Společně za Ukrajinu! Vytrvejme! Sejdeme se v sobotu na Staroměstském náměstí

/ /

České nevládní organizace k druhému výročí začátku války připravují na sobotu 24. února shromáždění na Staroměstském náměstí. Vystoupí na něm mimo jiné prezident ČR Petr Pavel. Shromáždění je součástí Dne za Ukrajinu. Jsme s vámi, vzkazujeme lidem na Ukrajině!

Občanské organizace Paměť národa, Člověk v tísni, Milion chvilek pro demokracii a Evropský kongres Ukrajinců vyzývají českou i evropskou veřejnost k vytrvání v podpoře Ukrajiny. Stále čelí ruské válečné agresi. K připomínce druhého výročí začátku války se v sobotu 24. února od 16 do 17 hodin sejdeme na Staroměstském náměstí v Praze a dále také v 15:30 na Náměstí Svobody v Brně.

„Chceme vzkázat Ukrajině: Nejste v tom sami, jsme s vámi! Je to i náš boj a také boj o naši budoucnost. Myslím si, že právě dnes je důležitější než kdykoli jindy si za těmito slovy stát a připomínat je české a evropské veřejnosti,“ říká Šimon Pánek (Člověk v tísni). Mikuláš Kroupa (Paměť národa) zdůrazňuje:  

„Válka na Ukrajině není nějakým vzdáleným lokálním konfliktem dvou znesvářených stran. Znamená zásadní boj naší generace za svobodu Evropy. Týká se každého z nás. Proto vás velmi prosím: dejme  na Staroměstském náměstí společně najevo vůli k obraně Evropy.“ 

Mariana Novotná Nachtigallová z Milionu chvilek pro demokracii říká: „Jsou to už dva roky, co Ukrajinci a Ukrajinky bojují za svou i naši svobodu. A na naši podporu nesmí s časem ‚sedat prach‘, proto jsou vaše účast a pomoc stále tak důležité.“ A Bohdan Rajčinec (Evropský kongres Ukrajinců) to potvrzuje: „Lidé bohužel zapomínají nebo nechtějí pochopit, že tato válka není jen mezi Ukrajinou a Ruskem. V tomto boji sice Ukrajina brání své obyvatelstvo, svou zemi a hodnoty, ale Ukrajina brání i Evropu!“

Společně za Ukrajinu! Vytrvejme! Sejdeme se v sobotu na Staroměstském náměstí

Neziskové organizace vyzývají českou veřejnost k účasti na shromáždění Společně za Ukrajinu k druhému výročí začátku ruské agrese proti Ukrajině, které se koná 24. února od 16:00 do 17:00 hodin na Staroměstském náměstí v Praze. Je součástí Dne za Ukrajinu a vystoupí na ní kromě prezidenta Petra Pavla, zástupců pořádajících organizací Šimona Pánka, Mikuláše Kroupy, Mariany Novotné Nachtigallové a Bohdana Rajčince také lidé, kterým čeští občané pomohli. Videovzkazem přislíbil demonstrující podpořit i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Kromě samotného shromáždění nevládky připravují ve spolupráci s prezidentem manifest na podporu Ukrajiny. „Připomínáme v něm evropským i světovým politikům důležitost plnění závazků vůči Ukrajině a vyzýváme je k tomu, aby na tuto zemi nezapomínali, a naopak aby svou pomoc v této kritické době navýšili,“ vzkazují ve svém manifestu neziskové organizace světovým i evropským lídrům, ale také veřejnosti.

Mluvčí a organizátorka společného apelu a shromáždění neziskových organizací filmařka Amálie Kovářová k tomu říká: „Ukrajinu v tom nemůžeme nechat. Je to i naše válka.“

„Všichni přece víme, že pokud Rusko vyhraje, prohráli bychom my všichni. V historii vždy byly okamžiky, které rozhodovaly, a my žijeme v jednom z nich. Záleží i na nás, jak se válka bude dále vyvíjet, proto považuji za mimořádně důležité ukázat, že za Ukrajinou stojíme, a vyslat tuto zprávu do světa. Evropa musí být v této věci silná a my jako občané musíme tento náš postoj dát jasně najevo.“

Den za Ukrajinu přichystaly společně nevládní organizace a uskuteční se 24. února v Praze. Začíná Pochodem za Ukrajinu v 15:00 od pomníku ukrajinského národního hrdiny, spisovatele Tarase Ševčenka, na smíchovském náměstí Kinských. Pochod pořádá Hlas Ukrajiny a končí na Staroměstském náměstí. Právě tam proběhne od 16:00 hodinové shromáždění Společně za Ukrajinu pořádané organizacemi Člověk v tísni, Paměť národa a Milion chvilek pro demokracii, vystoupí na něm mimo jiné prezident Petr Pavel. Den ukončí Koncert pro všechny slušný lidi v karlínském Fóru Karlín, jehož výtěžek půjde na zakoupení lékařského vybavení pro ukrajinskou armádu. Koncert pořádá Nadační fond pro Ukrajinu (Dárek pro Putina). Součástí dne bude také program pro děti. Více o Dni za Ukrajinu se dozvíte zde.

Kontakty:

Ladislav Bruštík (Člověk v tísni), ladislav.brustik@clovekvtisni.cz, 774 819 964

Amálie Kovářová, amalie.kovarova@seznam.cz, 723 907 413