Dobrovský & Šídlo: Jsem tu novej... aneb Petr Pavel na startu

/ /
Dobrovský & Šídlo: Jsem tu novej... aneb Petr Pavel na startu

S každým prezidentem přichází jiná éra a zásadní zlom. Jaký otisk ve výkladu ústavy a v politickém životě Česka zanechali Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman? A co by raději nový prezident Petr Pavel neměl říkat, i když si to myslí?

Podcast Paměti národa Dobrovský & Šídlo 

 

Spotify

YouTube

Ne vždy se stává, aby se mezi natáčením podcastu Dobrovský & Šídlo a jeho zveřejněním odehrála v zemi zásadní politická změna, která poznamená vývoj na léta dopředu. Tentokrát se to stalo. Náš v pořadí 53. podcast tedy bude jednak bilancováním toho, co na Hrad přinesli předešlí političtí matadoři, tak letmým výhledem do budoucna.

Dobrovský & Šídlo 53. díl: Jsem tu novej... Politický odkaz porevolučních prezidentů a a Petr Pavel na startu

Miloš Zeman skončil. Nepronesl sice žádný zásadní rozlučkový projev, zato se svérázným způsobem rozloučil s občany v rozhovoru pro CNN Prima News. Mimo jiné v něm sám sebe opět - a v míře zcela nesnesitelné - připodobnil k Winstonu Churchillovi, a aby toho nebylo málo, přirovnal podporu Tchajwanu k podpoře Konráda Henleina před Mnichovem. Tolik k zahraniční politice. Pokud jde o tu domácí, zároveň se zcela bez ostychu přiznal k politickému konání mimo rámec ústavy. 

„Bylo to opravdu impozantní. Vedle vlastizrady, o které už dávno víme, a kterou provozoval svou „ekonomickou diplomacií“ vůči Rusku a Číně, se přiznal k tomu, že pořádal něco jako ústavní puč sestavením Rusnokovy vlády.  Aby náš politický systém přiblížil systému prezidentskému. Což jsme všichni trochu tušili a spekulovali o tom, ale že se k tomu přizná, to bych nečekal,“ komentuje Jan Dobrovský Zemanovo poslední veřejné vystoupení v roli prezidenta. 

„Ani v tom neuspěl,“ dodává Jindřich Šídlo. Já už o něm nechci vlastně mluvit, kromě toho, že tento politický génius posledních třiceti let nic z toho, co si předsevzal, nedokázal splnit. Kromě zničení sociální demokracie.“

Jindřich Šídlo ani Jan Dobrovský ovšem nehodlají šetřit ani nového prezidenta Petra Pavla. Shodli se na tom, že Pavlův výrok v tom smyslu, že jedno volební období prezidenta je až až, nepatřil k těm nejšťastnějším.

„Prezident si to má užít,“ říká Jindřich Šídlo. „Má i za toto první období nést odpovědnost. A ne že po pěti letech řekne: nazdar, bylo to fajn, jdu psát paměti. Vlastně v tom cítím jisté projevení nedostatku respektu k voličům.“

„Protože to pak vypadá, jako by se mu už na začátku do toho moc nechtělo. Čekal bych větší entusiasmus,“ dodává Jan Dobrovský. 

Jak poznamenali své prezidentské éry Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman? Jakými lidmi se obklopili a co jejich týmy přinesly zemi? A na co všechno jsme si během uplynulých prezidentských let zvykli a kde bychom měli urychleně zavést odvykací kůru? Víc už se dozvíte v novém vydání podcastu Dobrovský & Šídlo. 

A nezapomeňte: další naše živé natáčení proběhne již v pondělí 13. 3. v Kongresovém centru Pardubice od 18 hodin. Těšíme se na vás, vstupenky jsou k dostání zde. 

Jsme rádi, že čtete naše články!