Ing. Pavel Jajtner

* 1947  

 • "A tak jsem žádal, aby mě dali někam poblíž, třeba vojenská posádka byla v Havlíčkově Brodě a to v žádném případě. Tak mě dali do přísně tajného vojenského útvaru v Rožmitálu pod Třemšínem, kde byly namířené rakety na druhou stranu. V posudku jsem měl samozřejmě napsáno, že nesmím být školen na důstojníka v záloze, i když na vysoké škole jsem tu přípravu absolvoval, protože to byl zákon, takže jsem naštěstí sloužil jeden rok, který jsem zčásti strávil v Rožmitálu pod Třemšínem. Byl jsem svědkem toho, v jak špatném stavu armáda je, i když v útočných plánech, ke kterým měli přístup moji kamarádi, kteří školeni na důstojníky byli, bylo napsáno, jak za tři týdny budeme v Norimberku. Bylo to tak, že když jsme vyjeli někam na cvičení, tak ta nejlepší vozidla v nejlepším stavu ujela půl druhého kilometru, a to bylo asi tak všechno. Nebyly náhradní díly, nebylo nic, akorát se předstíralo, že všechno je. A ještě ten paradox, že já, co by nepřítel socialismu jsem se nakonec dostal do velmi tajného výzkumného ústavu v Jinonicích, protože potřebovali kvalifikaci a inženýra, který měl tenkrát vyvíjet, to byla novinka, se vyvíjely tenkrát předchůdci dnešních mobilních telefonů. To byly větší přístroje, ale nicméně armáda a policie je měla mít k dispozici. A druhá věc, tam se vyvíjely taky radary."

 • "Otec odmítal učit dějepis tak, jak to bylo zapsáno v tehdejších učebnicích naprosto jednostranně. Prožil první republiku a nebylo mu po chuti hlásat zfalšované dějiny, takže oni po něm pásli už delší dobu. Pak se jim velice hodilo, když už pracoval ve Žďáru a ve vlaku seděli v kupé a zrovna nastaly Maďarské události, kdy sovětské tanky vjely do Budapešti, kdy skutečně hrozil převrat. Diskutovalo se o tom ve vlakovém kupé a tatínek pronesl nešťastnou větu: Čím je národ kulturnější, tím snáze si nechá nasadit chomout."

 • "Už přesně nevím, ale vím, že ty volby, tak vané volby, byly každé čtyři roky a bylo nutno volit takzvané kandidáty Národní fronty. Pokud se tomu někdo dokázal vyhnout, tak to byl statečný člověk, protože obvykle byla účast 97,7 procent. Takže v roce 1971 byly volby a nás si hlídali, to bylo zvláštní. My jsme museli volit v Brně, ačkoliv podle místa bydliště bych byl napsán ve volebním seznamu asi v místě svého bydliště, což byla Přibyslav, ale ten důvod byl jasný, protože nás museli kontrolovat. Všichni jako jeden muž, tenkrát už jsem byl v pátém ročníku, my jsme měli jako elektrotechnická fakulta slaboproud pět a půl roků, tak jsme se museli povinně zúčastnit voleb. Nesl jsem to jako velkou potupu. Zase jsem si byl vědom toho, že zahodit studia těsně před koncem, protože prakticky jsme měli už zadání na diplomovou práci a bylo jasné, že někdy v druhé polovině roku 1972 skončíme, pokud absolvujeme všechno, co bylo třeba absolvovat. Tak jsem ty volby absolvoval a pokládám to za jeden z nejvíce potupných okamžiků ve svém životě, to musím říct, ale už jsem si to odpustil."

