„Zákon bez síly je slabý a síla bez zákona je zločinná,“ říká Daniel Kroupa

/ /
„Zákon bez síly je slabý a síla bez zákona je zločinná,“ říká Daniel Kroupa

Co jsou „lidská práva“? Jaké jsou jejich historické kořeny? Co pro nás znamenají? Nad těmito otázkami se zamýšlí filozof Daniel Kroupa v sérii rozhovorů s Andrejem Novikem. Každý díl podcastu se věnuje jednomu článku Všeobecné deklarace lidských práv.

Paměť národa · 8. Článek

Jaký je původ instituce soudu a jak se jeho podoby proměňovaly v čase? Může existovat „neúčinná soudní ochrana“ a jaké nástroje musí soudy mít, aby soudní moc vůbec měla smysl? A když už budeme rozebírat smysl soudu, povíme si taky, jaký je vztah mezi soudní ochranou a trestem pro pachatele...? A konečně: proč je důležité zachovávat nezávislost soudů?

Podcast Deklarace je součástí publikace Všeobecná deklarace lidských práv v povídkách, ilustracích a rozhovorech. V knize se čtrnáct českých spisovatelek a spisovatelů inspirovalo četbou Všeobecné deklarace lidských práv, a dalo tak vzniknout originální sbírce třiceti příběhů. Ty osobitým způsobem odrážejí všech třicet článků tohoto klíčového dokumentu 20. století. 

Díky projektu Deklarace mohou lidé (a nejen dospělí) porozumět Všeobecné deklaraci lidských práv. Co pro nás lidská práva znamenají? Knížka vychází ve spolupráci s nakladatelstvím 65.pole.

Publikace v našem e-shopu