​​​​​​​„Já vám povídám, že je nebe na zemi,“ zní Ježek Plzní. Buďte u toho!

/ /
Členové orchestru Ježkovy stopy. Zdroj: Post Bellum
Členové orchestru Ježkovy stopy. Zdroj: Post Bellum

​​​​​​​Během pro Paměť národa oslavíme 8. května v Plzni na náměstí Republiky Den vítězství. Paměť národa Plzeňského kraje pořádá celodenní program, který bude bavit nejen fandy historie a politiky... Užijí si ho i sportovní nadšenci a milovníci hudby!

Slavnosti svobody Plzeň

Ve dnech 5. až 8. května v Plzni vypuknou Slavnosti svobody, slaví se už od roku 1990. Návštěvníci si jako každoročně připomenou památku amerických vojáků, o jejich statečnosti jsme před rokem 1989 nesměli mluvit. Slavnosti svobody, na které přijíždějí lidé z celého světa, letos poprvé prožijeme bez válečných veteránů z USA a Belgie. Někteří nás v nedávné době opustili a zbylí už nemohou pro svůj vysoký věk cestovat. Všichni však budou přítomni symbolicky prostřednictvím svých vzpomínek. Ať už je to Valère Gustin, Earl Ingram, Richard Pieper, Louis Gihoul, James Duncan a další. Některé z nich zastoupí jejich rodinní příslušníci, pro něž je jejich odkaz velmi důležitý. 

Poběžte s dětmi veteránů, herci a spisovateli

V programu Slavností svobody se vůbec poprvé představí Paměť národa Plzeňského kraje. Den vítězství 8. května odstartujeme tradičním během, jehož výtěžek je určen na další dokumentování příběhů pamětníků. 

K Běhu pro Paměť národa se přidají potomci válečných veteránů, ale také významné osobnosti Plzně. Běžeckou obuv nazuje a na start se postaví například Lumír Olšovský, držitel Ceny Thálie a vedoucí souboru muzikálu Divadla J. K. Tyla v Plzni. Síly s dalšími na trati změří i spisovatelka, novinářka a čerstvá posila plzeňského týmu dokumentaristů Jana Poncarová. 

A komu svůj běh věnují? Lumír Olšovský poběží „za zdravý rozum“, Jana Poncarová převezme štafetu po Věrce Kohnové, jejíž život vyhasl před 81 lety v polském ghettu Izbica. Právě Jana našla Věrčin deník u své pratety, kde přečkal celou válku. Poslední řádky v něm přibyly jen několik dní před její deportací do Terezína. Věrka Kohnová už své třinácté narozeniny neoslavila. 

Lumír Olšovský. Zdroj: Post Bellum
Lumír Olšovský. Zdroj: Post Bellum

Historickou Plzní během i chůzí. Cíl: dobrá věc

Na trati se objeví i další známá jména, pro jejichž autogram si můžete doběhnout i vy. Na výběr máte:

  • měřené závody s hromadným startem na 5 nebo 10 km, 
  • neměřený běh na 1 km, 
  • závod pro děti na 300 metrů. 

Všechny trasy jsou přístupné vašim rodinným příslušníkům s kočárky a je možné je absolvovat i chůzí. Stěžejní je totiž samotná myšlenka celé akce: její výtěžek jde na dobrou věc. 

Za vybrané peníze zaznamenáme příběhy pamětníků, jejichž vzpomínky je třeba uchovat pro příští generace. Zaplacením startovného zároveň přispějete na vzdělávací aktivity pro děti i dospělé, ale také na činnost nově vzniklého Centra pomoci Paměti národa Plzeňského kraje, které zajišťuje přímou pomoc pamětníkům a jejich blízkým. 

Běh pro Paměť národa Plzeňského kraje se vůbec poprvé uskuteční přímo na náměstí Republiky. Jeho trasa je spojena s významnými místy centra Plzně, kterých se dotkly velké dějiny. Můžete si tak vyzkoušet netradiční cestování časem. Svůj běh přitom můžete symbolicky věnovat lidem, kteří se v minulosti zachovali statečně a jsou pro vás inspirací.

Na vlně melodií Osvobozeného divadla, s vůní šeříku a v rytmu jazzu

Den s Pamětí národa 8. května nabídne vedle sportovních aktivit i kulturní zážitky. Program celého dne je přitom přímo určen pro rodiny s dětmi. Společně se mohou zabavit nejen během, ale také kreslením, výrobou placek, skládáním puzzlí či tvorbou živých obrazů. 

K tanci a poslechu vás zvou hned dva orchestry. Od 14 hodin se na náměstí Republiky představí Orchestr Ježkovy stopy, který zahraje legendární filmové skladby Osvobozeného divadla. Těšit se můžete i na protiválečnou tvorbu Voskovce a Wericha. 

Jana Poncarová. Zdroj: Post Bellum
Jana Poncarová. Zdroj: Post Bellum

V 16 hodin na pódiu přivítáme Orchestr Paměti národa pod taktovkou Matěje Kroupy. Náš orchestr doprovodí i milé hosty – vystoupí s ním například známá zpěvačka Monika Načeva nebo písničkář a držitel Českého slavíka v kategorii Objev roku Michal Horák. V odpoledni provoněném květy šeříku si poslechnete chytlavé swingové a jazzové skladby, a přenesete se tak do květnových dnů roku 1945. Večer pak zpříjemní oblíbený podcast Paměti národa Dobrovský & Šídlo, bude se natáčet v areálu DEPO2015 a už dnes je beznadějně vyprodán. A my z toho máme velkou radost!

Těší nás, že můžeme být součástí Slavností svobody. Náš celodenní program ke Dni vítězství 8. května láká na bohatou nabídku aktivit, ze které si každý vybere to, co je mu nejbližší. Navíc zábavnou, ale zároveň důstojnou formou společně vzdáme hold všem, kteří se zasloužili o osvobození města Plzně.