Dáváme hlas tichým hrdinům! Promluví jen s vaší pomocí

/ /
Dáváme hlas tichým hrdinům! Promluví jen s vaší pomocí

Prožijte moderní dějiny díky moderním technologiím. V centru Brna pro vás stavíme interaktivní expozici, na kterou nezapomenete. Díky rozšířené realitě zde ožijí skutečné příběhy, které návštěvníky zavedou do totalitních režimů minulého století.

Expozice Tichá hrdinství stojí na neuvěřitelných příbězích lidí, kteří se nenechali zlomit, prostřednictvím těchto příběhů návštěvníci nahlédnou do naší historie. Milena pomáhala vězňům v Jáchymově, Tomáš velel československým jednotkám na východní frontě, Jaryna chránila lidi před transporty a Leopold se přidal k domácímu odboji. 

Jak bude výstava vypadat?

Výstava vychází ze sbírky Paměť národa, která shromažďuje vzpomínky a příběhy pamětníků (nejen) československého totalitního režimu. Návštěvník si vybere jeden příběh, který chce v rámci prohlídky prožít. Před vstupem do expozice dostane svého průvodce v podobě tabletu a sluchátek a pak už se nechá unášet vyprávěním doplněným o projekce, speciální promítací komory s kouřovými efekty, rozšířenou realitu a interaktivní obrazovky. Díky jejich propojení zažije příběh téměř jako na vlastní kůži.

Alespoň takový byl plán…

Expozice Tichá hrdinství je téměř kompletně zafinancována – v sídle Institutu Paměti národa Brno v Radnické 10 se pracuje na plné obrátky, rekonstruuje se, vyrábějí se objekty pro projekce a interakci a dokončuje se samotný obsah výstavy. Ale inflace posledního roku zrychlila čerpání připraveného rozpočtu a aktuálně nám chybí asi 5 % z potřebné částky. Pomůžete nám to dotáhnout do konce? 

Spustili jsme sbírku na platformě Hithit. Vybraná částka nám umožní přinést silný zážitek většímu množství návštěvníků a budeme jim moct odvyprávět z naší historie více – nejen příběhy druhé světové války, ale zavedeme je také do 50. let minulého století. 

Hithit sbírka Dejte hlas tichým hrdinům!

Co najdete v Institutu Paměti národa Brno

V brněnském IPN se nejen mladší generace může setkat s příběhy naší minulosti. Hlavní část budovy bude tvořit právě vznikající expozice, která jedinečnou formou přiblíží nejen mladým lidem historii minulého století. V podkroví jsou kanceláře jihomoravské pobočky Paměti národa a dokumentaristické studio, kde se nahrávají příběhy místních pamětníků. Vstupní branou do Institutu je Café Paměti národa, ochutnáte tady „nejsilnější kafe v Brně“. Odkazujeme tak nejen na vynikající kvalitu kávy, ale také na příběhy, ke kterým se v rámci IPN Brno vztahujeme a které s vámi chceme sdílet. V institutu se pořádají promítání lidskoprávních filmů, přednášky, besedy, festivaly nebo autorská čtení a další setkání.

„Svoboda není zadarmo. Nikdo vám nezaručí, že zase nepřijde nějaký blbec.“ Tomáš Sedláček

Proč to děláme?

Zapomínat je snadné. V Paměti národa se proto snažíme připomínat příběhy hrdinů – lidí, kteří nás mohou inspirovat. Je důležité, aby jejich vzpomínky žily dál. Proto stavíme v Institutu Paměti národa Brno expozici o Tichých hrdinstvích lidí, které teď ještě nejspíš neznáte, ale jejich příběh ve vás po návštěvě expozice bude žít dlouho. 

K otevření už zbývá jen málo, ale bez vaší pomoci to nedáme. Pomozte nám dostavět expozici a vytvořit místo pro vzpomínky, které nesmějí zmizet.

Hithit sbírka Dejte hlas tichým hrdinům!