Mikuláš Kroupa
Když leží kousek chleba na stole, není hlad, říkával skaut a mukl Káďa Zelený
Maminka měla o synka strach, znepokojovala ji jeho plachost. A protože se znala s paní Svojsíkovou, manželkou zakladatele českého skautingu, přihlásila ho do junáckého oddílu. Zdeněk Zelený řečený Káďa nakonec naplnil svůj život neuvěřitelným dobrodružstvím.
Punk's Not Dead! Ponižování na vojně ho nastartovalo. Takže zdrhnul
Pankáč Cajthaml byl z „kádrově loajální“ rodiny. Jeho útěk z vojny pak ale skončil na německé ambasádě ve Varšavě. Nabídku na odcestování do Německa bohužel nevyužil. Syn lektorky marxismu-leninismu tak nakonec skončil „jen“ na dva roky v československem vězení.
Opil se a usnul v trávě. Pohraniční stráž ho probudila a málem umlátila
Alexander Feuerstein zůstal po válce sám, nacisté zavraždili jako Židy jeho rodiče a šest sourozenců. Aby zapomněl, vše v rodné vesnici na východním Slovensku prodal. Chtěl do Izraele, putoval ale do komunistického kriminálu.
Příběh Milušky Havlůjové zdokumentovali i studenti Gymnázia Paměti národa
Letos se projektu Příběhy našich sousedů poprvé účastnili i studenti prvního ročníku Gymnázia Paměti národa. Stali se posledními dokumentaristy, kteří s pamětnicí natáčeli. Miluška Havlůjová zemřela 15. června 2022 ve věku 93 let, krátce po setkání se studenty.
Mluvil s Kubišem. Pak se staral o parašutistu, když naproti u Kubišů už zatýkali
Dne 16. června 1942 se mělo konat v parku Národního muzea setkání tří odbojářů z Vysočiny z Dolních Vilémovic: pětadvacetiletého Aloise Denemarka, Jaroslava Kubiše a jeho bratra Jana Kubiše…
„Svoboda spočívá ve věcech, které nemusím mít, ne v těch, které si mohu dovolit“
Oblíbený moravský farář a politický vězeň Antonín Huvar by se letos dožil sta let. „Kde má růst srdce, musí tvrdnout dlaně!“ Život výjimečného člověka a politického vězně toto krédo naplnil.
Problémové dítě z Lidic… V osmi přišel o nejbližší. V 50. letech málem o dceru
„Narodil jsem se 5. 6. 1934 v Lidicích…“ Prý nezvladatelnému Václavu Hanfovi bylo osm let, když jednotky wehrmachtu ještě za tmy obklíčily vesnici. „Co se děje?! Proč? Kam máme jít?“ Rodiče nacistické vraždění nepřežili.
Němci řádili kvůli útoku na vlak a zabíjeli nevinné
Ve středu 2. května 1945 v půl osmé večer uslyšeli obyvatelé vysočinských vesnic Pustá Kamenice a Čachnov ohlušující výbuch. V nedalekém lese Pekelci najel vlak plný německých vojáků na nálož, kterou tam připravili sovětští partyzáni.
Příběhy 20. století: „Jako by to byl výlet.“ Auto ale mířilo do Bartolomějské...
Milena Sedláčková pracovala dlouhá léta jako účetní Konfederace politických vězňů. Její příběh z doby komunismu ale znal jen málokdo. Šuškalo se, že za komunismu tajně pracovala pro Američany a dostala za to osm let vězení. Jak to tedy bylo?
Příběhy 20. století: Ukrajina a stíny roku 1968. Měli jsme se bránit, říká Pinc
Dění na Ukrajině vyvolává trpké vzpomínky na sovětskou invazi do Československa v srpnu 1968… „Je to skoro jak přes kopírák,“ říká Zdeněk Pinc. Pamětníci pociťují bezmoc, zklamání a obavy z budoucnosti.
- Předchozí stránka
- Aktuální stránka 1
- Stránka 2
- Stránka 3
- Stránka 4
- Stránka 5
- Stránka 6
- Stránka 7
- Stránka 8
- Následující stránka