 • "On November 17 – they started to organize the civic forums here, at the St. Wenceslas Square. And then, out of sudden, they had appeared here, saying: ´Mr. Jajtner, we already know what to do about it. Would you like to join us?' Well, these young boys were just doing the recruitment, but, of course, all of us felt helpless. So, it worked out quite well, as I replied 'Of course. Here we go. Let's do that.' My wife was already working for the People´s Party at the time, so we were able to get the cyclostyle. So, we borrowed a cyclostyle from that office and started to issue leaflets and organize civic forums here in Přibyslav. It had started somewhen around November 12. We did not know back then that we were making history, so we did not take any notes, only shards of memories have remained. More and more people had gathered together, and the weather was getting worse day by day. So, someone had an idea that we should move to the Cultural House in Přibyslav – there is a cinema hall with around five hundred seats. Then professor Kasal joined us as well, he was a good person, more or less, who had been very active in terms of the amateur theater. So he was to one who gave a script to it. And by that time, these civic forums were running already in accordance with the professor Kasa's script. And then Roman Podrázský, an academic sculptor. Roman made a portrait of Václav Havel that was absolutely perfect. I do not know how he made it, but, such a huge portrait of Václav Havel that was hang at that Cultural House in Přibyslav. And we were inviting the Communists there then. The local and the ones from the district as well. Someone whose name was Bičík, for example, as I remember, he later became a representative. He had privatized some deals in Brod. These Communists, they just knew the ropes. "

 • And so I was very unpopular again, as I had strived for moving the psychiatric hospital in Želiva, located in the Želiv Monastery, back to Havlíčkův Brod, where it was established originally at the time of the First Republic. Moreover, I was pushing the decision on the enlargement of the regional hospital in Havlíčkův Brod – and again, many people took it amiss, because they lived a very decent life there in Želiva. I remember quite clearly when the psychiatrists from Želiva with their huge mustaches came to the district office in Havlíčkův Brod. They looked perfectly the same they patients did, and so I was waiting for them to pull out a straitjacket… Then, they were trying to persuade me that everything was all right, that it could stay that way. I told them: ´No. Firstly, it is a theft, I presume. It is the church property; moreover, it is also inconvenient, as the buildings are hundreds of years old.' Thus, Havlíčkův Brod will only benefit from it. ´ And it turned out to be that way eventually. And eventually, at the time I continued to serve my mandate of the appointed Vice Chairman of the Federal Assembly, I managed to… Well, I do not want to talk just about myself, but people tend to easily forget that I was the one who managed to make a deal with then-Vice Chairman of the government, Mr. Stánský, to get the first money needed to start building the new hospital in Havlíčkův Brod. That was a great man, able to push these things through – to influence the way where these means would head. So, the first millions went to Havlíčkův Brod, thanks to my lobbying."

 • “Then the year of nineteen-fifty-six had come, the Hungarian events, and one unfortunate conversation on a train, in which my dad talked about the Hungarian events with a few colleagues of his. It happened that one informer had listened to this conversation and denounced my father, so my father became a victim of a political process; that was in 1956. I still have his verdict written somewhere in the documentation I obtained after my father's death in nineteen-ninety-nine. Unfortunately, I do not have it at my disposal at the moment, but I remember its content roughly. Even the law code was extremely unfair, it was just stemming from the principals of that Communist regime, and my father was convicted of inciting subversion of the Republic, yet, the sentence he had proclaimed there, and on which basis he was convicted then, bore this message: 'The more cultured the nation is, the easier is to tie it apron string.'“

 • "That canonization itself, that was a huge ceremony, of course. The Basilica was full, and such a great joy it was! Moreover, as the Czech pilgrims, we had - and Slovaks were there too, but the Czech mostly - we had a colossal hearing at the Paul VI Audience Hall, which can hold up to 10 000 people. And there, someone named Tomáš Halík had a speech; I did not know who he was. He had a very wise and nice speech, and then, I had figured out quickly who Tomáš Halík was, as it was about that time when he declassified himself – he was a secret priest, and he did… Well, you probably know who Tomáš Halík is and what his past was like.“

 • "Just upon our meeting, somewhen before my departure to Vienna with Karel Schwarzenberg, who was a chairman at the time, Václav Havel and Magda Vašáryová…and the discussion - about what the mission of the just newly consolidated Czech Republic in Austria should look like - went on. And Magda Vašáryová made an unforgettable statement, as she said: You know when it had happened that I did not know something, I just kept smiling. Thus, they were thinking that I had some secret. One woman's smile makes up for two hours of diplomatic talks. So we laughed at that together, yet, it holds up to these days. "

