„Komunisté mi ukradli peníze!“ Měnová reforma očima dítěte

/ /
Ilustrační foto. Zdroj: Children's Eyes portal
Ilustrační foto. Zdroj: Children's Eyes portal

Milada Vaňková měla v roce 1953 ve svých devíti letech našetřeno asi 2000 Kč. Před sedmdesáti lety se z jejích úspor ale najednou staly necelé čtyři stovky. Postěžovala si svému deníčku a pod zápis nakreslila prase. Tatínkovi se to pak nelíbilo…

O chystané změně, jež připravila o úspory miliony lidí, vědělo zpočátku jen několik zasvěcených. Ještě 29. května 1953 zněl éterem hlas tehdejšího prezidenta Antonína Zápotockého, který měl Čechoslováky uklidnit: 

„Naše měna je pevná a měnová reforma nebude, všechno jsou to fámy, které šíří třídní nepřátelé.“ 

Ale všechno bylo jinak. Před 70 lety 30. 5. 1953)přijalo Národní shromáždění zákon o měnové reformě 

Výměna hotovosti na osobu se prováděla v poměru 5:1, tedy pět starých korun za jednu novou. To ovšem platilo jen do částky tří set korun. Vše, co ji přesahovalo, mělo kurz 50:1 – v neprospěch lidí

Chtěla jsem být kapitalistkou

Milada Vaňková, rodačka z Olomouce, vzpomínala v rozhovoru pro Paměť národa na to, jak očima dítěte vnímala počátky padesátých let. Do první třídy nastoupila v roce 1951. Brzy na to učitelka vyprávěla dětem o kapitalistickém Západu, který „má dostatek peněz a jídla, neboť vykořisťuje dělníky a je skrz naskrz prohnilý“. Den poté se dětí zeptala, čím by chtěli v životě být. Když přišla řada na Miladu, odvětila, že chce být kapitalistkou, protože ti mají všeho dostatek. V tu dobu už totiž byly součástí běžného života fronty, které se stávaly na maso, ale i jiné zboží. V regálech toho chybělo mnoho– od ovoce po dámské hygienické potřeby či toaletní papír. 

Milada Vaňková, 60. léta. Zdroj: archiv pamětnice
Milada Vaňková, 60. léta. Zdroj: archiv pamětnice

Okradli mě komunisté!

Milada si odmala vedla deník. A také si již od první třídy v rámci školního spoření střádala peníze. Když potom v květnu roku 1953 proběhla měnová reforma, měla našetřeno kolem dvou tisíc korun. Teď se ze dne na den její úspory výrazně zmenšily. Nedokázala to pochopit. Toho dne zněl zápis v jejím deníku takto: „Komunisté mě okradli o 1600 Kč.“ A pod to domalovala prase. 

„Shodou okolností jsem to psala v kuchyni, deníček tam zůstal a našel ho otec. Strašně se rozčílil a začal nadávat, že mi podrobně vysvětlí, co mám, a co nemám, že to ještě píšu na papír, že to je corpus delicti a že ho přivedu do kriminálu,“ říká Milada Vaňková, jejíž tatínek tehdy byl členem komunistické strany, ačkoli s idejemi socialistického zřízení státu nesouhlasil. Stejně jako tisíce dalších lidí měl obavu o to, aby jeho rodina neměla problémy. A aby jeho dcera směla vystudovat školu, jakou sama bude chtít. 

I bez peněz se dalo cestovat

Milada Vaňková pak skutečně nastoupila na nově založené gymnázium v Olomouci–Hejčíně a později také vystudovala vysokou školu. Promovala v roce 1966 jako učitelka na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. 

Milada Vaňková, 60. léta. Zdroj: archiv pamětnice
Milada Vaňková, 60. léta. Zdroj: archiv pamětnice

Přestože nikdy neměla peněz nazbyt, dokázala ještě během politického uvolnění na konci šedesátých let procestovat s manželem Karlem kus světa. Těsně před invazí vojsk Varšavské smlouvy byli v Itálii. Když se vrátili domů, našli zemi obsazenou okupanty. Československo se pohroužilo do normalizační šedi, která trvala bezmála dvacet let. Na jejím sklonku Milada Vaňková podepsala petici Několik vět. Jako učitelka z toho mohla mít velké problémy, ale komunistický režim ještě téhož roku padl. Zbyla po něm pachuť a jedna věta v deníku. 

Děkujeme!

Děkujeme Statutárnímu městu Olomouc a Olomouckému kraji za velkou podporu! Bez vás by mnoho příběhů zůstalo zapomenuto. 

Paměť národa stále hledá nové pamětníky. Pokud víte o někom, kdo zajímavě prožil velké dějiny 20. století, neváhejte se obrátit na jitka.andrysova@postbellum.cz, tel. 777763388.

Milada Vaňková v roce 2022. Zdroj: Paměť národa
Milada Vaňková v roce 2022. Zdroj: Paměť národa