Dopřejme Rusům jejich Norimberk. Jak ruská ambasáda slavila Den vítězství

/ /
Putin na raketě. Kresba: Josef Albrecht pro HlídacíPes.org
Putin na raketě. Kresba: Josef Albrecht pro HlídacíPes.org

POZNÁMKA. 9. května se před pražskou ruskou ambasádou v Bubenči, v dnešní ulici Ukrajinských hrdinů, tvořívala fronta hostů. Nechyběl exprezident Klaus či úřadující Zeman, pár expremiérů, (ex)poslanci, komunisté či zasloužilí umělci jako Vondráčková.

Text byl publikován na webu HlídacíPes.org.

Tradiční opulentní recepce na ruském velvyslanectví, jejímž důsledkem někdy může být i ranní virózka, se – celkem pochopitelně – nekonala už vloni. Po únorovém útoku na Ukrajinu by den ruského vítězství přišel oslavit maximálně pacient po lobotomii. A to ještě omylem.

Vyfotit se ve zhasnutém kině

Lidem však za rok zase otrnulo, jak vidíme i na občasných proruských „vlajkoslávách“ na českých náměstích a na tzv. vlastencích oděných do triček s Putinem, tudíž by se asi znovu našli i tací, kteří by si do fronty na vodku, šašlik a kaviár přišli stoupnout rádi.

Ruská ambasáda dokonce na svých oficiálních stránkách tvrdí, že na letošní akci přišli hosté, „mezi nimiž byli zástupci českých společenských a politických kruhů“. Kdo konkrétně a zda ruská strana tak trochu nekecá, se můžeme jen domýšlet. Vodítkem ale může být doprovodná fotografie, na níž je vidět jen potemnělá místnost malého kinosálu a temena sotva dvacítky sedících osob.

Onou akcí ku příležitosti 78. výročí vítězství nad nacismem tentokrát totiž bylo jen promítání nového ruského filmu Norimberk režiséra Nikolaje Lebeděva. Konala se ovšem už 3. května. A abychom byli přesní, film je to rusko-česko-britsko-německý a natáčel se v době covidu ještě před aktuální ruskou agresí.

Však také v době natáčení pan režisér mohl hovořit ještě poměrně volně a pronesl: „Hlavním zjištěním pro mne bylo asi to, že na začátku norimberského procesu byli všichni spojenci – Sovětský svaz, USA, Velká Británie, Francie. Byli spolu a navzájem se podporovali. A opravdu chci, aby toto téma bylo v našem filmu vidět velmi jasně. Je lepší být spolu, ne od sebe, i v konfliktních situacích je lepší hledat řešení společně. To platí zejména dnes, kdy se mezinárodní vztahy zhoršují.“

Norimberský proces pro Putina

Ano, mezinárodní vztahy se kvůli Rusku a osobnostní vadě Vladimira Putina dosti zhoršily, což ovšem velvyslanec Alexandr Zmejevskij (který v Praze začal nedávno již svůj osmý rok působení) ve svém úvodním slově před řídkou návštěvou nereflektoval.

Takto jeho vystoupení zaznamenal tiskový orgán ruské ambasády: „Ve svém projevu připomněl roli norimberského tribunálu při vytváření základů moderního mezinárodního práva.“ 

„/Velvyslanec/ poznamenal, že i přes vítězství nad nacismem v roce 1945 je hrozba jeho znovuzrození /tribunálu/ zcela reálná, a proto je třeba udělat vše, aby se tomu zabránilo.“

Pochvalná zmínka o vzniku moderního mezinárodního práva je obzvláště roztomilá při vědomí toho, že na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině Mezinárodní trestní soud v Haagu zatykač.

Přejme a dopřejme tedy Rusům a Putinovi jejich vlastní Norimberk.