Rok po začátku války. Opět vezeme pomoc Ukrajině

/ /

Přesně před rokem napadlo Putinovo Rusko svého souseda Ukrajinu. Přinášíme vám krátké poselství ředitele Post Bellum MIkuláše Kroupy. Naše mise nekončí, budeme v ní pokračovat, dokud to bude nutné.

Milí přátelé,

třináctičlenný tým Paměti národa vyráží na deset dní na Ukrajinu. Připojili se k nám například Mikuláš Minář, který bude o cestě referovat na sociálních sítích, a novinář Seznam Zpráv Jan Novák. Projedeme skoro celou zemi od západu na východ. Povezeme obráncům Ukrajiny čtyři speciálně upravené Land Rovery. Auta jsou opancéřovaná, vybavená špičkovou elektronikou a lékařskými přístroji. Tyto sanitky mají sloužit tzv. paramedikům v těžkém terénu přímo na frontě k záchraně zraněných. Předáváme je speciálním silám ukrajinské armády.   

V Kyjevě a pak dále na východě země se setkáme s lidmi, kteří velí zemi a armádě. Chtějí nám poděkovat za obrovskou českou pomoc a solidaritu. Jen Paměť národa díky vám dovezla na Ukrajinu tisíce vest, drony, helmy, přístroje pro noční vidění, generátory, hasičské vozy a další nutnou pomoc. To vše za skoro půl miliardy korun.

S představiteli Ukrajiny a armády si podáme ruku a poděkujeme za lekci, kterou nám svojí houževnatostí a odvahou dávají. Za svobodu se bojuje a nasazuje život. O nic menšího v tomto konfliktu nejde. Tím, že bojují za svobodu, dávno zvítězili! Teď už je jen na nás nenechat je v tom samotné.

Omlouvám se, že z taktických důvodů nemohu prozradit, s kým se na Ukrajině potkáme ani kde a kdy přesně vyrážíme na cestu a vracíme se z ní.

Děkuji. Prosím, myslete na nás. Budeme vás zpětně o všem podrobně informovat. 

Mikuláš Kroupa 

Vytrvali. Vytrvejme i my! (Vidíme jasně, co je třeba udělat – 25. 2. 2023 na Letné)