Podcast „Deklarace“ potřetí: Nebudeš diskriminovat a šikanovat...

/ /
Podcast „Deklarace“ potřetí: Nebudeš diskriminovat a šikanovat...

Co jsou „lidská práva“? Jaké jsou jejich historické kořeny? Co pro nás znamenají? Nad těmito otázkami se zamýšlí filozof Daniel Kroupa v sérii rozhovorů s Andrejem Novikem. Každý díl podcastu se věnuje jednomu článku Všeobecné deklarace lidských práv.

Ve druhém článku zmíněné deklarace se píše: „Každý má všechna práva a všechny svobody stanovené touto deklarací.“ Bude tedy řeč o diskriminaci, která často způsobuje, že těchto práv či svobod jsou mnozí zbaveni. Ale odkud se vlastně diskriminace bere? Je v lidské přirozenosti? Byla tu s námi vždycky? A jak se jí bránit?  

„Diskriminace má hluboké kořeny kulturní nebo náboženské. A někdy je opřena o reálné historické zkušenosti. Nemusí být spojena s evolucí či genetikou, ale spíš s povahou našeho poznávání,“ říká Daniel Kroupa. 

Diskriminace je samozřejmě úzce spojena s předsudky. Jsou ale vždy špatné? Nebo se bez nich neobejdeme, protože patří k základům našeho praktického fungování v životě? A jde spíš o to, jak s nimi pracujeme? A jak se proměňuje antidiskriminační legislativa? Měla by se rozšiřovat, nebo zůstat v co nejobecnější rovině? 

Ve třetím dílu podcastu Deklarace uslyšíte i mnoho dalších zajímavých postřehů a komentářů. Daniel Kroupa  zavzpomíná na šikanu, objasní nám, proč je zvykem dávat mrtvým věnec na hrob, nebo se zmíní o tom, jak a proč s vlastními předsudky bojoval T. G. Masaryk.

Podcast „Deklarace“ můžete poslouchat v běžných podcastových aplikacích nebo zde.

Jsme rádi, že čtete naše články!