Milan Orlowski

* 1952

  • „Byl jsem pingpongář, ale v Kolbence jsme byli zapsaní jako dělníci. My jsme brali plat jako dělníci. Abychom měli velký plat, tak já jsem byl třeba hutník. Jednou jsem si šel do Kolbenky pro výplatu. Nikdo mě tam nikdy neviděl a přitom jsem bral dvakrát víc než ten, co stál ve frontě za mnou. Udělal obrovskou scénu. Řekli tedy, že takhle to nejde, a začali mi posílat peníze do banky na konto. Byli jsme tedy zaměstnanci Sparty a na tu dobu jsme byli dobře placení.“

  • „My jsme z každého mistrovství přiváželi buď zlatou, stříbrnou a ti lidé to viděli, vnímali a naše jména znali. Dneska když někoho zastavíte na ulici a zeptáte se na stolní tenis, tak možná ještě řeknou Hrachová, Panský. Dneska není, kdo by si koho pamatoval. Je tedy fakt, že to upadlo." - "Proč myslíte? Změnil se styl hraní?" - "Myslím, že je to tou dobou, protože tenkrát jsme nemohli být někde ve světě. Byli jsme tady a tady jsme trénovali. V podstatě jsme byli pořád na tréninku na Spartě nebo v těch oddílech a pak jsme jeli do Vlašimi a tam jsme trénovali. A byli jsme opravdu natrénovaní. Teprve pak jsme někam vyrazili. Kdežto dneska, jak jsou hranice otevřené, tak jeden hraje v Itálii, jeden v Německu, v Polsku, ve Francii. Dneska není prioritou reprezentace. Tehdy byla reprezentace na prvním místě. Proto jsme k tomu všechno směřovali. Dnes si kluci můžou jezdit, kam chtějí, a reprezentace jim nic neříká.“

  • „Pak jsem tedy měl ještě jednu kontrolu na letišti a z té jsem byl hodně nervózní. Bylo to na letišti v Ruzyni. Letěl jsem na Světový pohár do Hongkongu. Byl jsem tam pozvaný od světové federace, která všechno platila. Letenky, všechno. Ale neměl jsem žádné peníze v kapse. Divili se, že nemám žádné peníze. Říkal jsem jim, že na mě hráči čekají v Amsterdamu a pak letíme na Světový pohár. Bylo jim to divné a musel jsem podstoupit kontrolu. Projeli mi tašku, kufr. Měl jsem schovaných asi tisíc marek a to byly ohromné peníze. Prošli mi všechno, včetně taštičky na doklady. Nic nenašli. Chystali se, že mě budou šacovat po těle. A to už jsem toho měl dost! Chtěl jsem, aby zavolali vedoucího směny, že nejsem žádný lotr a nenechám se šacovat a svlékat. Šel tedy vedle pro vedoucího směny a já jsem těch tisíc marek vzal a dal je do té zkontrolované tašky. Přišel vedoucí směny a ptal se mě, co se mi nelíbí. Řekl jsem, že jedu reprezentovat, a on mě tady šacuje, jako bych něco ukradl. Na kontrole ale jeho kolega trval. Svlíkl mě do trenek, ale do tašky už se naštěstí nepodíval. Prošel jsem celní zónou a v baru jsem si dal dvakrát skotskou. Klepaly se mi ruce a měl jsem nepředstavitelné nervy. Taková to byla doba.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 26.09.2017

    (audio)
    délka: 01:29:34
    nahrávka pořízena v rámci projektu Tipsport pro legendy
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Pragosport tady byl jen proto, aby nás kasíroval

1978, čerstvě ženatý
1978, čerstvě ženatý
zdroj: archiv Pamětníka

Milan Orlowski se narodil 7. září 1952 v Praze. Jeho otec byl vynikající hokejista, fotbalista a hrál také stolní tenis. Pamětník začínal s hokejem a fotbalem, ale nejlépe mu šel stolní tenis. Již v šestnácti letech vyhrál juniorské mistrovství Evropy a záhy se dostal do mužské reprezentace. Jako osmnáctiletý se v roce 1970 zúčastnil mistrovství světa v japonské Nagoji, kde se dostal na evropský a světový žebříček. Zde si ho všimla firma, která ho začala sponzorovat a o rok později ho pozvala na soustředění do Japonska, kde ho trénovali nejlepší japonští mistři. V roce 1983 dostal možnost hrát v západním Německu bundesligu a přestěhoval se do Bayreuthu. V roce 1997 trénoval dva roky reprezentační družstvo, ale to ho neuspokojovalo a začal opět hrát. Ve svých sedmačtyřiceti letech s Jindřichem Panským objeli svět se svou exhibiční hrou a později začal hrát z hecu v družstvu TK Praha, které spolu se svými starými kolegy pomohl vytáhnout do extraligy. Vyučil se opravářem televizorů a vystudoval elektrotechnickou průmyslovku a hotelovou školu. Po celou svou kariéru v Československu byl oficiálně zaměstnán jako hutník. Ve svém vyprávění přibližuje finanční stránku československého sportu, funkci Pragosportu a zážitky ze zahraničních výjezdů.