Místa Paměti národa
cs_CZ de_DE en_GB fr_FR hr_HR hu_HU hy_AM ka_GE pl_PL ro_RO ru_RU sk_SK uk_UA 

Miroslav Surovec (1934) - Životopis


Veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů. Pokud můžete doplnit materiály k tomuto pamětníkovi, prosím, kontaktujte nás.

Když jsem odříkával skautský slib, úplně se mi chvěl hlas a slibový odznak mám schovaný dodnes

Miroslav Surovec, skautskou přezdívkou Ježek, se narodil 20. června 1934, jeho otec byl kovářem, vyrůstal na Státním statku Frýdek. Po válce pamětník vstoupil do skautského hnutí, byl vlčetem v oddíle br. Lipovčana. První tábor absolvoval v Komorní Lhotce, do roku 1949 byl skautem 2. oddílu Frýdek. Po válce začala rodina stavět dům, přišla však měnová reforma a jejich úspory znehodnotila. Po srpnu 1968 odmítl Miroslav Surovec souhlasit se sovětskou invazí, musel opustit učitelské povolání a pracoval v JZD, protože neprošel přes prověrkovou komisi nestraníků. Po nějaké době mohl nastoupit na lesnické učiliště na Bílé. Denně však musel dojíždět do práce horským terénem, v létě na motocyklu, v zimě na běžkách. V roce 1979 se vrátil na střední průmyslovou školu, kde vyučoval až do důchodu. Jejich vysněný dům byl srovnán se zemí, musel ustoupit panelovému sídlišti, proto s otcem koupili chalupu na Morávce, kde žije dodnes, chová koně, má malé hospodářství a místu se říká „U Surovce".

Komentáře (1)

Kdy: 14.10.2015 20:26:57
Autor: Tomáš Foldyna, Historik
Popisek: Beskydský "krakonoš"
Pamětník je v Beskydech velice dobře znám. Dokonce se jeho hospodářství dostalo do turistických průvodců pod názvem "U Surovce". Byť byl perzekvován, na lidi nezanevřel a jeho osobitý humor vždy potěší každého, kdo zavítá do odlehlého koutu Beskyd na pomezí České republiky a Slovenska, kde má své hospodářství.
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní badatelé. Do e-badatelny se můžete zaregistrovat zde.

VSTUP DO E-BADATELNY

Login:Heslo:

Registrace do e-badatelny

Ztracené heslo?


NASTAVIT JAKO HOMEPAGE  | RSS  | KONTAKTY  |  (c) 2000 - 2016 Post Bellum