Výzva lvovské univerzity: Zabraňme nebezpečí jaderné katastrofy!

/ /
Katolická ukrajinská univerzita
zdroj: Gryffindor – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

Ukrajinská katolická univerzita ve Lvově vydala prohlášení k současné situaci. Přinášíme ho v plném znění.

Lvov, 27. února 2022

Vážení partneři Ukrajinské katolické univerzity a Ukrajiny!

Čtyři nekonečné dny a 96 hodin obětavé obrany a vzdoru. Čtyři dny, které navždy změnily Ukrajinu a celý svět! Mnoho zemí je nyní Ukrajinci ohromeno: jejich vírou, houževnatostí, sjednoceností a rozhodnou připraveností položit život za svou vlast. Agresor ztrácí kontrolu. Pro Putina je těžké uznat, že Ukrajina není kontrolované teritorium s loutkovou vládou, nýbrž svobodná země svobodných lidí, která je integrální součástí evropské civilizace. Tato skutečnost ho přivádí k šílenství a tlačí jej k dalšímu páchání hanebných zločinů.

Jak Ukrajinská katolická univerzita (UCU) a Ukrajina přežila čtvrtý den války? Ve kterých otázkách musíme přes všechny ty neuvěřitelné skutky Ukrajinců vykonané za poslední čtyři dny zůstat ostražití a odhodlaní? 

1.

Nukleární hrozba. Poté, co během čtyř dnů útoku na pokojnou Ukrajinu ruská armáda zažívá drtivou porážku Vladimir Putin pohrozil použitím tzv. odstrašujících sil. Řeč je o ruském jaderném potenciálu. Hrozba nukleárními zbraněmi sousednímu pokojnému státu, který nedisponuje žádnými jadernými zbraněmi, je tragickým důkazem Putinových strašlivých ambic a nepřiměřenosti. Putin je připraven vystavit svět té nejhorší zkoušce, která může vést ke ztrátě milionů životů. Popírá tím zdravý rozum i základy civilizovaného světa. Na každé použití ničivé zbraně lze odpovědět nemenší silou – a to je cesta k záhubě lidstva. Je na čase si s plným vědomím přiznat: Rusko je vedeno paranoidním mužem, který je připraven otřást celým světem. Apelujeme na vás, abyste nemlčeli! Oslovte své vlády a zainteresované osoby, vyjděte do ulic a požadujte, aby byl Putin okamžitě povolán k odpovědnosti za svévolnou hrozbu nukleárními zbraněmi!

2.

Hrozba ekologické katastrofy. Je také zásadní uvědomit si extrémní následky, které mohou zasáhnout celou planetu vzhledem k přítomnosti ruské armády v Černobylu. V současné chvíli Ukrajina ztratila kontrolu nad odstavenou černobylskou jadernou elektrárnou, jejíž výbuch v roce 1986 vedl k největší jaderné katastrofě v dějinách lidstva. Svět si musí uvědomit, že by ruské nelidské válečné zločiny mohly vést k největší ekologické krizi století, která by mohla navždy změnit naši planetu. Tato válka není jen válkou o Ukrajinu. Je válkou o budoucnost lidstva jako celku.

3.

Rusko pokračuje v leteckém útoku na Ukrajinu, bombarduje vojenskou i civilní infrastrukturu. Navzdory pokračujícím úspěchům ukrajinského letectva v odrážení střel s plochou dráhou letu, které jsou namířené na ukrajinské teritorium, zůstává vzdušný prostor Ukrajiny nejslabším článkem její obrany. Raketové a letecké útoky krutě zasáhly ukrajinské vojenské a civilní objekty a zničily tisíce lidských osudů. NATO musí uzavřít vzdušný prostor pro ruské letectvo, což by znamenalo, že agresor přijde o výhodu na nebi nad Ukrajinou. Žádáme mezinárodní společenství, aby přimělo své vlády k podpoře Ukrajiny v jejích snahách ubránit své nebe, což také úzce souvisí s nebezpečím ekologické katastrofy. Ve strašné vlně útoků posledních čtyř dnů Rusko napadá i ukrajinská ropná zařízení, elektrárny a plynovody od Charkova až po Vysylkiv poblíž Kyjeva. Tyto akce mohou mít za následek zanesení kouře a škodlivých zplodin větrem nejen nad Ukrajinu, ale i dál do Evropy.

