Dobrovský & Šídlo: Už je to tu zase... Evropu děsí migrace

/ /
Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo při natáčení s publikem v Malé Skále u Turnova. Zdroj: Paměť národa
Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo při natáčení s publikem v Malé Skále u Turnova. Zdroj: Paměť národa

Je možné se na ni připravit? Kolik jí sneseme jako stát i jako společnost? A nebudeme migraci nakonec potřebovat, ať chceme, nebo ne? O dalším palčivém tématu dneška natáčeli Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo s publikem v Malé Skále u Turnova.

Kdy a kde se konají prázdninová živá natáčení podcastu?   

➯Přijďte se podívat!

 

▶Sobota 12. srpna, 18.00, Všetice

Festival Krásný ztráty, Echo scéna, 12:00

Hosty veřejného natáčení budou autoři podcastu Přepište dějiny Martin Groman a Michal Stehlík.

VSTUPENKY

▶Úterý 29. srpna, 18.00, Praha

La Fabrika

VSTUPENKY

▶Pondělí 11. září, 18:00, Brno

Co.Labs

VSTUPENKY

▶Pondělí 9. října, 18:00, Karlovy Vary

Císařské lázně

VSTUPENKY

Podcast Paměti národa Dobrovský & Šídlo 

Spotify

YouTube

Dořekne to dneska...? Poslechněte si!

A TRIKO SI KUPTE V E-SHOPU PAMĚTI NÁRODA.
A TRIKO SI KUPTE V E-SHOPU PAMĚTI NÁRODA.

Evropský pakt o migraci, za který opozice vyčinila ministru Rakušanovi, opět vynesl na světlo problém, který s fenoménem migrace Evropa dřív nebo později zase bude mít. Nedá se předpokládat, že by se rok 2015 v Evropě opakoval ve stejné podobě, ale je dobré být připraven. 

„Vlna uprchlíků ze Sýrie, Afghánistánu a ze severní Afriky vytvořila v roce 2015 několik vln a množstí uprchlíků vytvářelo v Evropanech obavy z toho, jak lze takové množství příchozích zvládnout,“ říká Jan Dobrovský.

„Bylo to ovšem kombinované s vlnou teroristických útoků v západní Evropě, v Nice, v Bruselu a Berlíně,“ připomíná Jindřich Šídlo. „Vytvořilo to ve společnosti velmi třaskavou atmosféru, která nasměrovala někam jinam i českou politiku. Mioši Zemanovi to fouklo do zad v půlce jeho prvního mandátu.“

Další důležitý aspekt: převážná část evropských zemí by se pracovně dnes bez cizinců neobešla. K tomu Jan Dobrovský dodává:

„Je problém, v jakém stavu západní civilizace je. Že si odvykla pracovat sama. Že všechno outsourcuje do Číny a Indie, a už si sama neumí ani zamést dvůr. Na všechnu práci, která je trochu nepříjemná, v mraze nebo na sluníčku, potřebujeme někoho, koho budeme zneužívat.

Jindřich Šídlo k tomu poznamenává: „To taky byla první přirozená reakce Andreje Babiše v roce 2015: je to dobré, jede mi pracovní síla. Než pochopil, že to je téma, ze kterého se dá leccos politicky získat.“

Jan Dobrovský také připomíná, že podle shodného názoru expertů na cizince, uprchlíky a migraci je poměrně dlouho známa hranice citlivosti společnosti na víceméně bezproblémovou integraci cizinců do společnosti – jde o asi deset procent. Této hranice jsme v zásadě už dnes dosáhli. V České republice dnes žije podle údajů ministerstva vnitra přes jeden milion cizinců. Co to znamená pro budoucnost?

Jsme rádi, že čtete naše články!