Vydejte se ulicemi Plzně po stopách odboje a polozapomenutých hrdinů

/ /
Dokumentarista a pedagog Vít Oliberius vyprávějící návštěvníkům procházky o událostech odboje v ulicích Plzně
Dokumentarista a pedagog Vít Oliberius vyprávějící návštěvníkům procházky o událostech odboje v ulicích Plzně
zdroj: Paměť národa, Jan Růžička

Paměť národa Plzeňského kraje zve na speciální trasy procházek za plzeňským odbojem. S doprovodným komentářem dokumentaristy a pedagoga Víta Oliberia si je můžete projít 27. a 28. září. Jejich součástí budou i světelné projekce, videa i divadelní představení.

Západočeská pobočka Paměti národa s centrem v Plzni navazuje na deset procházek historickou Plzní, které si Plzeňané i přespolní velice oblíbili. Po tradiční a již zažité trase nabízí návštěvníkům zbrusu nový pohled na zdejší odbojovou činnost. 

Projekt seznamování účastníků s dramatickými událostmi staré Plzně vznikl s podporou Grantového programu Plzeňského Prazdroje a nově i ve spolupráci s blížícím se filmovým festivalem Finále Plzeň. Za odbojem se s Vítem Oliberiem dosud vypravilo více než 130 návštěvníků z řad veřejnosti a na 100 školáků. Oblíbené procházky si našly své místo také v programu květnových Slavností svobody. Produkci této akce má na starosti Aneta Sklenářová, dříve koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů, dnes vedoucí fundraisingu.

Z archivu pamětníka Jana Bureše
Z archivu pamětníka Jana Bureše

Do úkrytu výsadkařů i po stopách osvobození

Při prvních procházkách provedl Vít Oliberius skupinky čítající dvanáct až patnáct nadšenců tajemnou Plzní. Společně nahlédli do míst spjatých s odbojem, například do úkrytů, v nichž přebývali členové výsadků Anthropoid či Silver A. Malé skupinky účastníků měly možnost vžít se do příběhů dávno minulých a zeptat se na cokoliv, co jim přitom vytanulo na mysl. Cestující v čase nemohli minout budovu městských lázní na Denisově nábřeží v Plzni, kterou v roce 1944 poničil nálet amerických bombardérů, a poté vykročili po stopách osvobození Plzně v květnu 1945.

Městské lázně v Plzni po náletu v roce 1944
Městské lázně v Plzni po náletu v roce 1944

Speciální trasy zářijových procházek za plzeňským odbojem

Zbrusu novou trasu historickou Plzní si v čele s Vítem Oliberiem budete moci projít hned ve dvou termínech, a to 27. a 28. září od 20:00 hodin. A co vás čeká? Výprava zamíří na místa, ve kterých se plzeňskému odboji během druhé světové války dařilo nejlépe. A jelikož se uskuteční měsíc před výročím vyhlášení samostatného československého státu, začne přímo v Měšťanské besedě, která při této události sehrála významnou roli. Účastníci se pokochají pohledem na jedno z nejvýznamnějších společensko-kulturních center v Plzni a čeká je řada zajímavostí z jeho meziválečných časů. O éře první republiky by mohlo vyprávět také náměstí Republiky, na kterém bude možno nahlédnout do výkladní skříně firmy Moravia a seznámit se s činností odbojové organizace Jestřáb. 

Dokumentarista a pedagog Vít Oliberius vyprávějící návštěvníkům procházky o událostech odboje v ulicích Plzně
Dokumentarista a pedagog Vít Oliberius vyprávějící návštěvníkům procházky o událostech odboje v ulicích Plzně

Po cestě k policejnímu ředitelství

Hlouběji do tajů plzeňského protinacistického odboje procházka zamíří po stopách Marie Škardové z nedalekých Blovic. Její osud si účastníci připomenou před budovou policejního ředitelství. Marie Škardová (*1906) vedla za války prodejnu v Poděbradově, dnes Pražské, ulici v Plzni. Za okupace organizovala sbírky ve prospěch pronásledovaných rodin, rozšiřovala letáky, organizovala psaní příspěvků do ilegálních časopisů a také komunikaci s vězni gestapa. V září 1940 byla zatčena, vyslýchána plzeňským gestapem a poslána do Drážďan, kde byla odsouzena k smrti a 11. června 1943 popravena.

 

Rezervujte si místo na speciální procházce

Vydejte se na procházky za plzeňským odbojem i vy. Vstupenky si můžete zakoupit na tomto odkazu. Každá procházka má kapacitu 20 účastníků a zabere zhruba hodinu. Děti do šesti let mají procházku zdarma, do 12 let za 50 korun a základní vstupné je 100 korun. Trasu přitom bez problémů zvládnou vozíčkáři i rodiče s kočárky.

Ohlasy návštěvníků 

Při procházce plzeňskými ulicemi objevíte řadu dalších míst spojených s dramatickými osudy polozapomenutých hrdinů. A pokud váháte, zda se procházky zúčastnit, třeba vás navnadí ohlasy spokojených návštěvníků: 

„Procházka byla úžasná! Vít vypráví velmi zajímavě. I když jsem mnohé znala, doplňující příběhy byly zajímavé, děkuji za ně. Procházku jsem doporučila a mnoho známých na ni také vyrazí,“ sdělila nám nadšeně účastnice z řad veřejnosti Hana Pálková. Žáci ze ZŠ Tlučná a 34. ZŠ Plzeň pak tuto akci zhodnotili slovy: 

„Procházka se mi velice líbila, nemám co dodat ani vytknout.“ A stručně a jasně: „Bylo to super!“

Jiří Kunc, ředitel Paměti národa Plzeňského kraje, na procházce za plzeňským odbojem
Jiří Kunc, ředitel Paměti národa Plzeňského kraje, na procházce za plzeňským odbojem

Procházky v novém kabátě napříč Plzeňským krajem

Dvanácti procházkami za plzeňským odbojem to ale teprve začíná. Jak uvádí ředitel plzeňské pobočky Paměti národa, Jiří Kunc: „Rádi bychom nabídku procházek, při kterých je možné město poznat blíže a detailněji, dále rozšiřovali. Osobně bych si přál například procházku Plzní devadesátkovou, což je téma, které aktuálně velmi rezonuje. A zároveň bychom chtěli rozšířit aktivity i do dalších měst v kraji.“