Nakažení vojáci bušili na sklo. Věděli, co je čeká. Příběhy z válečné Plzně

/ /
 Americký plakát z doby 2. světové války varující vojáky před vešmi, které přenášely skvrnitý tyfus, a vybízející k používání prášku DDT. Vězni v osvobozených koncentračních táborech na tento pudr od Američanů vděčně vzpomínali.
Americký plakát z doby 2. světové války varoval vojáky před vešmi, které přenášely skvrnitý tyfus, a vybízel k používání prášku DDT k jejich zabíjení. Vězni v osvobozených koncentračních táborech na tento "pudr" od Američanů vděčně vzpomínali.
zdroj: Wikimedia Commons/Národní archív USA

Epidemie záškrtu, tyfová nákaza, bombardování… Zdravotníci v plzeňské nemocnici čelili v době války několika pohromám současně. V jejich týmu pracoval i budoucí neurochirurg Vladimír Beneš.

„V noci, když byl nálet, jsem musel nemocné přenášet do sklepa. Často to byli nepohybliví pacienti s těžkými záněty kostí,” vzpomíná MUDr. Vladimír Beneš, který v té době v nemocnici pracoval jako zřízenec.

V roce 1940 odmaturoval na plzeňském gymnáziu, a protože vysoké školy byly zavřené, musel si najít práci. Nějaký čas vypomáhal jako redaktor v novinách Nová doba, odtud byl ale propuštěn kvůli básni, kterou by prý Němci mohli pochopit jako urážlivou. Poté sehnal zaměstnání zřízence v nemocnici na Borech, kde se spolu s lékaři a sestrami dostával do řady dramatických situací.

Vladimír Beneš na maturitním tablu – druhý zleva ve druhé řadě odspoda.  Foto: Paměť národa
Vladimír Beneš na maturitním tablu – druhý zleva ve druhé řadě odspoda. Foto: Paměť národa

Jeden z takových okamžiků nastal před Vánoci 1944. Plzeň zasáhl spojenecký nálet, který postihl také hotel Continental. Puma proletěla střechou, všemi poschodími a explodovala ve sklepě.

V krytu, který byl považován za jeden z nejbezpečnějších ve městě, se v té době ukrývali nejen hoteloví hosté, ale i cestující, kteří uprchli z okolo projíždějící tramvaje. Sedmdesát lidí zahynulo, přeživší přivezli právě do nemocnice na Borech.

„Všichni ti lidé byli takoví šediví,” vzpomíná Vladimír Beneš. „Usoudil jsem, že prodělali traumatický šok s poklesem tlaku. Až když jsme je omyli, zjistili jsme, že jsou všichni pokryti popelem a omítkou.”

Pach záškrtu jsem cítil i v polévce

Během války sužovala plzeňský kraj také epidemie záškrtu. Většina dětí tehdy ještě nebyla očkována a mnohdy umíraly na samotný záškrt, zánět srdečního svalu, který patří ke komplikacím této nemoci, nebo byly postiženy pozáškrtovou obrnou.

Záškrt je bakteriální infekční onemocnění vyvolané bakterií Corynebacterium diphtheriae, která se přenáší vzduchem. U nemocného způsobuje těžkou angínu, kterou doprovází vysoké teploty, krk zduřuje a má stejný obvod jako hlava, následkem jsou dýchací obtíže, až dušení. Na záškrt v době epidemií umírala až polovina nemocných, zejména dětí. Díky zavedení povinného očkování po válce došlo téměř k jeho vymýcení.

„Úmrtnost byla obrovská, neměli jsme na to žádné léky, lékaři ještě neuměli dělat tracheotomie. Pracoval jsem tehdy na oddělení, kam děti přiváželi. Byly jich stovky, děti ležely i po čtyřech na jedné posteli,” říká Vladimír Beneš.

Záškrtem postupně onemocněl i primář a několik zdravotních sester. “Nakonec jsem tam zůstal sám asi s pěti jeptiškami, to byly velmi schopné sestry,” dodává.

