Jarmila Ježová

* 1952  

 • “Ta paní učitelka byla vynikající. U ní jsem měla jedničku. No a ona šla do důchodu a dostali jsme jinou paní učitelku a bylo to strašné, protože matka přišla ze třídních schůzek a dozvěděla se, že celá třída má čtyřky a já a ještě dva že máme trojky. Takže hned šla za třídním, že s tím teda nesouhlasí, že žádá přezkoušení. No a on říkal, že neví, jestli to psychicky zvládnu, ale ta máti na tom trvala. No bylo to velice zábavné. Protože u toho byl hlavní školní inspektor, ředitel školy, třídní učitel, ta učitelka toho zeměpisu, potom tam byla naše matka, protože si na to vzala volno. No a já. No a dopadlo to zajímavě, že prostě přede mnou se ten školní inspektor neudržel a řekl té učitelce: 'Za co ona má tu trojku? To je na jedničku. Toto jsem ještě neslyšel.'”

 • "Oni si do toho nemluvili. Prostě dědeček šel na schůzi ke komunistům, babička šla na mši do Husovic. Měli strašně hezké manželství a každá schůze u komunistů začínala tím, kdy pan Kroupa oddělá ten křížek nad těmi dveřmi. Načež pan Kroupa řekl, že to není jeho křížek, že je jeho manželky, kterou on respektuje, a on že nic oddělávat nebude. Takže můj dědeček když byly třeba nějaké odměny, tak to nehrozilo. To nedostával. A v osmašedesátém položil knížku, když už pak viděl, že už to bere úplně jiný směr, než proč on do té komunistické strany vstoupil. Protože on opravdu byl strašně hodný člověk."

 • "Když se moje máma vdala, tak si zažádali o byt a prostě byt furt nedostali. Otec dělal v armádě a potom šel do Zetoru, že by dostal nějaký byt z toho Zetoru, jenže byl šikovný, dělal mistra, takže napřed začali dávat byty dělníkům a on byl zase bez vyhlídky. A to už bylo špatné, protože ten dědeček Kroupa, který dělal toho školníka, tak šel do důchodu, protože byl nemocný a našim dávali jednopokojový byt na Francouzské, což maminka nezkousla. A tak táta, ač byt to tedy nebyl bůhvíjaký vybavením, tak musel opustit to místo v ZKL, kde měl trojnásobný plat jako pak školník tady."

 • Celé nahrávky
 • 1

  Brno, ZŠ Zemědělská, 17.11.2019

  (audio)
  délka: 02:01:01
  nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy našich sousedů
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Pokud máte nějaké sny, uskutečněte si je, dokud jste ještě mladí a můžete

Jarmila Ježová kolem roku 1954
Jarmila Ježová kolem roku 1954
zdroj: Osobní archiv pamětníka

Jarmila Ježová se narodila 23. září roku 1952 manželům Veselým. Mladá rodina měla problém vyřešit náročnou bytovou situaci, proto se přestěhovali k prarodičům. Dědeček pracoval jako školník na dnešní Masarykově základní škole v Brně, kde dostali služební byt. Jarmila zde s nimi žila až do roku 1981. Po absolvování základní školy rok navštěvovala gymnázium v Ivančicích, ale studium musela ze zdravotních důvodů přerušit. Následně se vyučila prodavačkou drogistického zboží a hned po obdržení výučního listu nastoupila na ekonomickou školu v Brně v Kounicově ulici (tehdejší Leninově), kterou ukončila v roce 1976 maturitou. Již během studia na střední škole se vdala za Milana Ježu, rok před maturitou se jim narodila dcera a o pár let později i syn. V roce 2020 bydlela v domě v Řečkovicích. Stále se přátelila se sousedy z Černých polí a radost jí dělaly především květiny, kterým se s láskou věnovala.