Mučili ji, svého muže přesto nezradila

/ /

Ani přes kruté mučení neprozradila Helena Šidákové svého manžela, s nímž měla utéct do západního Německa. Zdeňka Šidáka StB přesto chytila, dostal doživotí, ona šest let. Odmítla se rozvést a na setkání s manželem čekala 14 let.

Spot "Hrdinové mlčí" vytvořila zdarma agentura VMLY&R Prague. Helenu Šidákovou v něm ztvárnila herečka Zuzana Stivínová.

Helena Šidáková se narodila v roce 1925 v Praze. Po válce nastoupila do Československého rozhlasu, kde potkala svou životní lásku – technika a studenta ČVUT Zdeňka Šidáka. Ten měl za sebou válečné totální nasazení ve Vídni a napojení na odbojovou skupinu. Po válce vstoupil do KSČ, prý na pokyn kolegů z odboje. Když se v roce1947 narodil Šidákovým syn Zdeněk, manžel KSČ opustil.

Po únoru 1948 jej čekal vyhazov z rozhlasu i z fakulty. Rozhodl se pro emigraci, Helena s kojencem zatím zůstala doma. Zdeněk se počátkem roku 1949 z exilu vrátil coby agent chodec a zorganizoval útěk celé rodiny i dalších osob. Akce však byla prozrazena a Helena s malým synkem byla dopadena a uvězněna v klatovské věznici. Brzy ji propustili, tajná policie však byla Zdeňkovi nadále na stopě. Když jej o Velikonocích roku 1949 nedopadla v úkrytu ve Starém Kníně, zatkli estébáci Helenu a surově ji mučili, manžela však neprozradila.

Zdeněk byl stejně dopaden v Jizerských horách. Dostal doživotí, Helena dvacetiletý trest, věznění neunikli ani Zdeňkovi rodiče. Malého synka Šidákových zatím vychovávali Helenini rodiče. Helena prošla věznicemi v Novém Jičíně a Pardubicích, propuštěna byla na amnestii prezidenta Antonína Zápotockého pro vězněné matky v roce 1955. Manželovi zůstala věrná, ačkoli na něj musela čekat až do roku 1963. Po dlouhých čtrnácti letech se tak rodina opět ocitla pohromadě, po čase se narodil druhý syn Martin. Zdeněk Šidák se dočkal pádu komunismu, zemřel ale již v létě roku 1990 na mozkovou příhodu. Helena Šidáková zemřela v srpnu 2019.