František Vrba
„Karel Kryl byl přímý, až se chtělo plakat.“ Setkání s ním Marka Irgla proměnilo
Po noci probdělé s vínem a kytarou v mnichovském bytě se Karel Kryl dvojice studentů zeptal: „Nejste posraní? Ne? Tak vezmete něco domů.“ Bylo to poprvé, ale ne naposled. Marek Irgl pak zakázanou literaturu dobrodružně pašoval ze Západu ještě několikrát.
Výtvarníci, kteří hráli ruskou ruletu. S režimem…
Výtvarníci to neměli za komunistického režimu snadné. Buď se přizpůsobili a tvořili díla poplatná době, nebo se ukryli do podzemí. Pavlu Alexandru Taťounovi Státní bezpečnost násilně ukončila výstavu a zabavila obraz, který údajně pobuřoval.
Můj dědeček Jan Antonín Baťa
Vykácím džungli a postavím město na holé pláni. Mnoho lidí od toho Jana Antonína Baťu zrazovalo. „Tvrdili mu, že je to nemožné. On se jen podíval a řekl: ,Tak nemožné, myslíte?‘ A udělal to,“ říká o svém dědečkovi Dolores Ljiljana Bata Arambasic.
K. H. Frank ho chtěl nechat zastřelit. On proti němu pak svědčil
Kuneš Sonntag pomáhal přesvědčit ministra Zdeňka Nejedlého o obnovení univerzity na Moravě. Předtím ho za organizování pohřbu Jana Opletala, Kunešova kamaráda, málem zastřelili, pak si prožil věznění v koncentračním táboře Sachsenhausen.
Dívka od Messerschmittů. Jako nuceně nasazená montovala německé stíhačky
Na prahu své dospělosti dostala Anna Hejdová povolávací rozkaz do Třetí říše. Během druhé světové války bylo nuceně nasazeno asi půl milionu Čechů a ona k nim patřila. Minimálně šest tisíc z těchto totálně nasazených přišlo o život.
Od jedné přednášky ke druhé. Pořádali tajné teologické semináře prof. Zvěřiny
Udali je, měli totiž svatbu v kostele, jí pak hrozilo vyloučení ze studia. Jitka a František Srovnalovi se po návratu do Zábřeha přátelili s lidmi, kteří tvořili okruh posluchačů teologických přednášek. „Víme, že tam shromažďujete mladé rodiny,“ říkal jim estébák.
„Politikou se zabývám, protože ona se zabývala mnou,“ říká Karel Schwarzenberg
Když zahynul Jan Masaryk, bylo mu devět let. Tehdy si slíbil, že Československo nikdy neopustí a nepřestane usilovat o to, aby bylo zase svobodné. Návrat do vlasti byl největším zázrakem jeho života. Karel Schwarzenberg se 10. prosince dožívá 85 let.
Trochu jiný příběh – Baťa ho naučil to, za co pak byl oceňován za socialismu
Baťova škola práce je známá svým přísným polovojenským režimem, ale také tím, že její absolventi na ni s láskou vzpomínají i po sedmdesáti letech. Vlastimil Trlida (* 1933) díky zkušenostem „od Bati“ mimojiné procestoval svět.
„Jste vyloučeni ze všech škol v zemi.“ A maturanti jenom pálili vousy Stalinovi…
Začalo to květinou položenou k poctě TGM. Skončilo vyhozením celé jedné maturitní třídy prostějovského Gymnázia Jiřího Wolkera. Moc pevně drželi komunisté a nevinný žert změnil životní osudy žáků celé maturitní třídy. Na podpal použili noviny s fotkou Stalina.
Děti, smějte se jí! Ve vesmíru žádný Bůh není, kosmonauti to zjistili!
Z vysmívaného děvčátka se špatným kádrovým profilem se vypracovala v uznávanou dětskou neuroložku. Příběh Anny Švehlákové inspiruje i dnes, kdy nám snad nehrozí, že by státní úřady šikanovaly lidi jen proto, že chodí do kostela.
- Předchozí stránka
- Aktuální stránka 1
- Stránka 2
- Následující stránka