4.

Humanitární krize přináší řadu hrozeb pro děti a jejich rodiny napříč celou Ukrajinou. UNICEF varuje, že stupňování bojů na Ukrajině bezprostředně ohrožuje na životě a zdraví 7,5 milionů ukrajinských dětí. Těžká palba v posledních dnech zničila kritickou vodní infrastrukturu a vzdělávací zařízení. Desítky tisíc rodin již byly vyhnány ze svých domovů, čímž se dramaticky navýšily humanitární potřeby. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uvedl, že zemi už opustilo na 370 000 osob. Podle lvovské a zakarpatské vojenské administrativy se v oblasti nachází již 70 000 uprchlíků. Jejich počty napříč regiony stále rostou a vyžadují naši společnou snahu pomoci, a to nejen jim, ale i všem lidem, kteří zůstávají ve svých městech, a těm, kteří nás brání. Čelíme navíc problémům s dodávkou dostatečného množství zásob a léčiv. Nejvyšší prioritou nyní je poskytnout našim občanům jídlo, hygienické potřeby, teplé oblečení, léčiva a mnoho dalšího. Ukrajinci jsou vděčni všem lidem a zemím, které nám tyto věci dodávají. Vaše pomoc nás činí silnějšími a ukazuje, že vzájemnou spoluprací lze překonat nebezpečí, které ohrožuje celý svět. Je-li to pro vás možné, prosím řiďte se seznamem položek, které mohou být zaslány na Ukrajinu v rámci humanitární pomoci. 

5.

Naši stateční vojáci prozatím ubránili Kyjev i Charkov. Ukrajinci však ve snaze potlačit nepřítele stále čelí těžkostem. Situace se ztížila, když okupující vojska začala používat zbraně proti civilistům (například ve městě Nova Kachovka, ale i dalších ukrajinských oblastech). To je také důvod, proč vás prosíme, abyste se obrátili na své vlády se žádostí o vojenskou pomoc ukrajinské armádě.

6.

Ruská agrese je velmi závislá na finančních možnostech země, tudíž je výsostně důležité uvalit na Ruskou federaci ekonomické sankce. V rámci opatření přijatých za účelem zastavení ruské invaze dnes odstřihly evropské země a členové G7 několik ruských bank od systému SWIFT. Tato opatření však nejsou dostatečně silná na to, aby Putina zastavila. Ruské společnosti stále mohou provádět platební operace prostřednictvím jiných bank, které na seznamu sankcí nefigurují. Putinovu agresi proto může zastavit pouze odstřižení celého ruského finančního sektoru od systému SWIFT – Rusko bude izolováno a ekonomicky blokováno.

7.

V neposlední řadě se musí individuální sankce vůči ruské elitě týkat širšího seznamu osob. Velká Británie a USA uvalily individuální sankce na prezidenta Putina, ministra zahraničních věcí Lavrova a spolu s Evropskou unií na několik dalších politiků a podnikatelů. Aby však individuální sankce byly efektivní, je potřeba je uvalit na mnohem více lidí, například na příbuzné všech osob, které jsou již na seznamu, vojenské představitele a vlastníky velkých společností. Poté, co byly uvaleny první sankce na Rusko, válka pokračuje, což nasvědčuje tomu, že Putina a jeho agresi může zastavit pouze uvalení skutečně tvrdých sankcí na Ruskou federaci. Můžeme na Rusko a Putina také uvalit naše vlastní osobní sankce: nekupovat ruské výrobky, nesledovat obsah ruských médií, ukončit smlouvy s ruskými podniky. Vyzýváme také všechny umělce a známé osobnosti, aby tlačili na své politiky ohledně sankcí a odmítli vystupovat v Rusku nebo tam přenášet zábavní obsah.

Svět nyní stojí na hraně. My, mezinárodní akademická komunita, jsme hlasem svědomí a varování.

Buďme ve své podpoře Ukrajině rozhodní a nechť je náš hlas slyšet! 

S úctou

rektorát a operativní skupina

Ukrajinská katolická univerzita

Ilariona Svientsitskoho St., 17

Lvov, 79011, Ukrajina

www.ucu.edu.ua 

Přeložila Johana Heřmánková