V Institutu Paměti národa Pardubice bude živo!

/ /
V Institutu Paměti národa Pardubice bude živo!

Zástupkyně Institutu Paměti národa Pardubice představuje program i novinky z východočeské pobočky. Čekají vás setkání se zajímavými hosty a také začíná pravidelný provoz interaktivní expozice. Tento rok zde na vlastní kůži zažilo část naší historie už 1100 žáků.

Se začátkem léta došlo v naší pobočce k výrazné personální změně, odcházejícího ředitele vystřídal Mgr. Michal Bureš. Spolu s ním přichází nový vítr a neskromné plány. Jeho role je o to příjemnější, že přišel do týmu zkušených a schopných lidí. „Práce pro Post Bellum mě naplňuje velkou radostí, dlouhodobě jsem s Pamětí národa spolupracoval. Natáčel jsem pamětníky a zpracovával jejich příběhy, vedl týmy Příběhů našich sousedů, ve Skautském institutu sestavoval a lektoroval prožitkové workshopy. Věřím, že mám co nabídnout a že má nová profesní etapa je logickým vyústěním předchozích pracovních i životních „štací,“ sdílel své pocity Michal Bureš.

Každé pondělí besedujeme v Machoňově pasáži

Počínaje pondělkem 12. září obnovujeme pravidelné každotýdenní podvečery v Institutu v Pardubicích spojené s promítáním dokumentu nebo s besedou. 12. září začínáme doyenem dokumentaristiky Paměti národa Adamem Drdou, který představí dokument Dezertér. Film, který měl premiéru letos v srpnu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, nabídneme návštěvníkům v Institutu Paměti národa v Pardubicích a poté bude následovat diskuze s jeho autorem.

Následující pondělí 19. září přivítáme Markétu Lukáškovou, která působila jako redaktorka časopisů Týden, Maxim a jiných. Je autorkou několika úspěšných knih a podcastu Příběh, který se opravdu stal. Její poslední knižní titul vychází jen pár dní před její návštěvou u nás a jmenuje se „Co nás v dějáku nenaučili“. Pamatujete si na dějepis? Vždycky končil druhou světovou. Jenže právě to, co nás v dějáku nenaučili, ovlivnilo naše životy nejvíc: neučili, jak se komunisté dostali k moci, neučili o propagandě, která byla i v seriálech, o politice, která bohužel patřila i do sportu nebo o lidech, kteří utíkali ze země v horkovzdušném balonu. Nečekejte příval dat, ale skutečné příběhy i náladu tehdejší doby. Obojí je důležité znát, protože národ, který nezná svou historii, je odsouzen k tomu ji opakovat. 

Institut Paměti národa Pardubice
Institut Paměti národa Pardubice

Poslední pondělní podvečer 26. září bude patřit knězi Marianu Kurylovi, který pochází z ukrajinské vesnice nedaleko Lvova. Vystudoval teologickou fakultu na Palackého univerzitě v Olomouci a po studiích zůstal v Čechách. Slouží na řeckokatolické farnosti v Pardubicích, a vyslechnete tak nejen příběh o jeho cestě ke kněžství, ale také uvidíte Ukrajinu očima muže, kterého se dotkla válka.

V besedách pokračujeme i v dalších měsících a v tuto chvíli již máme přislíbené hosty na říjen. Bude mezi nimi například Daniel Pražák, který se snaží změnit vzdělávání učitelů. Dalším z hostů bude lektor českého jazyka na Univerzitě Karlově a člen organizace RAFáci Daniel Švec, který přijede přednášet o perzekucích českých letců v 50. letech. Lukáš Peška, který je naším kolegou v IPN Pardubice, nás zase seznámí s rekvizicemi zvonů za války v Čechách. Věříme, že témata jsou pro návštěvníky zajímavá a že setkání v IPN si najdou i pravidelné návštěvníky.

S novým školním rokem zahajujeme běžnou otevírací dobu

Po úspěšném odzkoušení prázdninového provozu v pardubickém Institutu Paměti národa od 1. září opět najíždíme na běžnou provozní dobu, rezervovat prohlídku si tak můžete v obvyklých časech. Ve všedních dnech v úterý až čtvrtek v časech 13:30, 15:00, 16:30 a 18:00 hodin a o víkendech od 10:30, 13:30, 15:00, 16:30 a 18:00 hodin.

A máme tu vyhodnocení prázdninové soutěže o vyhlídkový let! 

Poslední červencový den jsme vyhlásili výherce soutěže, která v IPN probíhala, a předali dárkový poukaz na vyhlídkový let pro dvě osoby od společnosti DSA Hradec Králové. Měli jsme dvojnásobnou radost, že se výhercem stal patnáctiletý Lukáš Kocourek. Jako velký nadšenec, který se zabývá dějinami, především obdobím druhé světové války, si interaktivní expozici totiž velmi pochvaloval. Podobně uděláme radost i druhému výherci za měsíc srpen.

Od začátku září opět pokračují návštěvy škol v IPN. Za minulý školní rok (od března do června) jsme u nás přivítali více než 1100 žáků. Výstava má napříč školami z různých regionů velmi pozitivní ohlasy stejně jako připravené workshopy, které navazují na školní prohlídky expozice. Zde patří velký dík koordinátorům, lektorům a také všem učitelům, kteří žákům umožňují neotřelý pohled na naše dějiny. „Žáci odcházeli z exkurze často velmi dojatí, někdo se dokonce neubránil ani slzám. Muzeum tak splnilo svůj účel a podařilo se žákům předat něco z atmosféry doby. Takto by to žádná sebelepší školní vyučovací hodina nedokázala,“ dodal jeden z učitelů Jiří Lux.

O Institut Paměti národa a jeho interaktivní výstavu se zajímají nejen v Čechách a potvrzuje to i nedávná návštěva z Norska z památníku Falstad Centre. Během návštěvy proběhlo především představení obou organizací, prohlídka institutu, brainstorming ke společné výstavě v roce 2023 a prezentace technologií 3DSense a seznámení s projekty Post Bellum. Jsme rádi, že jsme světoví!

Veronika Prudilová, vedoucí provozu IPN Pardubice