 • "President Klaus was already in office, and the end of his mandate had been approaching slowly, and just like that, he decided he would like to take a picture with the Pope. He was going to Italy for a visit, and, just like ‘by the way, he sent a word he would love to meet the Pope. And that is something the Vatican diplomacy is extremely sensitive to; therefore, it was unacceptable that someone who was just visiting would meet then newly elected – Mr. Naplinato was elected new president there - and Václav Klaus just decided to make a visit. And he stopped by Rome, just as if nothing was going on. And then, they were pushing me to arrange it somehow. So what was I supposed to do? I told that officer from the Castle – it would really take me a long time to remember his name now – that it was absolutely unacceptable. It was obvious that they were scared to tell this bad news to Mr. President. And would not it be possible somehow? And I - as it really was not possible to do it somehow – I said: 'Alright then, I will request to the State Secretary‘ – the one who served at the Holy See back then. So, I arranged an audience for Saturday, as it was not possible any other day. That was a critical moment already because I think the visit was supposed to take place on Monday. And that was the moment I experienced how the first line Vatican diplomacy actually works. The Secretary of State had a hearing with me and said that it was very unusual and that they would let me know. I came back around lunchtime, thinking: 'And now, now I will enjoy the clerk from the Castle.' So, I told the secretary that I would not be at the office until 2 PM, even though I was there. And he had called four times in the meantime, as he was scared of being beaten. And when I said finally: 'Ok, I will talk. I was told they would make a statement; however, I suppose that it will be via a diplomatic note on Monday afternoon when it all appears to be futile already. Then he said: 'That's what I should tell Mr. President?' And I said that I did not have any better news. It took me by surprise when the Secretary of State called me that they had found a brilliant solution. That, as the request was submitted at the very last moment, the Holy See itself was to decide whether the hearing would take place, or not."

 • Celé nahrávky
 • 1

  Přibyslav, 06.01.2020

  (audio)
  délka: 03:01:15
  nahrávka pořízena v rámci projektu Stories of 20th Century
 • 2

  Přibyslav, 20.01.2020

  (audio)
  délka: 02:37:55
  nahrávka pořízena v rámci projektu Stories of 20th Century
 • 3

  Jihlava, 07.04.2022

  (audio)
  délka: 02:27:40
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

A timid harvest

Pavel Jajtner swearing an oath as an electrical engineer graduate, Brno, October 1972
Pavel Jajtner swearing an oath as an electrical engineer graduate, Brno, October 1972
zdroj: From the private archive of Pavel Jajtner

Pavel Jajtner was born on December 31, 1947, in Havláčkův Brod. He grew up in Přibyslav, in a family of teachers. His father, Albín Jajtner, was convicted of subverting the Republic in a fabricated political process at the end of 1956 - an event that had a direct impact on Pavel Jajtner‘s studies. At first, he had to get trained to become an electrician in Žďár nad Sázavou. Later, he finished the secondary general education school in 1967. In July 1968, he attended the International Building Students Camp in Gerlingen, not far from Stuttgart, where he was offered to stay along with other students from Czechoslovakia after the Warsaw Pact troops invaded his country. However, he returned to Czechoslovakia as his siblings studied there at the university. Later, he also started his studies at the faculty of electrical engineering at the Brno University of Technology and completed his studies in 1972. In 1973, Pavel contributed to the development of military radars and the first police wireless phones at the company named Tesla I, located in Pardubice. Despite being seen as a class enemy, he served the military service in Rožmitál pod Tremšínem, and also took part in the developing activities of top-secret radio engineering and radar components. In 1976, he started to work at a supplier plant at the company named ŽĎAS, where he was also appointed a chairman of the trade unions in 1989. Along with his colleagues, he organized a general strike at the company. Since 1987, he started to become more politically active, entered the Czechoslovak People‘s Party, with which he organized a journey to sainthood of Saint Agnes of Bohemia. No longer after, he became one of the founding members of the Civic Forum in Přibyslav, and the first mayor elected in free elections there (after the Velvet Revolution). From 1990 to 1992, he served as a chairman of the district office in Havlíčkův Brod. He was appointed a member of the Czech National Assembly and the Federal Assembly, where he served as a Vice-Chairman until the dissolution of Czechoslovakia. On June 1, 1993, he became the first Czech ambassador to Austria and stayed in office until 1998. He also served as an ambassador to Morrocco, and from 2004 until 2008, as an ambassador to the Holy See. Above that, he ran for the European Parliament office in 2004 as a nominee of the Czech People‘s Party. After leaving the Ministry of Foreign Affairs in 2009, he served shortly in the Brno bishopric as a pastoral assistant, providing education to laypersons. He lived in Přibyslav in 2020.