„Deklarace“ aneb 31 rozhovorů o lidských právech s filozofem Danielem Kroupou

/ /
Daniel Kroupa se editorem Andrejem Novikem na křtu knihy "Deklarace" 16. 11. 2022. Foto: Ondřej Staněk
Daniel Kroupa se editorem Andrejem Novikem na křtu knihy "Deklarace" 16. 11. 2022. Foto: Ondřej Staněk

Co to jsou „lidská práva“? Jaké jsou jejich historické kořeny? Co pro nás znamenají? Nad těmito otázkami se zamýšlí filozof Daniel Kroupa v sérii rozhovorů vedených Andrejem Novikem. Každý díl podcastu se věnuje jednomu článku Všeobecné deklarace lidských práv.

Slovní spojení „lidská práva“ jsme zvyklí již několik desetiletí běžně slýchat z úst politiků nebo z prohlášení neziskových organizací. Víme, že stojí v základech demokraticky uspořádaných společností, že je máme zakotvena v našem ústavním pořádku a že se často leckde porušují.

Ale jaká práva to vlastně jsou? A odkud se vzala? A hlavně: co konkrétního si pod nimi může představit člověk žijící uprostřed Evropy ve 21. století? Vnímáme lidská práva jen v souvislosti s jejich porušováním v podobě děsivých událostí vzdálených v prostoru či čase, anebo je dokážeme nahlížet i v běžných situacích? Mají lidská práva sílu nás spojovat, ať už jako jednotlivce, společenství, nebo dokonce kultury?

To byly otázky, které si před lety položili Andrej a Zuzana Novikovi. A tak vznikl jejich projekt Všeobecná deklarace lidských práv v povídkách, ilustracích a rozhovorech (DEKLARACE), který v knižní a zvukové podobě vydává nakladatelství 65. pole ve spolupráci s organizací Post Bellum.

0 – PREAMBULE   Paměť národa 

Manželé Novikovi oslovili čtrnáct předních českých spisovatelek a spisovatelů. Ti se inspirovali četbou Všeobecné deklarace lidských práv z roku 1948, a i v knižní podobě tak vznikla originální sbírka třiceti příběhů, která osobitým způsobem odráží všech třicet článků tohoto klíčového dokumentu 20. století.

Pestrost textů doplňuje tvorba jednatřiceti ilustrátorek a ilustrátorů, kteří jednotlivé texty doprovázejí. Zvukovou podobu tohoto projektu představuje 31 rozhovorů s Danielem Kroupou. První díl si můžete poslechnout od 17. listopadu 2022 a následující díly vždy pak každý první a třetí pátek v měsíci. Podcast najdete mimo jiné v aplikacích Apple Podcast a Spotify stejně jako na stránkách Magazínu Paměti národa. 

Jsme rádi, že čtete naše články!