cs_CZ de_DE en_GB es_CU fr_FR hr_HR hu_HU hy_AM ka_GE pl_PL ro_RO ru_RU sk_SK uk_UA 

Rudé právo vs. Paměť národa

03/11/2014, Tisková zpráva Post Bellum

Post Bellum za přispění společnosti Penta připravilo v těchto dnech expozici Rudé právo vs. Paměť národa, která konfrontuje byznysovou přítomnost pražského Florentina s jeho totalitní minulostí, kdy zde sídlil deník Rudé právo, hlavní nástroj komunistické propagandy.

Výstava, která se v obchodní pasáži nového centra Florentinum na pražské Florenci otevře 6. listopadu, konfrontuje poprvé od pádu komunismu manipulativní propagandu Rudého práva se vzpomínkami přímých účastníků, zaznamenanými v rámci sbírky Paměť národa. Na výstavě se symbolicky potkává komunistický rozvědčík Mynařík, oslavovaný Rudým právem za přípravu atentátu jako hrdina s hydrologem Miroslavem Jandou odsouzeným v téže době komunistickým soudem za špionáž na deset let. Nechybí ani vzpomínky prokurátora Karla Vaše, který poslal na smrt generála Heliodora Píku a desítky nevinných lidí, jehož se dokumentaristům z Paměti národa podařilo vyzpovídat před jeho smrtí. Dnes již vzácné výtisky Rudého práva z února 48, upálení se Jana Palacha v lednu 1969 nebo podpisu tzv. Anticharty o osm let později doplňují unikátní dobové fotografie, výpovědi pamětníků a komentáře historiků. Výstava bude ve Florentinu otevřena do konce listopadu. Vstup je zdarma. Pořadatelem výstavy je společnost Post Bellum a investiční skupina Penta.

„Náklad Rudého práva dosahoval během vlády komunistického režimu neuvěřitelných 2 miliónů výtisků. V době neexistence alternativních informačních zdrojů, neřku-li internetu, šlo o dnes těžko představitelnou propagandistickou mašinérii, která dokázala velmi efektivně přesvědčit většinovou společnost o tom, co si má myslet," říká Jan Horník, dokumentarista Post Bellum a kurátor výstavy.

Rudé právo často odráželo momenty uvolnění totalitního režimu. V lednu 1969 palcovými titulky referovalo o Palachově pohřbu a v srpnu již demonstrace k výročí okupace nazývalo vystoupením protisocialistických sil. Naopak v předvečer listopadu 89 cenzorům unikla fotka Václava Havla v inzertní rubrice, kterou si jako narozeninovou gratulaci zadali Havlovi přátelé.

Ideologickou otočku o 180 stupňů předvedlo Rudé právo v pouhých deseti dnech po 17. listopadu 1989. Zatímco 18. listopadu zcela ignorovalo brutální potlačení studentské demonstrace předcházející den, již 21. 11. přiznalo 150 00 lidí demonstrujících na Václavském náměstí a o dva dny později dokonce otisklo „sebekritiku" ústředního výboru komunistické strany. V neděli 27. listopadu už o demonstraci na Letenské pláni, kterou navštívilo více než 800 000 lidí, informovalo v mimořádném vydání.

ENTER RESEARCH ROOM

Login:Password:

Registration to research room

Lost password?


SET AS HOMEPAGE  | RSS  | CONTACTS  |  (c) 2000 - 2018 Post Bellum