„Rovnost před zákonem je základem myšlenky demokracie,“ říká Daniel Kroupa

/ /
Autoři podcastu Deklarace Andrej Novik a Daniel Kroupa. Foto: Post Bellum
Autoři podcastu Deklarace Andrej Novik a Daniel Kroupa. Foto: Post Bellum

Co jsou „lidská práva“? Jaké jsou jejich historické kořeny? Co pro nás znamenají? Nad těmito otázkami se zamýšlí filozof Daniel Kroupa v sérii rozhovorů s Andrejem Novikem. Každý díl podcastu se věnuje jednomu článku Všeobecné deklarace lidských práv.

V tomto díle podcastu „Deklarace“ si budeme povídat o diskriminaci. Řekneme si, co je základem myšlenky demokracie a jak možná souvisí s dělením kořisti ve starověku. Zamyslíme se nad tím, jestli by myšlenka rovnosti před zákonem měla platit univerzálně a zda prosazování lidských práv ve světě lze nahlížet jako euroamerický kulturní imperialismus. V závěru se zamyslíme nad tím, jestli existují situace, kdy nerovné zacházení může být ospravedlnitelné. 

  • lays

Paměť národa · 7. Článek

 Podcast Deklarace je součástí publikace Všeobecná deklarace lidských práv v povídkách, ilustracích a rozhovorech. V knize se čtrnáct českých spisovatelek a spisovatelů inspirovalo četbou Všeobecné deklarace lidských práv, a dalo tak vzniknout originální sbírce třiceti příběhů. Ty osobitým způsobem odrážejí všech třicet článků tohoto klíčového dokumentu 20. století. 

Díky projektu Deklarace mohou lidé (a nejen dospělí) porozumět Všeobecné deklaraci lidských práv. Co pro nás lidská práva znamenají? Knížka vychází ve spolupráci s nakladatelstvím 65.pole.

Publikace v našem e-shopu