Poslední dárek vzácného Felixe Kolmera

/ /
Felix Kolmer. Foto: Lukáš Žentel
Felix Kolmer. Foto: Lukáš Žentel

Na české ambasádě v Berlíně proběhla vzpomínka na Felixe Kolmera, přeživšího Osvětimi a člověka, který se v devadesátých letech neúnavně zasazoval o přiznání odškodného obětem nacismu.

25. ledna je v Berlíně ještě šedivěji než v Praze. V ulicích řídká mlha, ponurý podvečer, cestou z Hauptbahnhofu míjíme na budově Reichstagu prominentně svítící nápis „We Remember“, slogan úspěšné globální kampaně připomínající holocaust. Blíží se 27. leden, 78. výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz Birkenau, den světové připomínky holocaustu. 

Velvyslanectví České republiky v Berlíně. Foto: Autor: Jörg Zägel, CC BY-SA 3.0
Velvyslanectví České republiky v Berlíně. Foto: Autor: Jörg Zägel, CC BY-SA 3.0

Historie je v těchto místech velmi hmatatelná, míjíme Brandenburskou bránu, ulice nesou názvy hrdinů spojených s válkou. Ubytováváme se naproti německému Muzeu odboje, kde sídlí též Mezinárodní osvětimský výbor, na jehož pozvání jsme do Berlína přijeli.

Společně se členy  Českého osvětimského výboru jdeme na českou ambasádu, je to impozantní brutalistní objekt architektky Věry Machoninové, který ovšem – přes obecně uznávanou technickou dokonalost  – vyvolává, aspoň pro mě, dojem dávných dob socialismu. Je tady  železný plot, i když je nižší než například vězeňský, přesto ta budova je na dnešní poměry zcela předimenzovaná, působí anachronicky a opuštěně. V parteru všude zhasnuto. Nikde nikdo. Vcházíme a dáma, kulturní atašé, konečně rozsvěcuje krásné moderní české křišťálové lustry.

Publikace FK Slib
Publikace FK Slib

Pomalu se schází několik desítek starých přátel, spolupracovníků a obdivovatelů Felixe Kolmera (1922 – 2022), světoznámého akustika a přeživšího Osvětimi, který se mj. v 90. letech zasloužil o asi osm miliard odškodného pro přeživší české a moravské Židy a další oběti nacismu u nás. Večer je zorganizován k uctění jeho památky a k uvedení oceněné dokumentární publikace FK Slib“ v němčině. 

Vzpomínková akce v kinosále ambasády začíná, atmosféra je dojemná, ztráta Felixe poznamenala mnohé. Od začátku všichni v té smutné důstojnosti ještě mrznou. Netopí se. Doba je těžká.

Na plátně se promítají Kolmerovy fotografie ještě za mlada – tedy v 96 letech! Vidím, jak dlouho byl Felix mladý, a je mi teskno. Na fotografiích je i má babička, která byla po 40 let jeho družkou, můj  bratr, Marián Turski, výtečný polský novinář a historik, který též přežil Auschwitz. Na fotografiích jsou všichni na sněmu Mezinárodního osvětimského výboru v Osvětimi v roce 2016. 

Vzpomínka na Felixe Kolmera.
Vzpomínka na Felixe Kolmera.

Vzpomínku na Kolmera, který zesnul 5. srpna 2022, zahajuje velvyslanec Tomáš Kafka. Hovoří o géniu Kolmera především v rovině diplomacie, ale i o hloubce Kolmerova žitého humanismu. Vzpomíná i Christopha Heubnera, výkonného ředitele Mezinárodního osvětimského výboru, německého pastora a spisovatele. Čte ze své vzpomínky na Kolmera vydané ve sborníku s názvem „K potenciálu kóhna“, jenž je součástí knihy FK Slib doprovázené fotografiemi Libora Fojtíka, kterou vydalo nakladatelství PositiF. Dále vede dojemnou řeč Marta Malá, ředitelka NFOH (Nadačního fondu obětem holocaustu), zde je ve funkci výkonné ředitelky Českého osvětimského výboru. Znějí slova vděku a úcty k jejímu mentorovi a dlouholetému šéfovi Kolmerovi. Dále mluví paní Christine Rösch, pedagožka a bývalá ředitelka Gymnázia Alberta Einsteina v Berlíně, s níž Kolmer spolupracoval při vzdělávání k tématu holocaustu a která byla v posledních třech dekádách Kolmerovou pravou rukou při jeho častých výjezdech za německými mladými lidmi. 

Následuju já. Co už mám říkat, knihu jsme společnými silami dali dohromady... Felix ji dostal v češtině ke svým 100. narozeninám, Bianca Lipanská ji pak přeložila do němčiny, a tak jediné, co mi ještě zbývá, je předat lidem poslední poselství, které mi dal Felix Kolmer osobně při posledním setkání s ním krátce před svou smrtí. 

Jsme rádi, že čtete naše články!

Dárek na rozloučenou

„Tamhle v tom šuplíčku, otevři to, tam je dárek pro Tebe za práci, kterou jsi odvedla na knize,“ říká mi Kolmer ono poslední milé odpoledne. Vlastně jedno z mnohých, které jsem měla tu čest strávit s ním, s dechberoucím starým kóhnem, skautským daddym, mentorem a milovaným dědou. 

Svědek vraždy... Foto: Michaela Rozov
Svědek vraždy... Foto: Michaela Rozov

Otevírám zásuvku u nočního stolku v jeho bytě na Hagiboru, v ní dárkový sáček a v něm obrázek, portrét rabína. Dívám se na něj, ne, na hlavě nemá žádný štrajml jako u polských Židů, je to český rabín s takovou solidní velkou kipou. Snad je ze sametu, nebo dokonce z tenké kožešinky. Rabín se dívá moudře, pokorně a vyzařuje klid. Ušlechtilá tvář, krásný vous, reminiscence na staré dobré časy možná snad za Franze Josefa II. Miniatura je signovaná, ale signatura nečitelná. Nevadí. Mám radost, mám ráda starožitnosti. Děkuji Felixovi, ale jako obvykle ještě něco dodává. 

„To důležitý jsem Ti k tomu ještě neřekl“

Dva měsíce po oslavě svých 100. narozenin, stále ještě plný síly, Kolmer rozvážně říká: „To důležitý jsem Ti k tomu ještě neřekl: obrázek patřil strýci Liany, mé první ženy, kterou jsem si vzal v Terezíně. Její strýc pracoval jako manažer v Poldi Kladno, jednom z největších československých podniků před válkou, který vlastnila židovská rodina Wittgensteinů, do níž patřil i slavný filosof Ludwig. Ve strýcově kanceláři visel ten obraz starého rabína, rodinná památka,“ vysvětluje Kolmer původ obrazu a pokračuje:

„Když přišli gestapáci se svými českými pomahači podnik arizovat a nutili oddaného pracovníka předat dokumentaci, pokusil se ten nešťastník zločincům vzdorovat a na místě byl obušky ubit k smrti, právě tam, ve své kanceláři před očima starého rabína. On na ten brutální akt ‚hleděl‘ z obrazu.“

Teď kdykoliv se podívám na ten obrázek, necítím nostalgii nad starými dobrými časy, ale před očima mám tu vraždu. A opět si uvědomuju jednu smutnou pravdu. Žádné útěšné vzpomínání, je to jen další z milionů konkrétních tragédií, ke kterým došlo za holocaustu. Poslední, o níž mi vyprávěl náš vzácný Felix Kolmer.