Běh pro Paměť národa přilákal v Praze rekordní počet účastníků

/ /
Běh pro Paměť národa 2023, Praha, obora Hvězda. Foto: Tomáš Cindr
Běh pro Paměť národa 2023, Praha, obora Hvězda. Foto: Tomáš Cindr

Včera jste s námi běželi za všechny, kteří se nevzdali. Osmého ročníku Běhu pro Paměť národa se v oboře Hvězda zúčastnilo více než 1300 lidí. Už 20. května běžíme v Brně a Olomouci, o den později v Liberci a pak na dalších pěti místech.

Běžci symbolicky věnují svůj sportovní výkon tomu, kdo je inspiruje k vytrvalosti nebo jehož příběh chtějí připomenout. Často běží za dědu, babičku, Miladu Horákovou, Václava Havla nebo např. za politické vězně, letce RAF, Ukrajinu či hodnoty, jako jsou svoboda a demokracie.

V Praze ve Hvězdě se na start postavil také herec a dabér Gustav Bubník, který běžel za svého otce Augustina Bubníka. „Můj tatínek byl členem týmu hokejových mistrů světa, které StB v roce 1950 zatkla a ve vykonstruovaném procesu je následně odsoudili. Dostal 14 let a odseděl si 5 let v těch nejtěžších komunistických žalářích. Rád se zúčastním na jeho památku a na paměť všech jeho odsouzených kamarádů-spoluhráčů,“ řekl Gustav Bubník. 

Dietářka je v tom nevinně

Pravidelně běhá závod i ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa Mikuláš Kroupa: „Letos jsem s dietářkou přípravu opět podcenil, ale to mi nezabrání v tom, abych šourajícím poklusem nepokořil pět kilometrů.“

Mikuláš Kroupa, Běh pro Paměť národa 2023. Foto: Jana Plavec
Mikuláš Kroupa, Běh pro Paměť národa 2023. Foto: Jana Plavec

„Běžím za stoletého Karla Bažanta, bojovníka z Pražského povstání, esenbáka, který se po roce 1948 postavil komunistům, organizoval útěky letců RAF na Západ za svobodou. Jeho přátelé nakonec dobrodružně uletěli, on tu zůstal a skončil na nějakou dobu ve vězení,“ řekl na startu Mikuláš Kroupa.   

Kde jsme běželi a poběžíme?

Běžecký seriál odstartoval na Den vítězství 8. května v Plzni v rámci programu Slavností svobody, kde se zapojilo téměř 400 běžců. V sobotu 13. května se kromě Prahy běželo také v Uherském Hradišti. 

Další závody se pak konají 17. května v Ústí nad Labem, 20. května v Brně, Olomouci, Chrudimi, Třebíči a Rejčkově, 21. května v Liberci a 27. května v Jihlavě. Na většině míst budou připraveny profesionálně měřené závody na 10 a 5 kilometrů, trasa na 1 km, do které se mohou zapojit celé rodiny, i dětské závody. Doprovodný program nabízí příjemné vyžití pro dospělé i děti: výstavy, workshopy, divadla nebo koncerty. Výtěžek ze startovného je určen na další natáčení vzpomínek pamětníků, projekty ve školách a na sociální pomoc bývalým politickým vězňům a disidentům.

Pro ty kteří se nevzdali a nevzdávají

„Na Běhu pro Paměť národa chceme připomenout nejen ty, kteří se potýkali s nacismem a komunismem v minulém století, ale i Ukrajince, kteří aktuálně bojují proti totalitě jen pár set kilometrů od nás.“ Kristýna Bardová, mluvčí Post Bellum 

Vzkazy pro ukrajinské vojáky od účastníků běhu. Zdroj: Post Bellum
Vzkazy pro ukrajinské vojáky od účastníků běhu. Zdroj: Post Bellum

Déle než rok Post Bellum Ukrajině pomáhá prostřednictvím rozsáhlé sbírky Pomozte Ukrajině s Pamětí národa. Výtěžek ze štafety, která se poběží kromě Prahy taky Brně a Olomouci, půjde právě na sbírku pro ukrajinské obránce. Všichni účastníci Běhu pro Paměť národa mají navíc možnost zvolit si speciální startovní číslo věnované Ukrajině.

 „Pro mladé Ukrajinky a Ukrajince jsme loni otevřeli adaptační centrum. Na Běh zveme i další lidi, kteří museli utéct z domova před válkou, ukrajinským občanům proto nabízíme startovné zdarma,“ dodává Bardová. 

Běh Kdekoli!

Kromě jedenácti míst se mohou lidé vydat na trať v průběhu května také v rámci Běhu Kdekoli!, který je určen těm, kterým se nehodí termín nebo žijí v zahraničí. K Běhu pro Paměť národa se symbolicky připojí například běžci v New Orleans, Santa Barbaře nebo indickém Dillí. Pro Paměť národa běží stejně jako v minulých letech lidé z Nadace Tipsport, která je generálním partnerem akce. Zapojilo se také více než 50 týmů spolupracovníků a přátel, kteří po celý měsíc soupeří v tzv. firemní výzvě Běhu pro Paměť národa.