Výměna legitimací KSČ jako záminka pro kádrové čistky

/ /
Rudé právo o výměně stranických legitimací
Rudé právo o výměně stranických legitimací

Ústřední výbor KSČ na svém zasedání 29. ledna 1970 rozhodl o tzv. výměně členských legitimací.

Normalizace se ujímají komunisté, kteří pod dohledem Moskvy zlikvidují veškeré pozůstatky reformního roku 1968. Ústřední výbor KSČ na svém zasedání 29. ledna 1970 rozhodl o tzv. výměně členských legitimací.

Všichni členové KSČ museli předstoupit před prověrkové komise, které zjišťovaly jejich postoj k reformnímu procesu roku 1968 a srpnové okupaci. Během stranických čistek 147 000 lidí z KSČ vystoupilo samo, 67 000 bylo vyloučeno, 259 000 vyškrtnuto. 

"Chceme dosáhnout jednoty KSČ, očištění jejích řad, obnovení její bojeschopnosti a akceschopnosti, obnovení její vedoucí úlohy v naší společnost. Tomuto hlavnímu cíli má sloužit i výměna stranických legitimací," uvedl v projevu na plénu ÚV KSČ Gustáv Husák, který se ujal funkce generálního tajemníka v dubnu 1969 po Alexandru Dubčekovi.

Na nástup normalizace vzpomínala pro Paměť národa gymnastka Věra Čáslavská, která se stala po svém triumfu na olympijských hrách v Mexiku dvojnásobnou maminkou. Po mateřské dovolené nemohla sedminásobná olympijská vítězka pět let najít práci.