Film „Charta 77 a pomoc ze severu“. I díky Skandinávcům se Češi usmívají

/ /
Demonstrace na podporu Československa. Zdroj: Paměť národa
Demonstrace na podporu Československa. Zdroj: Paměť národa

V lednu 1977 bylo zveřejněno Prohlášení Charty 77. V zahraničí rezonovalo mimo jiné ve Skandinávii a skupiny nadšenců začaly odtamtud disidenty podporovat. Jak? A co je tomu vedlo? Podívejte se na nový filmový sestřih pořízený z materiálů sbírky Paměť národa.

„Československo byl pojem,“ hodnotí Frode Bakken, jeden za zakladatelů norského Fondu na podporu Charty 77. Skandinávci v sedmdesátých a osmdesátých letech dobře znali naši zemi oddělenou v té době od Západu železnou oponou. Minimálně od 21. srpna 1968 o nás tamní veřejnost opravdu věděla a dávala to i najevo. Pořádaly se demonstrace proti sovětské okupaci, jezdili k nám novináři a psali reportáže, pořizovali rozhovory s disidenty, a dokonce nahrávali zakázané hudebníky. Od nás se pašovaly rukopisy zakázaných autorů, k nám knihy, ale i léky či vybavení neoficiálních tiskáren.

Skandinávští dobrovolníci v letech 1978–1989 pomáhali výrazně, a neměli bychom proto na ně zapomínat. Podívejte se na krátký film, ve kterém se o své zážitky podělí pamětníci z Norska, Švédska i Dánska stejně jako čeští signatáři Charty 77.

Film „Charta 77 a pomoc ze severu“

Jsme rádi, že čtete naše články!