A znovu „Devadesátky“ aneb Dobrovský & Šídlo dětem…

/ /
A znovu „Devadesátky“ aneb Dobrovský & Šídlo dětem…

34. díl našeho podcastu jsme natočili na táboře mladých chemiků a biologů Běstvinka. Téma jsme nevybírali sami, spíš nás dostihlo to, o čem často mluvíme. Devadesátá léta očima začínajících seniorů a zároveň očima teenagerů, kteří to nezažili. Ale zajímají je....

Podcast Paměti národa Dobrovský & Šídlo. 

 

Spotify

YouTube

Dobrovský & Šídlo 34. díl: A znovu „Devadesátky“. „Partyzáni“ vzpomínají na svá mladá léta

Čím byla doba před třiceti lety jedinečná? Co znamenala exploze svobody pro lidi připravené i pro ty, kteří z té radikální změny měli obavy? A co ohrožuje svobodu a budoucnost dnešních mladých lidí? O devadesátých letech by se dalo mluvit hodiny, ale základní poznatek je, že to byla největší celospolečenská změna od konce války.

„Změna vesmíru, jako bychom se přestěhovali na jinou planetu.“  Tak charakterizuje Jan Dobrovský listopad 1989 a výstřel, který odstartoval změny v naší zemi.

„Čtyřicet let komunismu a předtím protektorát byly totality, které nás svázaly do druhu života, o němž jsme si mysleli, že je normální. Spousta lidí neměla představu o tom, že život a svět může vypadat jinak. 

„Nic se nedělo, nikdo nepodnikal, nikdo nebral zodpovědnost za vlastní život do svých rukou. Služby neexistovaly, lidi chodili na píchačky do továren a úřadů, často zcela zbytečných. Šeď komunismu byla neměnná.“

Jindřich Šídlo prožil začátek devadesátých let jako gymnazista a začínající novinář.

„Mně bylo sedmnáct, ale hlavní dojem: na konci 80. let nebylo možné skoro nic a nic nemělo cenu, a od začátku 90. let bylo možné úplně všechno a všechno mělo nějaký smysl. Bylo to spontánní, často bez pravidel, a neuvěřitelně rychlý."

Tentokrát nebudeme náš podcast dlouze komentovat, a doporučíme ho hlavně rodičům, pamětníkům devadesátých let, aby ho pustili svým dětem… Jenom malá ochutnávka, na co všechno se nás ptalo naše mladé a velice chytré publikum:

Existovala nějaká obrana a varování před dobovými finančními podvody? Řešily se v devadesátých letech otázky životního prostředí? Jak mluvit s lidmi, kteří si myslí, že demokracie není pro ně? Čím se liší totalitní stát od státu svázaného nekonečným množstvím regulací? A co byly za komunismu uliční výbory KSČ?

Příjemný poslech!

A abychom nezapomněli, už jenom týden máte čas na to, abyste náš podcast nominovali na cenu Podcast roku v prestižní soutěži českého internetu Křišťálová Lupa 2022. Děkujeme!