SPOLEČNĚ ZA UKRAJINU!

/ /
Shromáždění Společně za Ukrajinu na Staroměstském náměstí v sobotu 24. února 2024. Zdroj: Paměť národa

Výzva evropským politikům. Připojte i svůj podpis.

Připomínáme si dva roky od začátku války v Evropě. Rusko navzdory sankcím a vlastním ztrátám významně obnovuje lidské a materiální kapacity pro vedení války, na druhé straně statečně bojující Ukrajině se nedostává moderních zbraní ani munice. Konec války je v nedohlednu a zdá se, že evropská podpora Ukrajině začíná slábnout. Pojďme se za Ukrajinu společně postavit touto výzvou:

My, níže podepsaní, chceme, aby se evropští lídři zavázali k následujícím bodům:

1. k urychlené dlouhodobé finanční a materiální pomoci Ukrajině;

2. ke zrušení byrokratických překážek, kterým čelí zbrojní průmysl;

3. k obnově územní celistvosti Ukrajiny jako ke svému cíli.

Pokud s těmito body také souhlasíte, připojte svůj podpis pod průvodní text  této výzvy:

S palčivou starostí

My, evropští občané, s palčivou starostí sledujeme poslední vývoj války proti Ukrajině. Rusko navzdory sankcím a ztrátám významně obnovuje lidské a materiální kapacity. Statečně bojující Ukrajině se na druhé straně nedostává moderních zbraní ani munice.

Ve Spojených státech amerických se čím dál častěji objevují hlasy volající po snížení, nebo dokonce pozastavení dodávek potřebného vojenského materiálu. Evropská unie přes všechny přísliby a její hospodářskou i politickou moc se svou podporou zaostává. Druhým z pilířů evropského projektu má být spolupráce v zahraniční a bezpečnostní oblasti, přitom ruské rakety už téměř dva roky dopadají nedaleko evropských měst a miliony nešťastných uprchlíků hledají pomoc v našich společnostech.

Vladimir Putin opakovaně deklaruje, že jeho dlouhodobým cílem je obnovení sféry vlivu a dominance nejen na Ukrajině, ale také v zemích našich pobaltských partnerů a nakonec v celé východní i střední Evropě. Pokud Evropa dopustí dlouhotrvající konflikt, Rusové získají strategickou výhodu. Jakýkoliv úspěch na Ukrajině vedení Ruské federace posílí a inspiruje ho k pokračování agresivní války, a je proto přímým ohrožením svobody a demokracie v Evropě i jejího integračního procesu.

Obrana nezávislé a demokratické Ukrajiny je zápasem o naši společnou bezpečnost. Proto s hlubokými obavami vyzýváme všechny evropské politiky, aby se zavázali k dlouhodobé finanční a materiální pomoci Ukrajině, zasadili se o zrušení byrokratických překážek, kterým čelí zbrojní průmysl, a obnovu územní celistvosti Ukrajiny učinili cílem zahraniční a bezpečnostní politiky EU.

Pod otevřený dopis se podepsal například světově proslulý historik a profesor z Oxfordu Timothy Garton Ash nebo francouzští filozofové Remi Brague ze Sorbonny a Alexis Nuselovici z univerzity v Marseille. Ze střední Evropy se k textu připojil mimo jiné Ferdinand Trauttsmandorff, doyen rakouské diplomacie.

„Zbrojní průmysl je v Evropě stále často chápán jako společensky málo přijatelný. Přitom si musíme přiznat, že právě výroba zbraní je zásadní podmínkou pro zachování svobody a demokracie. Musíme být silní, abychom mohli smysluplně pomáhat Ukrajině,“ říká autor výzvy Martin Kroupa, předseda správní rady Post Bellum.

„Chceme, aby se v této věci více ozýval hlas občanského sektoru. Výzvu v brzké době zašleme členům evropské komise a vedoucím frakcí evropského parlamentu.“

Prvosignatáři

 • prof. Timothy Snyder, Yale University (USA)
 • Martin Kroupa (Post Bellum/Memory of nation, CZ)
 • prof. Timothy Garton Ash (Oxford University, UK)
 • prof. Remi Brague (Sorbonne Université, FR)
 • prof. Alexis Nuselovici (Aix-Marseille Université, FR)
 • prof. Tomáš Halík (Charles University, CZ)
 • prof. Lenka Karfíková (Charles University, CZ)
 • prof. Filip Karfík (Fribourg University, CZ)
 • Rebecca Harms (MEP, DE)
 • Milan Horacek (former MEP, DE/CZ)
 • Lukas Beckmann (former member of Bundestag, DE)
 • Ferdinand Trauttsmandorff (ambassador emeritus, AT)
 • prof. Daniel Kroupa (former disident, CZ)
 • Mikuláš Kroupa (director of Post Bellum, CZ)
 • Jan Dobrovský (chairman of Kollegium Memory of Nation, CZ)
 • Jan Polouček (Post Bellum/Memory of Nation, CZ)
 • Šimon Pánek, (director of People in need, CZ)
Staroměstské náměstí, sobota 24. února 2024. Zdroj: Paměť národa
Staroměstské náměstí, sobota 24. února 2024. Zdroj: Paměť národa

Organizátoři petice: Čeští novináři a dokumentaristé z Paměti národa

Paměť národa je mezinárodní sbírka vzpomínek pamětníků na důležité historické události 20. století. Dostupná je v stejnojmenném webovém archivu. Tento projekt zastřešuje organizace Post Bellum. Za léta fungování organizace rozšířila své aktivity také o oddělení vzdělávání, které nabízí výukové materiály a workshopy základním a středním školám. V době covidu vzniklo nové centrum Pomáháme s Pamětí národa, které poskytuje sociální a poradenské služby. V neposlední řadě v rámci organizace již dva roky funguje sbírka Pomozte Ukrajině, která je jednou z největších v zemi.

Staroměstské náměstí, sobota 24. února 2024. Zdroj: Paměť národa
Staroměstské náměstí, sobota 24. února 2024. Zdroj: Paměť národa