Barbora Šťastná
Škola, ve které se nelže. Navštěvovali ji Václav Havel či Miloš Forman
Kolej Jiřího z Poděbrad se proslavila především jako internátní škola, na které studoval prezident Václav Havel nebo režisér Miloš Forman. Tento neobvyklý vzdělávací ústav byl ale něčím víc než jen líhní budoucích celebrit.
Filcunky a koledy zpívané šeptem. Tak vypadaly Vánoce politických vězňů
Perníčky z drobečků chleba, tajné půlnoční mše nebo vánoční stromeček vyrobený z posbíraného peří, obarveného nazeleno – i tak vypadaly Vánoce politických vězňů a vězenkyň v padesátých letech.
Alkoholici a sociopati. Tak komunistický režim říkal příznivcům Johna Lennona
Když byl před 40 lety John Lennon zastřelen, vznikl v Praze jeho symbolický pomníček u zdi Maltézské zahrady. Normalizační režim ale o zeď Johna Lennona a připomínání jeho mírového odkazu nestál.
To rozhodli ti nahoře. Kolektivizace z pohledu předsedy JZD ve Zvěstově
Josef Macek stál u vzniku Jednotného zemědělského družstva ve Zvěstově pod bájnou horou Blaník. V kronice JZD popsal odpor místních sedláků, u kterých nebyl kvůli kolektivizaci v oblibě, a aroganci nadřízených, kvůli níž si připadal bezmocný.
Za svého otce jsem se strašně styděla, svěřila se Kamila Moučková
Rok 1968 změnil Kamile Moučkové profesní i osobní život. Lidsky se rozešla se svým otcem, komunistou Vilémem Novým a přišla o práci televizní hlasatelky. O nejdramatičtějších momentech svého života vyprávěla Paměti národa.
Prchali před Hitlerem a zahynuli u břehů Palestiny. Před 80 lety se potopila loď Patria
Zoufalý pokus podzemní židovské organizace Hagana dostat na pevninu z lodi Patria 1 800 židovských uprchlíků skončil smrtí 276 z nich. Nálož, která měla zastavit odplutí lodi z přístavu Haifa na Mauricius, ji zničila.
Euforii doby jsem neměl čas vnímat. Sametový příběh Jiřího Kotka
Karlovarský disident Jiří Kotek na demonstraci 17. listopadu 1989 do Prahy nejel, oficiální studentská akce ho nelákala. Do hlavního města vyrazil po dramatických zprávách o zásahu proti studentům na Národní třídě následující den.
V Teplicích se nedalo dýchat. Lidé tu začali demonstrovat 11. listopadu 1989
Za sychravých dní se město na průmyslovém severu dusilo pod příkrovem žluté mlhy, plné oxidu siřičitého a prašných částic. Lidé kvůli tomu vyšli do ulic šest dní před Prahou.
V armádě našla hrdost, seběvědomí i lásku. Příběh veteránky Anny Fantlové
Dívka z Podkarpatské Rusi za druhé světové války prošla německým vězením, dvěma armádami a třikrát o vlásek unikla smrti. Krátce po válce se vdala za československého vojáka Arnošta Fantla.
Silnice byla namrzlá, tak si ji posypali popelem mého otce
Příbuzní obětí komunistického režimu neměli možnost zapálit svíčku na hrobech svých nejbližších. Jejich těla končila v hromadných hrobech, neoznačených urnách a v mnoha případech jejich ostatky zmizely neznámo kam.
- Předchozí stránka
- Aktuální stránka 1
- Stránka 2
- Stránka 3
- Stránka 4
- Následující stránka