Stavebnice z písku. Bělorusové za Lukašenkova režimu ztratili naději
Silné ruské a polské tlaky vždy ovlivňovaly jejich identitu. „Bělorusy se nerodíme, Bělorusy se stáváme,“ říká Vladislav Jandjuk, kterého režim nakonec donutil k emigraci.
Silné ruské a polské tlaky vždy ovlivňovaly jejich identitu. „Bělorusy se nerodíme, Bělorusy se stáváme,“ říká Vladislav Jandjuk, kterého režim nakonec donutil k emigraci.
Tak jí běloruská policie vyhrožovala, následovalo nezákonné zadržení a bití. Výpověď Marie Matusevič o násilí běloruských bezpečnostních složek pak litevskou policii šokovala. V Litvě jí přiznali status oběti.
Severně od Minska se nachází les jménem Kurapaty, stěžejní místo běloruské národní paměti. Ve 30. a 40. letech 20. století zde byly v masových hrobech pohřbeny desítky tisíc obětí stalinských represí. Jejich připomínku chce stávající Lukašenkův režim zmařit.
Paměť národa protestuje proti bezpráví páchanému proti novinářům v Bělorusku a občanům, kteří pokojně protestují. Cítíme zoufalství z toho, jak země EU jednají pomalu a nedůrazně. Jsme pobouřeni z posledních událostí, kdy běloruské a ruské tajné služby zatkly novináře Ramana Pratasieviče.
Kaciaryna Andrejeva je už půl roku ve vězení za „organizaci a řízení masových nepokojů“. Zatčena byla při živém vysílání vloni v listopadu. Její manžel Ihar Iljaš vyprávěl pro Paměť národa o věznění své ženy i o pronásledování běloruských novinářů.
Čtyřiasedmdesátiletá Nina Bahinskaja téměř každý den vychází se běloruskou vlajkou a účastní se všech demonstrací. Svým odhodláním a vytrvalostí dává příklad Bělorusům: „Mladí se bojí víc než my. Oni se narodili už za Lukašenka, je to zastrašená generace.“
Příběh mladé ženy Daroty z Běloruska patří k těm s lepším koncem. Její otec prokázal statečnost a prozíravost, když milicionářům nedovolil, aby ji z nemocnice zraněnou pořádkovými silami odvezli k výslechu. Léčit se přijela do České republiky.
„Zvěrstva a násilí, kterých se dopouští současná běloruská vláda, se dají srovnat pouze s německým fašistickým režimem ve 30. letech,“ domnívá se Hary Pahaňajla, který dostal na starost lidská práva v běloruské stínové vládě Svjatlany Cichanouské.
„Dvacet šest let nám vládne jeden a týž prezident, který v ústavě zrušil omezení počtu volebních období,“ říká historik a fotograf Dmitrij Drozd k šestému volebnímu vítězství Alexandra Lukašenka.
Na 110. výročí narození Larysy Henijuš připadají prezidentské volby v Bělorusku. Dmitrij Drozd upozorňuje na ironickou shodu náhod, že jejich vítězem se opět stane Alexandr Lukašenko opěvující stalinský režim. Právě ten básnířku odvlekl z Československa do gulagu.