalinovy narozeniny. Pomohl totiž dvěma mladíkům z Brna překročit hranici. Když ho 22. prosince převáželi do brněnské věznice na Cejlu, policejní auto dostalo na namrzlé vozovce smyk a jen těsně minulo sloup, z příkopu je vytáhl projíždějící stěhovací vůz.

Za dva měsíce, jež na Cejlu strávil, nebyl ani u jednoho výslechu, propuštěn byl pro svůj nízký věk. Po propuštění vystudoval pedagogickou fakultu v Brně a vyučoval ve vesnicích v pohraničí, než získal stálé místo na škole ve Valticích. Celý život hrál jako ochotník divadlo, vedl pěvecké kroužky a sbory.

Ludmila Hermanová v Žielezovcích

Ludmila Hermanová putovala do vězení v roce 1958 s otcem, matkou a bratrem za pomoc agentovi americké zpravodajské služby CIC. Nejvyšší trest v trvání jedenácti let odnětí svobody dostal její osmnáctiletý bratr, otec byl odsouzen k osmi letům, matka k pěti a Ludmila k šesti letům vězení.

Členy rodiny rozvezli po soudu do různých věznic po celém Československu. Matka skončila v ženské věznici v Pardubicích, otec a bratr v Leopoldově a Ludmila Hermanová v nápravně pracovním táboře v jihoslovenské obci Želiezovce. Když v květnu 1960 vyhlásil prezident republiky amnestii, byli v jeden den podmínečně propuštěni všichni.

Návrat domů ale nebyl příliš veselý, protože JZD Mladějovice dokázalo během pouhých dvou let  zdevastovat jejich hospodářství. Rodina pak žila  pod stálým dohledem Státní bezpečnosti a lidé se jí ze strachu raději vyhýbali.

Fackovacím panákem pro bachaře

Ivan Kieslinger se v roce 1949 zúčastnil pokusu o protikomunistický puč, za to byl odsouzen na 16 let kriminálu. O Vánocích roku 1949 si bachaři v jáchymovském lágru Rovnost „trénovali“ na Ivanu Kieslingerovi mlácení vězňů, utrpěl dlouhodobá vážná zranění, jejichž následky trpí dodnes. V roce 1954 mu byla udělena milost ze zdravotních důvodů. Dlouhou dobu mu pak trvalo, než se vrátil k normálnímu životu.