Oslavy 80. výročí konce války budou aktuální. Nabízíme městům spolupráci

/ /
Světelná instalace, Národní třída. Zdroj: Post Bellum

Paměť národa na 80 místech po celé republice připomene výročí 80 let od konce světové války. Připravovala se na to posledních 20 let. Poselství oslav na 80 místech republiky bude aktuálnější než kdy jindy.

 

„Mysleli jsme si, že už je to dávno za námi...“ V květnu 2025 Paměť národa pod tímto mottem chystá maraton veřejných projekcí, videomappingů v ulicích měst, výstav, filmových večerů, debat a vzdělávacích aktivit připomínající osmdesáté výročí konce 2. světové války. Výročí chce Paměť národa připomenout symbolicky na 80 místech v republice. Partnerským městům a obcím nabízí finanční spoluúčast, organizační součinnost, produkci, a především jedinečná svědectví pamětníků z jejich kraje. Nyní se obracíme s nabídkou na hejtmany, primátory, starosty a také na firmy či společnosti, kteří si význam oslav uvědomují.

Výstava ve Zlínském kraji. Zdroj: Post Bellum
Výstava ve Zlínském kraji. Zdroj: Post Bellum
Mikuláš Kroupa. Foto: Martina Houdek
Mikuláš Kroupa. Foto: Martina Houdek

Poselství připravovaných oslav kulatého výročí by se podle tvůrců Paměti národa mělo nést slovy lidí, kteří dramatické chvíle války zažili: totiž jejich prožitou zkušeností, že mír a svoboda nejsou samozřejmostí, a mohou přijít chvíle, kdy musíme být ochotni pro ně něco obětovat. 

Od konce druhé světové války uběhne v květnu příštího roku osmdesát let, což představuje celý dlouhý lidský věk. Vzpomínky na válku mizí, odchází generace, která zažila nacistickou okupaci, válečné utrpení na frontách, v koncentračních táborech a věznicích. Díky sbírce Paměť národa, která vznikla před 24 lety, máme zachovány audio a video svědectví více než 15 tisíc pamětníků. 

„V roce 2025 oslavíme pravděpodobně poslední kulaté výročí konce druhé světové války tak, jak jsme si tento dějinný milník připomínali dříve. Dnes mezi námi totiž ještě žijí poslední pamětníci celosvětového neštěstí. A tito lidé nás varují: Předcházejte válečným konfliktům, buďte připraveni svobodu bránit, najděte spojence a buďte silní.“ 

Paměť národa má z čeho čerpat. Spolupracovníci organizace od roku 2001 systematicky vyhledávají poslední žijící účastníky a svědky klíčových událostí druhé světové války a nacistického útlaku stejně jako násilné poválečné odplaty, v níž už o sobě dávala vědět rodící se diktatura komunistická. Na tisících nahrávek ve sbírce Paměť národa promlouvají svědci válečných zvěrstev a lidského hrdinství od lidických dětí a přeživších holocaustu až po účastníky odboje a příslušníky zahraničních armád. Zakladatel Paměti národa Mikuláš Kroupa vyzývá:

Právě proto, že odchází druhoválečná generace, plánuje Paměť národa připomínkové akce v roce 2025 pojmout velkolepě a především jako poděkování lidem, kteří za naši svobodu bojovali. Nabízíme spolupráci 80 městům a obcím v České republice. Každé město či obec si bude moci vybrat program ze široké nabídky možných akcí, a začlenit tak příběhy z Paměti národa do svých připravovaných oslav výročí. 

Výstava Vysídlená paměť. Zdroj: Post Bellum
Výstava Vysídlená paměť. Zdroj: Post Bellum

Paměť národa nabízí světelné projekce, videomapping v centrech měst, venkovní výstavy vyprávějící místní příběhy z války, maraton filmových večerů, debat a vzdělávacích aktivit pro mladší generace. 

Nezisková organizace Post Bellum, která projekt Paměť národa založila a vede, odhaduje celkovou cenu projektu až na 30 milionů korun. Více než polovinu chce dát dohromady od soukromých dárců, druhou část shromáždí od zúčastněných osmdesáti měst a obcí, popřípadě státních institucí. 

Výčet zapojených měst a obcí vznikne v průběhu nadcházejících letních a podzimních měsíců. Paměť národa působí v osmi pobočkách v největších krajských městech, se kterými úzce spolupracuje. Další města se mohou do projektu přihlásit a s koordinátory z Post Bellum přímo u nich na místě projednat podobu projektu.   

Výstava Příběhy z Ukrajiny. Zdroj: Post Bellum
Výstava Příběhy z Ukrajiny. Zdroj: Post Bellum

     

Výročí Paměť národa plánuje pojmout jako vyprávění příběhů různými poutavými formami, využije k tomu svou jedinečnou databázi tisíců autentických výpovědí přímých účastníků války. Koordinátoři a produkční z Post Bellum využijí svých zkušeností například z oslav výročí 100 let založení republiky či 30 let svobody. Paměť národa před lety připravila rozsáhlou expozici v bunkrech pod Stalinem, oslavy „Nezapomeňme“ ve 30 městech, videomapping na Národní třídě, který sledovalo přes 50 tisíc diváků, má za sebou více než 150 venkovních výstav, vytvořila přes 30 televizních dokumentů, působí ve stovkách škol s projektem Příběhy našich sousedů a organizuje mnoho dalších akcí. 

Výstava Chybění na pražské Palmovce. Zdroj: Post Bellum
Výstava Chybění na pražské Palmovce. Zdroj: Post Bellum