Dodnes nemůže zapomenout na zvláštní pach záškrtu, který prosakoval po celém oddělení. „Já už jsem pak ani nemohl jíst, cítil jsem ten pach i v polévce,” poznamenává.

Na témže oddělení se v té době léčila také tehdy osmiletá Bohumila Jindrová. Záškrtem onemocněla na Mikuláše 1943. I ona vzpomíná na péči statečných řádových sester a také na nálety, které ovšem v dětském věku nevnímala jako hrozbu. Pohled na Plzeň ozářenou světlicemi ji naopak okouzloval.

„Když byl nálet, museli jsme jít do krytu. Byla to místnost vybavená nemocničním lůžkem a různými přístroji. Infekční pavilon, kde jsme leželi, byl rozdělen skleněnými dveřmi na polovinu. Na druhé straně byli němečtí vojáci z fronty, nakažení tyfem. A ty německé vojáky do krytu nepustili. Vzpomínám si, jak hrozně bušili na sklo, protože znali nálety, věděli, co se jim může stát. My jsme o tom neměli ani ponětí,” vzpomíná Bohumila Jindrová.

Penicilin pro hezké sestřičky

Dramatické okamžiky v plzeňské nemocnici pokračovaly i po osvobození. Bezprostředně po skončení války sem totiž začali hromadně přivážet vězně z koncentračních táborů. Riziko dalších epidemií bylo všudypřítomné.

Američtí vojáci přivezli kromě penicilinu také DDT, které hubilo parazity přenášející skvrnitý tyfus. Foto: Wikimedia Commons
Američtí vojáci přivezli kromě penicilinu také DDT, které hubilo parazity přenášející skvrnitý tyfus. Foto: Wikimedia Commons

„To byla doba, kdy ještě nebyla běžně dostupná antibiotika. Zažila jsem první penicilin, který jsme dostali od amerických vojáků,” říká Marie Hrbková, která v té době v nemocnici na Borech pracovala jako zdravotní sestra.

„Měli jsme tam hocha, který měl zánět srdeční nitroblány. Ten by byl bez penicilinu odepsaný. Ale bylo to přísně obhospodařované, penicilin byl jenom na příděl.”

Vzpomíná, že lékař pro penicilin vždy raději posílal k Američanům mladé a hezké sestřičky, které ho vždy dostaly trochu víc nad stanovený limit.

Válečná škola

Vladimír Beneš se ihned po osvobození přihlásil na Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Studoval od srpna 1945, nejdříve v Praze, později přešel do Plzně.

„Bylo zajímavé, jak i práce obyčejného zřízence mi později při studiu pomohla. Kolik jsem se toho mezi nemocnými naučil. Prošel jsem všechna oddělení, vyzkoušel jsem si ledacos. A měl jsem ještě jednu výhodu: všichni profesoři, kteří mě zkoušeli, byli moji bývalí kolegové,” směje se.

Lékařská dynastie Benešů – tři Vladimírové, tři neurochirurgové. Foto: Paměť národa
Lékařská dynastie Benešů – tři Vladimírové, tři neurochirurgové. Foto: Paměť národa

Práce nemocničního zřízence tak předurčila jeho budoucí osud – stal se jedním z našich špičkových neurochirurgů. Tuto specializaci si později zvolil i jeho syn, MUDr. Vladimír Beneš, a také jeho vnuk. Ve válečné Plzni se tak zrodila legendární lékařská dynastie.

Vzpomínky pamětníků pocházejí ze sbírky Paměť národa, kterou spravuje obecně prospěšná společnost Post Bellum díky podpoře soukromých dárců. Redaktoři Paměti národa se rozhodli v době nouzového stavu pomáhat pamětníkům. Založili Centrum pomoci Paměti národa, které zprostředkuje pomoc i dalších dobrovolníků. Jak tato služba probíhá, najdete na stránce https://pomoc.pametnaroda.cz/.  Děkujeme za případnou podporu!