Co by tomu řekl Václav Havel? Podcast Dobrovský & Šídlo naživo v Ostravě

/ /
Podcast Dobrovský & Šídlo vystoupil 12. prosince poprvé v Ostravě v kulturním domě Poklad v Porubě. Foto: Adriana Konderlová
Podcast Dobrovský & Šídlo vystoupil 12. prosince poprvé v Ostravě v kulturním domě Poklad v Porubě. Foto: Adriana Konderlová

Před dvaceti lety se chýlila ke konci prezidentská éra Václava Havla. Jakým byl prezidentem? V čem se ukázal jako politikem silným, a co se naopak nikdy nenaučil? A proč by nikdy nezvítězil v přímé volbě?

Podcast Paměti národa Dobrovský & Šídlo. 

 

Spotify

YouTube

Za mrazivého počasí a s čerstvou nadílkou sněhu jsme tentokrát s podcastem Paměti národa Dobrovský & Šídlo poprvé zavítali do Ostravy. Divadelní sál kulturního domu Poklad byl k naší radosti téměř zaplněný.

A protože při každé první návštěvě začínáme vystoupení otázkou, co dalo to které město české politice, začali jsme i tentokrát zmínkou o ostravských politických osobnostech počínaje Evženem Tošenovským přes Lubomíra Zaorálka až po Mirka Topolánka. To bylo ovšem jen úvodní zahřívací kolo, protože naším hlavním tématem bylo několikeré Havlovo výročí, které pochopitelně rezonuje i ve spojitosti s nadcházející prezidentskou volbou. 

Co by tomu řekl Václav Havel? Dobrovský a Šídlo naživo v Ostravě.

Václav Havel zanechal v Ostravě svou stopu už na počátku svého prezidentování. 3. ledna 1990 přiletěl z první zahraniční cesty do Německa rovnou na letiště v Mošnově. Severní Morava se tak stala vůbec prvním dějištěm Havlových cest po Československu.

Václav Havel se studenty Vysoké školy báňské v Ostravě 3. ledna 1990 Zdroj: ČTK/Petr Berger
Václav Havel se studenty Vysoké školy báňské v Ostravě 3. ledna 1990 Zdroj: ČTK/Petr Berger

Prezidenta tehdy doprovázeli mimo jiné místopředseda vlády Valtr Komárek a ministr práce a sociálních věcí Petr Miller. Nejprve se všichni šli poklonit na hřbitov do Hrabové památce disidenta Jaromíra Šavrdy a poté prezident navštívil Vysokou školu báňskou, načež odcestoval do Frýdku-Místku. Večer sfáral do dolu Staříč, k tomu se ostatně váže i vzpomínka jednoho z účastníků následné diskuse s publikem.   

Publikum v ostravském kulturním domě Poklad. Foto: Adriana Konderlová
Publikum v ostravském kulturním domě Poklad. Foto: Adriana Konderlová

A pokud se vám atmosféra našeho vystoupení v Ostravě zalíbila, máme tu rovnou pozvání k dalšímu setkání s těmi, kdo nás mají rádi i naživo. Mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby vystoupíme v pondělí 23. a ve středu 25. ledna od 18 hodin v Rock Café v Praze. Téma je tedy jasné – jakou nám dávají volby šanci na novou éru? A jak přežít, kdyby se to nepovedlo? Lístky můžete už teď zakoupit zde. Těšíme se na vás! 

A protože záznam z Ostravy je zároveň naše poslední vydání podcastu Dobrovský & Šídlo v tomto roce, přejeme vám všem krásné prožití svátků a šťastné vykročení do nového roku 2023. Přejeme si jediné – aby přinesl lepší události než ten, který pomalu končí.