Generál Jaruzelski vyhlásil v Polsku výjimečný stav

/ /
Generál Wojciech Jaruzelski oznamuje v televizním studiu vyhlášení výjimečného stavu.
Generál Wojciech Jaruzelski oznamuje v televizním studiu vyhlášení výjimečného stavu.

Každý v Polsku si pamatuje, co dělal ráno v neděli 13. prosince 1981, když generál Wojciech Jaruzelski vyhlásil výjimečný stav a hnutí Solidarita se ocitlo mimo zákon. Výjimečný stav Polsko na rok a půl zcela ochromil.

„Třináctého prosince jsme se probudili, potřebovala sem někam zavolat a nefungoval telefon. Zapnuli jsme televizi a objevil se generál Jaruzelski v uniformě a hrobovým hlasem nám oznamoval, že byl v Polsku zaveden výjimečný stav. Říkal, že je to nezbytné pro dobro Polska,“ vzpomínala na vyhlášení výjimečného stavu Ewa Klosová, která žila v Poznani a angažovala se v hnutí Solidarita.

„Potom někdo další, oblečený také v uniformě, četl, co výjimečný stav obnáší. Že nám můžou vzít osobní auto, když to bude zapotřebí, že se zavádí policejní hodina – od deseti večer do šesti do rána se nesmíte pohybovat venku, že nesmíte nikam cestovat bez povolení," popsala situaci Ewa Klosová.

Zachráněných 80 miliónů

V prvních hodinách po vyhlášení výjimečného stavu zatýkala polská tajná policie celém Polsku představitele hnutí Solidarita a hnutí bylo postaveno mimo zákon. 

Tanky v ulicích v době výjimečného stavu v Polsku.
Tanky v ulicích v době výjimečného stavu v Polsku.

Vůdci Solidarity tvrdý zásah očekávali a na fungování v ilegalitě byli připraveni: zapečetili v obálkách jména náhradních vůdců, kteří měli převzít činnost v případě jejich zatčení, schovali tiskařskou techniku a vybrali peníze z účtů.

Ve Wroclawi se podařilo pokladníkovi dolnoslezské Solidarity Józefu Piniorovi vybrat 80 milionů zlotých z Polské banky na příkaz vůdce wroclawské Solidarity Wladyslawa Frasyniuka. Byly to obrovské peníze, v přepočtu přibližně dvě stě tisíc dolarů, které wroclawští aktivisté schovali u kardinála Henryka Gulbinowicze. Na husarský kousek svých kolegů vzpomínal pro Paměť národa Wladyslaw Frasyniuk:

„Zaskočil mě i všechny v Polsku. Když jsme se po 13. prosinci setkali s Piniorem a Bednarzem a poslouchali jsme v úkrytu vyhlášení vojenského stavu v televizi a já se ho zeptal: 'Kolik jsi těch peněz vybral?' a on říká: '80 milionů'. A povídám: 'Bože' a Bednarz na to: 'Pánové, zabijou nás za těch 80 miliónů, ne za Solidaritu'. A za chvilku řekl: 'A když nás nezabijou komunisti, tak nás zabijou naši zato, že je nebudeme schopni vyúčtovat'.“

O vybrání peněz před nosem tajné policie byl natočen v roce 2011 v Polsku film 80 milionów.

Polský fiat Maluch s 80 milióny vystavený ve wroclawském muzeu Zajezdnia.
Polský fiat Maluch s 80 milióny vystavený ve wroclawském muzeu Zajezdnia.

Solidarita se zrodila v gdaňských loděnicích, kde v srpnu 1980 povstali dělníci, protože nemohli uživit své rodiny a pracovní podmínky neodpovídaly slibům komunistů. Povzbuzeni papežem Janem Pavlem II., který při své návštěvě v červnu 1979 vyzval Poláky, aby se nebáli, se začali dovolávat nejen lepších životních podmínek, ale i občanských práv, zejména práva na nezávislé odbory, které by skutečně hájily jejich zájmy.

16 měsíců legální Solidarity

Missing media item.

Na konci srpna 1980 polští komunisté pod náporem veřejnosti ustoupili a Solidarita mohla fungovat jako nezávislé odborové hnutí. Za prvních šestnáct měsíců se aktivistům Solidarity podařilo vybudovat fungující organizaci, která sdružovala 10 miliónů Poláků, oproti třem miliónům členů polské komunistické strany.

Potravinový lístek z doby výjimečného stavu
Potravinový lístek z doby výjimečného stavu

Popularita Solidarity, která se rozrostla do dalších měst Polska, nezůstala bez odezvy. Výjimečný stav (polsky stan wojenny) trval rok a půl (od 13. prosince 1981 do 22. července 1983) a vyžádal si 91 obětí na životech.

Výrazně ztížil život Poláků. Nefungovalo telefonní spojení, v ulicích měst se neustále pohybovali ozbrojení vojáci a policisté s vojenskou technikou, mezi 22. hodinou a 6. hodinou platil zákaz vycházení, zavedla se přísná cenzura a kontrola korespondence, Poláci se potýkali s nedostatkem potravin, které byly vydávány na lístky. 

Generál Jaruzelski za jeho zavedení čelil tvrdé kritice. Až do své smrti v roce 2014 opakoval, že jeho zavedením zabránil vojenské intervenci Sovětského svazu, který se znepokojením sledoval vzestup hnutí Solidarita.

Missing media item.