Ladislav Lakomý

* 1929

  • „Z ročníku nás z obce šlo asi šest nebo sedm k odvodu. Normálně proběhl. Šli jsme tam s někým z obce a potom se stavili na pivo a pak šli domů. Byla tam nějaká tichá dohoda, že Lakomý půjde do PTP. Proč, to nemám ponětí a nikdy jsem se to nedozvěděl. Narukoval jsem ve Svaté Dobrotivé a neměl jsem vůbec ponětí, kde to je. Potom jsem se tam setkal s kamarády. Byl to inženýr, doktor, veterinář, pacholek, cigán, všechno možný. Zařazeni podle určitého klíče, který odpovídal PTP. Když potom byly prověrky, tak na rozkazu nikdo neřekl důvody zařazení do PTP. Ani ti druzí o tom neměli tušení. Když měl třeba jeden tátu veterináře, čili inteligenci, tak byl předpoklad, že jeho syn dostane PTP.“

  • „Fyzicky byl úplně zničený. Vzpomínám si, že nikdy neřekl, co s ním dělali v kriminále nebo co tam prožil. Tak se třásl a měl strach.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Břuchotín, 22.06.2018

    (audio)
    délka: 02:00:25
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Velitel nám říkal, že našimi pétépáckými hlavami budou dláždit ulice

Ladislav Lakomý
Ladislav Lakomý
zdroj: archiv pamětníka

Ladislav Lakomý se narodil 11. září 1929 na rodinném gruntu v Břuchotíně na Olomoucku. Jeho otec, který v bojích první světové války přišel o část nohy, v letech 1927 až 1941 v obci nepřetržitě vykonával funkci starosty. Během kolektivizace rodina odmítala vstoupit do jednotného zemědělského družstva (JZD). Nasadili jim proto vysoké dodávky zemědělských komodit, museli propustit zaměstnance a syn musel do pomocných technických praporů (PTP). Ladislav Lakomý v nich strávil šestadvacet měsíců. Mezitím v Břuchotíně v roce 1952 ustavili JZD, ale to se o rok později rozpadlo. Ladislav se tak vrátil na rodinné hospodářství, které v roce 1955 převzal. Ne nadlouho, protože tlak se stupňoval, a rodina neměla jinou možnost a rok poté vstoupili do JZD. Ani to je ale neuchránilo před další perzekucí a v prosinci 1959 otce zatkla Státní bezpečnost a následně byl v zinscenovaném procesu odsouzen k šesti letům vězení. Po dvou a půl letech strávených v nechvalně proslulém Leopoldově otce v roce 1962 propustili na amnestii. Po pádu komunismu rodině vrátili jejich polnosti, ale po dlouhých letech již nebyl nikdo schopen navázat na rodinnou tradici a soukromě hospodařit. Pozemky má tak dnes v pronájmu Zemědělské družstvo Unčovice. V roce 2018 žil Ladislav Lakomý s manželkou stále v rodinném gruntu v Břuchotíně.