Věrni zůstaneme 2022

/ /
Věrni zůstaneme 2022
zdroj: Post Bellum

V květnu 1938 lidé podepisovali provolání „Věrni zůstaneme“. S úctou k nim dáváme najevo pohnutí nad událostmi na Ukrajině. Milujeme svou zemi zakotvenou ve společenství svobodných národů Evropské unie. Bude-li třeba, nasadíme vlastní životy k obraně svých domovů!

Svět, který jsme znali, se radikálně proměnil. Ztratili  jsme pocit bezpečí. Ruská federace pod vedením Vladimíra Putina svým válečným tažením na Ukrajinu ukázala, že jí nejde o mír, ale o rozvrat Evropy a obnovení sféry vlivu z dob Sovětského svazu. Představitelé Ruska o svých mírových záměrech dlouhá léta bezostyšně lhali na půdě OSN i na diplomatických jednáních s USA i se státy Evropské unie. Po zahájení neospravedlnitelné útočné války proti Ukrajině již nelze věřit ujišťování ruských představitelů, že Rusko nenapadne další evropské státy a nebude se snažit o konflikt se Západem.

Roky zažíváme nepřátelské provokace provázené útoky ruských hackerů na západní infrastrukturu, včetně nemocnic, ruskou rozvratnou propagandu či teroristické činy ruských tajných služeb, jakými jsou otravy nepohodlných oponentů, nebo dokonce výbuchy bomb. Putin nejenže nectí mezinárodní dohody, ale dopouští se odporných válečných zločinů, jimiž demonstruje svou vůli změnit světový řád, a vyhrožuje použitím jaderných zbraní.

Na obranu proti takovému nepříteli, jakým se pod vedením prezidenta Putina Ruská federace stala, nejsme dostatečně připraveni! Jednotlivé státy Evropské unie většinou udržují početně malé a nedostatečně vyzbrojené vojsko. Bez účasti Spojených států není Evropská unie schopna ochránit své území. Povědomí občanů České republiky, stejně jako dalších členských států EU, o své branné povinnosti je minimální. Je čas na změnu.

O autorech

Tento manifest připravili lidé z Kolegia Paměti národa, volného sdružení přátel a partnerů organizace Post Bellum, která spravuje jeden z nejrozsáhlejších orálně-historických archivů na světě - Paměť národa.

Tisíce lidí podpořily finanční sbírku Pomozte Ukrajině s Pamětí národa. Za více než dvě stě padesát milionů korun se podařilo dopravit přímo na frontu desetitisíce neprůstřelných vest, helem, dronů, termovizí, zdravotnického vybavení pro nemocnice.

Toto provolání není jen symbolickým gestem. Usiluje o vznik společenství lidí a organizací, které by ve spolupráci s bezpečnostními experty, ekonomickými a jinými odborníky připravilo pro vládu konkrétní doporučení.