Brno osvobozené!?

/ /

Zveme vás na výstavu do Brna, která připomíná nesvobodné období za komunistické totality. Netradiční podzemní prostory vedle památníku Rudoarmějce na Moravském náměstí ožívají příběhy pamětníků až do 28. června.

Expozice byla vytvořena u příležitosti 30. výročí sametové revoluce a 29. května zahájila 4. ročník festivalu Meeting Brno. Netradiční podzemní prostory vedle památníku Rudoarmějce na Moravském náměstí ožijí příběhy pamětníků až do 28. června.

Výstava nesoudí, netvrdí, nechává bez komentáře promlouvat očité svědky a přímé účastníky klíčových událostí 20. století. S celými příběhy pamětníků se lze seznámil na panelech umístěných na Moravském náměstí, zejména pak prostřednictvím multimediální projekce v podzemních prostorách někdejší přečerpávací stanice u památníku Rudoarmějce.

Vstup zdarma. Rezervace prohlídek pro skupiny i jednotlivce na www.brno-osvobozene.cz.

Impulzem pro vznik expozice Brno osvobozené!? byla výzva pořadatelů festivalu Meeting Brno, abychom pro letošní ročník vytvořili společný projekt. Díky skvělé spolupráci s Meetingem, režisérem Robinem Kvapilem a skupinou VISUALOVE se podařilo připravit, věřím, formálně i obsahově velmi atraktivní výstavu. Zážitek z výstavy pak bude možné nechat doznít v přilehlé improvizované kavárně,” uvádí David Butula, ředitel pobočky Paměť národa Jihomoravský kraj.

Festival Meeting Brno každoročně pracuje s veřejným prostorem, v němž připomíná někdy i méně známou, ale důležitou historii. Také z tohoto důvodu vznikla spolupráce s Pamětí národa. Umístěním vybraných festivalových akcí na méně obvyklých místech vznikají nové příležitosti k setkávání lidi, z čehož vychází samotný název festivalu.

„Interaktivní výstava Brno osvobozené!? se bude konat v zajímavém podzemním prostoru na Moravském náměstí, kam není možnost se jindy podívat,“ říká ředitel festivalu Petr Kalousek a dodává: „Tento rok připravujeme v ulicích města mimo jiné divadelní představení vycházející ze známého projevu Václava Havla v Oslu nebo sólové taneční performance připomínající dramatické události srpna 1969.“

Meeting Brno letošním ročníkem reflektuje téma svobody a její hodnoty v dobách komunismu i dnes. Jasný podtitul „teď když máme, co jsme chtěli“ vybízí k zamyšlení nad cenou svobody v dnešní společnosti. Festival se koná od 29. května do 9. června a návštěvníky láká na více než 40 akcí žánrově pestrého programu, jenž se skládá z výstav, diskusních fór, letního kina, tance, divadla, literatury, procházek, pietních akcí a mnoha dalšího.

Výstava je koprodukčním projektem Paměti národa Jihomoravský kraj a festivalu Meeting Brno a uskutečňuje se pod záštitou starosty MČ Brno-střed Ing. arch. Vojtěcha Mencla. Veškeré příběhy pamětníků zaznamenala pobočka Paměti národa v Brně.