Podcast Deklarace, 7. díl: Jaký je význam pojmu „osobnost“?

/ /
Spoluatuoři podcastu Deklarace: Filozof Daniel Kroupa a publicista Andrej Novik. Foto: Ondřej Staněk
Spoluatuoři podcastu Deklarace: Filozof Daniel Kroupa a publicista Andrej Novik. Foto: Ondřej Staněk

Co jsou „lidská práva“? Jaké jsou jejich historické kořeny? Co pro nás znamenají? Nad těmito otázkami se zamýšlí filozof Daniel Kroupa v sérii rozhovorů s Andrejem Novikem. Každý díl podcastu se věnuje jednomu článku Všeobecné deklarace lidských práv.

V 6. článku Všeobecné deklarace lidských práv se můžeme dočíst: „Každý má právo na to, aby byla všude uznávána jeho právní osobnost.“

Jak ale byl pojem osobnost definován v dějinách filozofie a jak ho chápou v různých částech světa? Proč je potřebné tento pojem v rámci Deklarace zmiňovat?

„Různé právní řády sice vykládají právní osobu rozdílně, ale Deklarace říká, že pokud se týče práv, o kterých se v ní mluví, musí být respektována u každého a všude. Bez ohledu na vnitřní právo té které společnosti nebo státu,“ říká Daniel Kroupa. 

Podcast Deklarace je součástí publikace Všeobecná deklarace lidských práv v povídkách, ilustracích a rozhovorech. V knize se čtrnáct českých spisovatelek a spisovatelů inspirovalo četbou Všeobecné deklarace lidských práv, a dalo tak vzniknout originální sbírce třiceti příběhů. Ty osobitým způsobem odrážejí všech třicet článků tohoto klíčového dokumentu 20. století. 

Díky projektu Deklarace mohou lidé (a nejen dospělí) porozumět Všeobecné deklaraci lidských práv. Co pro nás lidská práva znamenají? Knížka vychází ve spolupráci s nakladatelstvím 65.pole.

Publikace v našem e-shopu